Aktualne wydanie

2021 04 okladka

Świat Szkła 04/2021

User Menu

 

 ET-160x600-PL-3

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Tagi Globalne

Przykładowe wydanie

Świat Szkła 3/2021

2021 03 okladka1

(do pobrania) 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

20200909przeciwpozarowe przegrody budowlane

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

Katalog 2021 okladka

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 pl 480x100 AW Banner 201208

 

baner4 abprojekt

Szkło wielofunkcyjne i interaktywne
Data dodania: 22.10.18

Funkcjonalność szkła wykracza znacznie poza sprawdzone podstawowe właściwości tego przezroczystego materiału. Przełączalne szyby zastępują osłonę przeciwsłoneczną, multimedialne fasady zmieniają architekturę naszych budynków, a szyby przekształcają się w aktywne komponenty dzięki zintegrowanym czujnikom. Smartfony i tablety są tylko pionierami tego zjawiska. Od 23 do 26 października targi GLASSTEC 2018 w Düsseldorfie zaprezentują gotowe do wprowadzenia na rynek innowacje i odważne wizje, które jutro mogą zmienić nasze życie. 

  

Wielofunkcyjne i interaktywne

 

Digitalizacja i niezwykła historia sukcesu smartfonów i tabletów otworzyły nam oczy na to, jak szybko nowa technologia może zmienić nasze życie. Cienkie szkło odgrywa tu kluczową rolę dzięki swoim właściwościom dotykowym. To fundament dalszego rozwoju wielofunkcyjnych i interaktywnych właściwości szkła, a granice tego, co jest wykonalne, są dalekie od wyczerpania. W przyszłości szkło będzie odgrywać aktywną i zróżnicowaną rolę w generowaniu energii elektrycznej, zarządzaniu budynkami, technologii urządzeń medycznych i biotechnologii, rozrywce i opiece zdrowotnej, a także w sektorze transportu. Co i jak jest już dziś możliwe do zrealizowania, można zobaczyć na GLASSTEC 2018 w Düsseldorfie.

 

Funkcje i właściwości szkła ulegają fundamentalnym zmianom, które zamieniają ten niegdyś pasywny materiał w produkt w wielofunkcyjny i interaktywne medium, zdolne do wywoływania przełomowych zmian i rozwoju w architekturze, sektorze motoryzacyjnym, a także w wielu innych branżach zaawansowanych technologii (high-tech). Staje się to oczywiste, patrząc na nowoczesne szklane fasady, które nie są już ograniczone do zapewnienia optymalnej izolacji termicznej i akustycznej.

 

Teraz ich powierzchnie mogą być aktywowane przez odpowiednie aplikacje i powłoki – ręcznie lub automatycznie – za pomocą czujników. Pojawiły się pierwsze aplikacje z udziałem szkła przełączalnego (switchable) i szkła emitującego światło gotowe do wprowadzenia na rynek. Postępująca digitalizacja powoduje jeszcze większe zainteresowanie mediów ekranami informacyjnymi, a rewolucja energetyczna wykorzystuje szkło elewacyjne i szyby samochodowe jako konwertery i magazyny energii. Czujniki umieszczone w szkle i zintegrowane z centralnymi jednostkami sterującymi i systemami automatyki budynku działają podobnie, jak czujniki deszczu umieszczone na przednich szybach pojazdów włączające wycieraczki przedniej szyby.

 

Z kolei czujniki temperatury i wilgotności umieszczone na szklanych fasadach sterują klimatem w pomieszczeniach, czujniki światła uczestniczą w decyzjach wyboru między światłem dziennym, a oświetleniem sztucznym, a czujniki pogodowe i ruchu chronią przed uszkodzeniem w wyniku czynników atmosferycznych lub włamania.

 

 

2018 10 50 1

Projekt koncepcyjny cienkiego zawiasu do drzwi szklanych (©Peters)

  

Wielofunkcyjne szkło zmienia codzienne czynności

 

W niedalekiej przyszłości będziemy kontrolować nawigację wyświetlaną na przedniej szybie naszego samosterującego auta, oglądać filmy podczas jazdy, czytać otrzymywane wiadomości lub interaktywnie wysyłać wiadomości za pomocą e-maili. Dzięki wielofunkcyjnemu i interaktywnemu szkłu architektura i technologia będą się łączyć, podobnie jak przy projektowaniu dóbr konsumpcyjnych z dodatkowymi interaktywnymi funkcjami, które będzie można spotkać w autobusach, pociągach lub samolotach, w gospodarstwach domowych, w rozrywce czy w branży multimedialnej. Smartfony i tablety w połączeniu ze szkłem interaktywnym będą służyć jako elementy sterujące dla szerokiej gamy aplikacji i produktów. Nawet dziś zainstalowane aplikacje mogą sterować komponentami związanymi z automatyką budynku, od osłon przeciwsłonecznych i systemów grzewczych po oświetlenie i wiele innych.

