Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 06 okladka1

Świat Szkła 06/2021

User Menu

 

 ET-160x600-PL-3

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Tagi Globalne

Przykładowe wydanie

Świat Szkła 3/2021

2021 03 okladka1

(do pobrania) 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

20200909przeciwpozarowe przegrody budowlane

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

Katalog 2021 okladka

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

baner klej do luster 7 7 2021

Czy montują Państwo lustra u klienta za pomocą kleju silikonowego?
 
Czy uważają Państwo, że klej do luster LAKMA jest lepszy od innych klejów dostępnych na rynku?
 
Czy stosują Państwo klej do luster firmy LAKMA?
   
Projekt 8%. Niewielki element o ogromnej skuteczności
Data dodania: 10.02.19

Nowe badanie potwierdza osiągnięcie znacznych oszczędności energii dzięki zastosowaniu w oknach z szybami zespolonymi ramek dystansowych z tworzywa sztucznego

 

Ramka dystansowa w termoizolacyjnej szybie zespolonej stanowi wprawdzie niewielki komponent okna, ale ma ogromny wpływ na energochłonność budynku. Element ten dostępny jest w wersji z metalu lub tworzywa sztucznego.

 

 2019 02 34 1

Fot. 1. Kamera termowizyjna uwidacznia różnice: izolacja cieplna na krawędzi szyby z ramkami dystansowymi o wysokiej efektywności energetycznej z tworzywa sztucznego (z lewej) w porównaniu z ramkami aluminiowymi (z prawej) [©SWISSPACER]

 

Badanie przeprowadzone przez niezależny niemiecki Instytut Budownictwa Pasywnego (Passivhaus Institut Darmstadt) dowodzi na podstawie przedstawionych danych liczbowych, że ramki dystansowe wykonane w 100% z tworzywa sztucznego zwiększają efektywność energetyczną okien. Ponadto ciepła ramka zmniejsza zużycie energii, emisję COi koszty ogrzewania.

 

Wyniki dla Frankfurtu i Helsinek są reprezentatywne dla strefy klimatu umiarkowanego chłodnego lub zimnego i tym samym można odnieść je odpowiednio do warunków panujących w zachodniej i wschodniej Polsce.

 

(kliknij aby powiększyć tabelę)

 2019 02 34 2

Fot. 2. Najważniejsze wnioski: Zastosowanie ramek dystansowych o wysokiej efektywności energetycznej wykonanych z tworzywa sztucznego zamiast z aluminium pozwala na osiągnięcie znacznych oszczędności w zakresie wykorzystania energii. Wyniki dla takich lokalizacji, jak Frankfurt i Helsinki są reprezentatywne dla strefy klimatów umiarkowanych chłodnych lub zimnych i tym samym można odnieść je do warunków panujących w Polsce (dane liczbowe zaokrąglone [©SWISSPACER]

 

W badaniu porównano ramki dystansowe z aluminium, stali nierdzewnej i tworzywa sztucznego (SWISSPACER) wykorzystywane w oknach domów niskoenergetycznych oraz odpowiadające normom określonym w niemieckim rozporządzeniu o oszczędzaniu energii w nowych budynkach (EnEV 2016).

 

Rezultat jaki uzyskano potwierdza tezę, że dzięki zastosowaniu ramek dystansowych o wysokiej efektywności energetycznej wykonanych z tworzywa sztucznego zamiast z aluminium – w przypadku domów niskoenergetycznych z przeszkleniem podwójnym – można zaoszczędzić około 5,6% całkowitej energii grzewczej w klimacie umiarkowanym chłodnym oraz 4,8% w klimacie zimnym. W odniesieniu do potrójnych szyb zespolonych wartość ta wynosi odpowiednio aż 8,6% i 7,1%.

 

Oznacza to dużo niższe koszty ogrzewania i w ten sposób właściciele domów mogą cieszyć się z mniejszych rachunków, chociaż samo okno z ciepłą ramką jest minimalnie droższe. 2019 02 34 3

Fot. 3. Ramka dystansowa znajduje się pomiędzy ramą okienną a szybą zespoloną: Ciepła ramka o wysokiej efektywności energetycznej z tworzywa sztucznego zapewnia znaczne oszczędności energii w budynkach [© SWISSPACER]

 

Jeżeli ramki dystansowe mają wysoką wartość liniowego współczynnika przenikania ciepła (ramki metalowe), to mimo wykorzystania ultranowoczesnego (pasywnego) profilu okna szyby zespolone i tak będą oddawały na zewnątrz dużo ciepła.

 

Ciepłe ramki o wysokiej efektywności energetycznej z tworzywa sztucznego mają również przewagę nad analogicznymi elementami wykonanymi z innych materiałów.

 

Według przeprowadzonego badania przewodność cieplna tych pierwszych wynosi 0,14. W przypadku ramek wykonanych ze stali nierdzewnej wartość ta osiąga 0,60 a z aluminium - aż 160 W/(mK).

 

Ponadto ramki dystansowe z tworzywa sztucznego zapewniają większy komfort przebywania w pomieszczeniu, ponieważ znacząco redukują powstanie zjawiska kondensacji pary wodnej na krawędzi szyby, zmniejszają ryzyko tworzenia się pleśni oraz utrzymują temperaturę w bezpośrednim sąsiedztwie okna na optymalnym poziomie.

 

2019 02 34 5

 

— Zleceniodawcą badania jest producent ciepłych ramek – firma SWISSPACER.

 

Naszym celem było przedstawienie wiarygodnych danych, potwierdzonych przez niezależny instytut — podkreśla Andreas Geith, Dyrektor Zarządzający.

 

2019 02 34 4


Więcej informacji można znaleźć na stronie www.swisspacer.com/pl/8percent


Janina Brielmann
SWISSPACER Vetrotech Saint-Gobain (International) AG
www.swisspacer.com

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 2/2019

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik