Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 04 okladka

Świat Szkła 04/2020

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

 20200212a-SWIAT-SZKLA-HALIO-160X600-V3

  

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Centrum obróbcze Vertmax W pionie znaczy bezpiecznie i oszczędnie
Data dodania: 07.12.16

Obróbka przeszkleń drzwi czy ścianek działowych wymaga załadowania na centrum obróbcze wielkogabarytowych arkuszy o powierzchni nawet kilkunastu metrów kwadratowych. Zamiast martwić się o to, gdzie pomieścić w zakładzie maszynę o tak dużej powierzchni stołu roboczego, warto skierować swoje zainteresowanie w kierunku pionowych centrów obróbczych.

 

 

2016 12 50 1

 

 

Po co obrabiać szkło w pozycji horyzontalnej, skoro można zaoszczędzić sporo cennego miejsca w zakładzie mocując je do automatycznego centrum obróbczego, gdzie wykonane zostaną precyzyjne nawiercenia, frezowania a nawet szlifowanie?

 

Pionowe centrum obróbcze Vertmax włoskiej marki INTERMAC, wyposażone jest w cztery niezależne wózki z bardzo mocnymi przyssawkami podciśnieniowymi. Każdy z wózków posiada odrębną, automatyczną regulację odległości, która pozwala na optymalizację sposobu ułożenia szkła i obszaru obróbczego, w zależności od operacji, którym ma być poddany arkusz. To jedna, lecz nie jedyna zaleta tego urządzenia, zapewniająca większą elastyczność i wydajność.

 

Pionowe centrum obróbcze Vertmax oferowane jest w kilku wersjach, w zależności od możliwości obróbczych osi X. Najmniejszy model Vertmax 2.2 może obrabiać elementy o wymiarach 2200x3500 mm a oś Z ma wysokość 19 mm. Największy model Vertmax 3.3 może obrabiać arkusze niemal dwukrotnie większe, oś X ma zasięg aż 6 metrów a oś Y pozwala na obróbkę płyt o szerokości nawet 3,3 m. Wysoka oś Z w tym modelu to zaleta w przypadku zakładów, gdzie obróbce mają być poddane grube, nawet 25 mm tafle, ale urządzenie docenią również firmy, które oczekują możliwość obrabiania bardzo cienkiego szkła. Wszystkie modele centrów Vertmax mogą pracować z arkuszami już od grubości 3 mm.

 

(...)

div style='display:nonen;'>

 

Co kryje się pod hasłem „centrum obróbcze”? Jak duży zakres czynności obróbczych może wykonać ta maszyna? Biorąc pod uwagę jej wyposażenie w dwa wrzeciona osadzone na ruchomych głowicach, zakres wykonywanych czynności jest szeroki, choć niewątpliwie do głównych jej zadań należy wiercenie otworów, nawiercanie i frezowanie. Te trzy podstawowe operacje wykonywane są przez każdy ze wspomnianych modeli w standardzie. W opcji natomiast możliwe jest także szlifowanie czy polerowanie.

 

Możliwość wykonania tych najbardziej pożądanych zadań obróbczych na jednej maszynie, bez konieczności straty czasu i ryzyka uszkodzenia płyty podczas transportu na kolejne gniazdo produkcyjne, to niewątpliwie korzystna optymalizacja kosztów produkcji, ograniczenie czasu wykonania zadania do minimum i to bez najmniejszego kompromisu w zakresie jakości. Szybkość działania i przezbrajania wrzecion z użyciem narzędzi umieszczonych w pojemnym magazynku, to opatentowany system INTERMAC dający mu przewagę nad innymi, konkurencyjnymi rozwiązaniami. Uchwyt mocujący typu ISO40 z samoblokowaniem to gwarancja bardzo dokładnej obróbki i doskonałej współpracy wierteł i frezów z systemem sterowania numerycznego.

 

 

2016 12 51 1

 

 

Bez obawy na centrach Vertmax można obrabiać różnego rodzaju szkło. W prosty sposób, przy pomocy kilku kliknięć w programie sterującym maszyną zmienimy program z obróbki zwykłego szkła, w operacje wykonywane na szkle z powłoką niskoemisyjną (Low E-Glass), czy szkle bezpiecznym, wzmocnionym w procesie laminowania. Zakłady, które obrabiają cienkie szkło o dużych wymiarach, na pewno powinny zwrócić uwagę na specjalny system redukcji drgań w centrum Vertmax, który daje jeszcze większą precyzję i pewność obróbki, ale przede wszystkim bezpieczeństwo powierzonego maszynie surowca. O to dba także dodatkowy system, który polega na tym, że w momencie rozpoczęcia procesu frezowania automatycznie aktywowane są rolki przeciwstawne, zapewniające maksymalną szczelność szkła, aby zminimalizować ryzyko powstania odprysków.

 

Dowodem na „inteligencję” tego pionowego centrum obróbczego jest system rozpoznawania i zapamiętywania grubości szkła, który następnie wysyła sygnał do magazynku narzędzi, gdzie dobierany jest odpowiedni frez, czy wiertło. Oczywiście, wszystko to dzieje się dzięki bardzo wydajnym procesorom, które – poprzez autorskie oprogramowanie bSolid typu CAD/CAM – w ciągu kilku sekund przetwarzają dane na użyteczne informacje i zadania dla maszyny. Dane te są zapisywane w pamięci maszyny, która, niczym pilny uczeń, podczas kolejnych zadań wykorzystuje zdobytą już wiedzę. 

 

 

Masz pytania?

Zadzwoń: tel. 18 353 06 69

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

www.mekanika.pl 

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 12/2016

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik