Aktualne wydanie

2020 06 okladka

Świat Szkła 06/2020

User Menu

 

Swiat Szkla Skyscraper 08-2020 final

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Atak szklanych fasad na elementy otoczenia
Data dodania: 19.09.18

Nowoczesne wieżowce i ich szklane fasady kształtują obraz naszych dużych miast. W ostatnich latach fasady szklane zaczęły zyskiwać coraz więcej głosów krytyki, ponieważ mają one niekiedy negatywny wpływ na otoczenie.

 

Około 250 000 ptaków umiera każdego dnia w Europie wlatując w szklane fasady, wynika z informacji zamieszczonych na stronie internetowej władz kolońskich. Większość tych ptaków ginie natychmiast po uderzeniu w oszklenie. Te ptaki, które są zdolne jeszcze latać, zwykle umierają później z powodu wewnętrznych obrażeń, złamań lub krwawienia. 

 

Architekci lubią używać wysoce refleksyjne szkła, ponieważ wpływa ono bardzo korzystnie na efektywność energetyczną budynku: większość energii słonecznej nie przenika do budynku, co zmniejsza przegrzewanie w lecie pomieszczeń wewnątrz (i redukuje koszty klimatyzacji).

 

Naturalne otoczenie odbija się w szklanych fasadach – więc ptaki nie postrzegają ich jako przeszkody. W Ameryce Północnej każdego roku umiera około miliarda ptaków z powodu kolizji z oszkleniem budynków. American Bird Conservancy opracował program wraz z Green Building Council, który powinien motywować architektów do stosowania oszklenia fasad wyposażonych w specjalne elementy w celu ochrony przed kolizjami ptaków. (LEED Pilot Credit 55).

 

Jednak ludzie i budynki mogą również stać się "ofiarami" efektu intensywnego światła, które jest odbite od szklanych fasad lub modułów fotowoltaicznych.

 

– Szczególnie w miastach położonych na szerokości geograficznej Seattle i Londynu, gdzie położenie słońca w lecie wynosi 20° lub mniej, odbicie od szklanych fasad jest uciążliwe dla kierowców – wyjaśnia Vicente Montes-Amoros z amerykańskiej firmy inżynieryjnej Curtain Wall Design & Consulting .

 

 

Las Vegas i Londyn: Atak na samochody i gości hotelowych

 

W ubiegłych latach wklęsłe fasady wywoływały wiele krytyki, ponieważ szkło, powlekane aluminium lub stal odbijają i skupiają światło słoneczne w jednym miejscu, jak soczewki powiększające. W rezultacie można osiągnąć temperatury powyżej 100°C. Wklęsłe fasady powstają, ponieważ firmy deweloperskie powiększają przestrzeń użytkową na droższych górnych poziomach budynku, aby uzyskać wyższe dochody z najmu. Górne poziomy następnie rzucają cień ale także odbijają światło daleko poza plan piętra budynku. Wygięta łukowo fasada hotelu Vdara w Las Vegas powodowała wystarczająco gorące promieniowanie, by osmalić włosy gości hotelowych w okolicy basenu i stopić plastikowe krzesła. Hotel został zaprojektowany przez architekta Rafaela Viñoly.

 

Viñoly jest również odpowiedzialny za budynek przy ulicy Fenchurch Street w Londynie, który również ma łukowatą fasadę. Promienie słoneczne odbite od szklanej fasady spowodowały uszkodzenie samochodów ustawionych na sąsiedniej ulicy – zdeformowanie karoserii i nadtopienie plastikowych elementów. Aby pokazać intensywność tego promieniowania, dziennikarze wykorzystali je do smażenia jaj. W efekcie kilka miejsc parkingowych na ulicy musiało zostać zamkniętych.

 

 

2018 9 28 1-1

 

 

2018 9 28 1 1
 

Fasada „Walkie Talkie” (20 Fenchurch Street, Londyn) zyskała światową uwagę dzięki koncentracji promieniowania słonecznego

 

 

2018 9 28 2-1

 

 

2018 9 28 2-2

Lusterko i tył Jaguara zostały zdeformowane przez skoncentrowane promienie słoneczne 

 

 

Od tego czasu aluminiowe listwy przymocowano do ponad trzydziestu pięter po południowej stronie fasady, które zatrzymują odbicie słoneczne. Koszt ponownego montażu wyniósł około 10 milionów funtów. Pomimo olbrzymiego efektu skupiania promieniowania cieplnego i odbijania światła oślepiającego przechodniów, budynek przy Fenchurch Street otrzymał doskonałą ocenę brytyjskiego BREEAM.

