Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 01 okladka

Świat Szkła 01/2020

 

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

  

 20200212a-SWIAT-SZKLA-HALIO-160X600-V3

  

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

20200131a-SWIAT-SZKLA-HALIO-750x100-V3-PL

 

wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019

 LiSEC SS Konfig 480x120

  

eurasia glass 480x100

 

 konferencja ICG 1c

Thermix funkcjonuje bez zakłóceń
Data dodania: 18.08.17

Firma Ensinger z powodzeniem wyposaża gięte szkło zespolone w sztywne „ciepłe ramki”

 

W architekturze coraz częściej stosuje się zaokrąglone narożniki. W holu budynku nowej siedziby Ensinger Sintimid w Austrii udało się stworzyć w ten sposób szczególną atmosferę:

 

Szklana fasada skręcona pod kątem 90 stopni zaprasza odwiedzających gościnnym gestem do wnętrza budynku, który – zgodnie z korporacyjnym wystrojem globalnego przedsiębiorstwa – jest utrzymany w białej i srebrnoszarej tonacji.

 

Prostoliniowe kontury, które charakteryzują budowlę w Seewalchen, celowo zaokrągliliśmy w holu budynku, wyjaśnia Michael Frey, prezes Schmelzle + Partner Architekten.

 

Mówiąc językiem architektów, tworzymy łuk łączący rozwiązania hightech i ludzi, którzy – dzięki swojej specjalistycznej wiedzy w zakresie wysokowydajnych tworzyw – opracowują dla klientów rozwiązania dostosowane do ich indywidualnych potrzeb. 

 

 

Znalezienie właściwego rozwiązania

 

Zaokrąglone elementy fasadowe wykonała firma Wenna Glas z Linzu. Każdą szybę o długości 2126 mm i wysokości 845–1940 mm zgięto precyzyjnie specjalną metodą zginania na gorąco, tworząc łuk o promieniu 2635 mm.

 

Jednak od początku pewna kwestia wymagała znalezienia odpowiedzi: W jaki sposób użyć wspomnianych profili dystansowych „ciepłej ramki” marki Thermix do dalszej obróbki potrójnych szyb zespolonych?

 

Można je wprawdzie zginać na zimno, tworząc ramy, uchodzą jednak za „sztywne”, ponieważ dotychczas stosowano je zwykle w połączeniu z płaskimi szybami zespolonymi. Rozwiązanie eksperckie pochodzi z firmy Ensinger.

 

Ponieważ w niemieckim przedsiębiorstwie siostrzanym Thermix jest produkowany i udoskonalany już od 1994 roku.

 

Sprawdziliśmy to za pomocą prostej metody zginania, wyjaśnia Heinz Raunest, specjalista w zakresie techniki stosowania.

 

Wystarcza dobra, nieco zmodyfikowana ręczna profilarka rolkowa, aby precyzyjnie i bez zakładek dostosować profile z tworzywa sztucznego do odpowiedniego promienia.

 

Materiał zintegrowany z drutami stabilizującymi zachowuje swój kształt.

 

 

2017 7-8 24 1

Fot. 1 i 2. Elementy giętego oszklenia zespolonego stanowią ciekawy detal architektoniczny przykuwający uwagę. Profile dystansowe Thermix zapewniają „ciepłą krawędź”. Za pomocą ręcznej profilarki rolkowej w łatwy sposób uzyskuje się odpowiedni precyzyjny promień gięcia bez zakładek

 

 

 

Łatwe dostosowanie

 

Wstępnie zgięte profile mogliśmy wypełnić następnie jak zwykle środkiem suszącym, wyposażyć w taśmę butylową i włożyć wraz z elementami kątowymi w ramę, dodaje Christoph Wenna, menedżer ds. rozwoju biznesu i specjalista w zakresie giętych szyb zespolonych.

 

Następnie od wewnątrz do zewnątrz wykonaliśmy potrójne szyby zespolone, elementy połączyliśmy zaciskami, napełniliśmy gazem szlachetnym i uszczelniliśmy

 

– Wszystko okazało się zadziwiająco łatwe, ponieważ szkło i profile dystansowe zostały poddane bardzo precyzyjnej obróbce.

 

 

2017 7-8 24 2

Fot. 3 i 4. Wstępnie gięty profil dystansowy zostaje wypełniony sitem molekularnym, wyposażony ręcznie w taśmę butylową, a następnie włożony z elementami kątowymi w ramę

 

 

„Ciepła ramka” dystansowa Thermix TX Pro

 

Profile dystansowe Thermix firmy Ensinger poprawiają izolację termiczną okien, drzwi i fasad oszklonych szybami zespolonymi. Dzięki temu można oszczędzać energię, a tym samym koszty ogrzewania i chłodzenia, oraz zmniejszać emisję CO2.

Profile dystansowe Thermix jako system łączenia obrzeża oszklenia zespolonego zapewniają „ciepłą krawędź”. Dzięki zmniejszeniu ilości chłodnego powietrza od wewnętrznej strony okna zjawiska tworzenia się kondensatu i przeciągu można zmniejszyć do minimum.

Profile dystansowe Thermix są wykonane ze specjalnego tworzywa sztucznego TECATHERM® PP odpornego na promieniowanie UV, które ma ponad 700-krotnie mniejszą zdolność przewodzenia ciepła niż aluminium.