 

 

2018 10 50 2

 

 

2018 10 50 3

 Automotive Multi Light 1 i 2: elastyczne światłowody do akcentów świetlnych we wnętrzach (©Schott AG)

 

 

(...)

 

2018 10 51 1

 

 

2018 10 51 2

Dielektryczne szkło lustrzane (©Frank Weber/Guardian Glass Europe S.A.R.L.)

  

Lepsze zarządzanie zasobami i większe bezpieczeństwo

 

Podobnie, jak szkło wielofunkcyjne, fasady i szyby okienne wpływają na architekturę i zmieniają koncepcje technologiczne w budownictwie. Jezdnie lub podłogi wykonane z płyt z paneli szklanych zbrojonych (kuloodpornych) mają zwiększyć bezpieczeństwo na drogach komunikacyjnych, w krytycznych punktach, w niespotykany dotąd sposób. Diody LED wbudowane w szkło i zasilane przez ogniwa słoneczne mogą służyć jako oznakowanie stref niebezpiecznych i w razie potrzeby mogą zmieniać kolor lub błyskać. Co więcej, energia słoneczna wytwarzana przez szklane panele na drogach może być dostarczana do okolicznych gospodarstw domowych.

 

W ten sposób szkło wielofunkcyjne może w sposób zrównoważony poprawić zarządzanie zasobami budynków, usprawnić funkcjonowanie władz lokalnych i systemów transportowych w architekturze, urbanistyce. Może wzmocnić pojedyncze, „pasywne” cechy produktu dzięki funkcjom adaptacyjnym i interaktywnym, działając jednocześnie w tym samym czasie jako kreatywny element projektu.

 

Ponadto istnieje „upscaling” – trend do stosowania coraz większych tafli szklanych, a także wykorzystywania osiągnięć technologicznych z zakresu szkła konstrukcyjnego i technologii łączenia (zwłaszcza poprzez klejenie) do ciągłego powiększania powierzchni szklanych. W połączeniu z właściwościami dotykowymi, nowoczesny materiał szklany, dzięki wszechstronnym i elastycznie stosowanym funkcjom, wykazuje dodatkowe zalety, które pozwalają mu sprostać przyszłym wyzwaniom i wymaganiom. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na trwałość, zdolność do samonaprawy (szczególnie w przypadku szyb wielkoformatowych), a także możliwość oddzielenia poszczególnych warstw i elementów w celu ponownego wykorzystania zgodnie z zasadą cradle-to-cradle.

 

 

2018 10 51 3

Światłowody podbijają wnętrza – mogą być wbudowane w meble, podłogi lub akwaria lub używane jako podświetlane ściany działowe (©Schott AG)

  

Wizje stają się rzeczywistością na targach GLASSTEC 2018 w Düsseldorfie

 

Jaki materiał oprócz szkła jest w stanie zmienić swoje specyficzne i najbardziej nieodłączne cechy, takie jak przezroczystość, ochrona przed wpływami chemicznymi i mechanicznymi i służyć jako podłoże dla różnych warstw funkcjonalnych, bez utraty swego wyglądu, sposobu działania i podstawowych funkcji?

 

W niedalekiej przyszłości szyby okienne zastąpią telewizory, uzupełnią tradycyjne oświetlenie o oprawy z nieoślepiającym, sztucznym światłem oraz rolety z wkładkami termicznymi, które staną się zbyteczne. To, co dla niektórych może brzmieć jak odległa wizja, już dawno jest obecne w laboratoriach rozwojowych uniwersytetów i producentów. Odpowiednie prototypy zostaną zaprezentowane w specjalnej wystawie „glass technology live” w hali 11 targów GLASSTEC w Düsseldorfie od 23 do 26 października.

  

 Dipl.-Ing. (FH) Claudia Siegele

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 10/2018