 

Certyfikaty zrównoważonego rozwoju przyznawane są ze względu na efektywność energetyczną budynku "bez uwzględnienia wpływu na sąsiednie budynki i otoczenie", krytykuje architekt Julie Futcher i urbanista Gerard Mills z University College Dublin. Ze względu na rosnącą liczbę drapaczy chmur z fasadami ze szkła refleksyjnego, te cechy budynków, które wpływają na mikroklimat otoczenia i intensyfikują efekt "wyspy ciepła" w miastach, powinny również odgrywać rolę w ocenie zrównoważonego rozwoju (sustainability assessment) budynku.

 

 

2018 9 29 2

Ilustracja autorstwa Andrew Barr (news.nationalpost.com)

 

 

2018 9 29 1

20 Fenchurch Street w listopadzie 2014 roku został wyposażony w system ochrony przeciwsłonecznej zwany „łamacze światła (brise soleil)”, który zapobiega uszkodzeniu samochodów i pobliskich sklepów

 

 

Los Angeles i Dallas: Atak na sąsiednie budynki

 

Sala koncertowa Walta Disneya w Los Angeles pokazała, jakie efekty mogą mieć budynki na mikroklimat otoczenia. Budynek zaprojektowany przez Franka Gehry'ego ma fasadę z wklęsłymi powierzchniami wykonanymi z polerowanej stali nierdzewnej. Fasada tak bardzo podnosiła temperaturę podłoża na chodniku, że plastik zaczął się topić. Temperatura w sąsiednich domach wzrosła o ponad 9°C, więc sąsiedzi musieli zwiększyć klimatyzację w tych budynkach. Bilans energetyczny sąsiednich budynków znacznie się pogorszył. Podobnie wpłynęło na to 42-piętrowe Muzeum Rzeźby Nashera w Dallas w stanie Teksas. Fasada sąsiedniego budynku została wyposażona w moduły fotowoltaiczne, które odbijały – kierowały promienie słoneczne bezpośrednio na muzeum i uszkadzały rzeźby eksponowane w muzeum.

 

(...)

 

 

Leeds: Atak na pieszych

 

Fasady nie tylko są w stanie odbijać skoncentrowane światło w dół, ale mogą również dodatkowo skierować w dół wiatr, co prowadzi do tak zwanego efektu tunelu aerodynamicznego. Wiatr spotyka się z fasadą i potem prosto idzie w dół do ziemi, ponieważ nie może obejść budynku, wyjaśnia Lindsay Smales z Uniwersytetu Leeds Beckett. W Leeds 32-piętrowe Bridgewater Place doprowadziło do silnych podmuchów wiatru, które przy prędkości wiatru 130 km/h rzucały nie tylko przechodniów na ziemię. W marcu 2011 r. przejeżdżająca ciężarówka zawirowała w powietrzu, gdy wjechała w gwałtowny „strumień powietrzny” spowodowany przez Bridgewater Place. W rezultacie sowodowała wypadek, w którym zginął jeden z przechodniów.

 

 

Jakie są możliwości ograniczenia tych efektów?

 

– Kiedy budowany jest drapacz chmur, niewiele można zrobić, aby złagodzić problemy związane z mikroklimatem i efektami kumulacji podmuchów wiatru — ujawnia Lindsay Smales.

 

– Idealnie jest, gdy efekt oślepiania wywoływany przez szklane fasady zostanie określony podczas projektowania budynku, przy pomocy badań i symulacji z zastosowaniem mechaniki płynów (Computational Fluid Dynamics, CFD) – wyjaśnia Vicente Montes-Amoros z amerykańskiej firmy inżynieryjnej Curtain Wall Design & Consulting.

 

Narzędzia CFD mogą określać powiązanie ilości odbijanego promieniowania słonecznego z ruchem słońca (w cyklu dzienny i rocznym). Modele 3D i precyzyjnie obliczone prognozy stanowią ogromną pomoc w projektowaniu wyrafinowanych fasad.

 

Ponadto, kształty budynków i orientacje budynków, warunki drogowe i zastosowane materiały mogą być uwzględnione w analizie i stworzyć warunki dla uzyskania pełnego obrazu. W Sydney, w Australii, należy przeprowadzić wstępną analizę efektu odbijania promieniowania słonecznego. Odbicie promieni słonecznych od budynków w Sydney i Singapurze jest ograniczone do 20%.

 

 Andreas Karweger

Advanced Building Skins GmbH

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 09/2018