 

Gazo- i wodoszczelna folia ze stali szlachetnej o grubości 0,1 mm, umieszczona na profilu wydrążonym tworzy trwale uszczelnienie przestrzeni międzyszybowej, która w celu zapewnienia optymalnej izolacji zwykle zostaje wypełniona gazem szlachetnym – argonem.

 

Thermix TX Pro dzięki zintegrowanym drutom stabilizującym jest konstrukcją wytrzymałą, łatwą w obsłudze i nadającą się do dalszej obróbki. Profile można zginać na zimno we wszystkich kierunkach osiowych.

 

Ramy profili dystansowych może wykonać łatwo dla prostych czy giętych profili szybowych, a w produkcji zespolonego oszklenia zapewniają doskonałe właściwości termoizolacyjne przy jednocześnie wysokiej wydajności i jakości.

 

Więcej informacji na: www.thermix.de/pl

 

 

Nieco trudniej mieli z kolei monterzy z firmy Mglass Objektbau z Steyregg. Za pomocą dźwigu umieścili na nośnym rusztowaniu fasady dziesięć ciężkich elementów i zamocowali je solidnie w ramie za pomocą gipsowych listew i walcowanych aluminiowych osłon.

 

Robert Kaiser, kierownik działu kontroli i prokurent w przedsiębiorstwie Ensinger Sintimid jest z nowej konstrukcji bardzo zadowolony. Zaledwie po dwunastu miesiącach budowy budynek został zasiedlony zgodnie z planem.

 

 

(...)

 

 2017 7-8 25 1

Fot. 5 i 6. Za pomocą ram profili dystansowych od wewnątrz do zewnątrz wykonuje się warstwowo potrójne szyby zespolone, zaciska i wypełnia argonem przestrzenie międzyszybowe

 

 

2017 7-8 25 2

Fot. 7 i 8. Zawór gazowy zostaje zamknięty, a zespolone oszklenie uszczelnione wtórnym materiałem uszczelniającym

 

 

2017 7-8 25 3

Fot. 9 i 10. Gięte elementy fasadowe z potrójnych szyb zespolonych są podnoszone dźwigiem i ustawiane z pomostu podnoszącego w odpowiednim położeniu

 

 

2017 7-8 25 4

Fot. 11, 12 i 13. Dokładnie dopasowane elementy zespolonego oszklenia są następnie solidnie łączone z nośną konstrukcją za pomocą aluminiowych listew

 

 

 

Energooszczędna konstrukcja

 

W sumie Ensinger Sintimid zainwestowało w zakład w Seewalchen ponad 5 mln €, wytyczając tym samym kierunek dalszego rozwoju.

 

Obecnie zakład zatrudnia ok. 40 pracowników, którzy produkują półprodukty, gotowe produkty i mieszanki z wysokosprawnych tworzyw sztucznych stosowane na całym świecie w wielu gałęziach przemysłu, w szczególności w przemyśle lotniczym, kosmonautycznym, elektronicznym, w produkcji półprzewodników, do budowy maszyn oraz w przemyśle samochodowym.

 

 

Liczby i fakty

 

Położenie obiektu: Ensinger Sintimid GmbH Ensinger Platz 1, 4863 Seewalchen, Austria

Działka: 12 000 m2

Wykorzystanie: 3081 m2 na produkcję i magazyn, Dwa piętra po 722 m2 dla działu administracyjnego Budynek można opcjonalnie rozbudować.

Cechy szczególne: Nowoczesna architektura odpowiednio dostosowana do korporacyjnego wystroju globalnego przedsiębiorstwa, projektowanie budynku zoptymalizowane pod kątem procesów, energooszczędna konstrukcja: Pompy ciepła wykorzystują do ogrzewania powietrze odpadowe z produkcji, fasady mają doskonałe właściwości izolacyjne, w części administracyjnej zamontowano potrójne szyby zespolone przy użyciu profili dystansowych Thermix TX.N plus „zimna krawędź” nawet w gięty części szklanej fasady.

Wolumen inwestycji: ok. 5 mln EUR

Czas budowy: maj 2014 – czerwiec 2015

Inwestor: Ensinger Sintimid GmbH, Seewalchen, Austria

Architekt: Schmelzle + Partner GmbH, Hallwangen, Niemcy

Główny wykonawca: Goldbeck Rhomberg GmbH, Salzburg, Austria

Gięte okna: Wenna Glas GmbH, Linz, Austria

Ciepła krawędź: Thermix, Ensinger GmbH, Ravensburg, Niemcy

Budowa fasady: Mglass GmbH, Steyregg, Austria

 

 

W tej chwili dysponujemy dwukrotnie większą powierzchnią niż dotychczas. Dzięki zastosowaniu energooszczędnej konstrukcji liczymy także na znaczną redukcję kosztów eksploatacyjnych na metr kwadratowy, mówi Robert Kaiser. Pompy ciepła umożliwiają wykorzystanie do ogrzewania ciepła odpadowego z produkcji.

 

Fasada ma dobre właściwości izolacyjne, w przypadku płaskich i giętych potrójnych elementów Iso współczynnik przenikania ciepła wynosi 0,89 W/m2K. Dla przedsiębiorstwa Ensinger, pracowników, klientów i środowiska nowa budowla jest rzeczywiście udanym przedsięwzięciem!

 

 

 

Ensinger GmbH

 

 

 Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 07-08/2017
 

 

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik