Aktualne wydanie

2020 06 okladka

Świat Szkła 06/2020

User Menu

 

Swiat Szkla Skyscraper 08-2020 final

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Trosifol® w najwyższym budynku Europy
Data dodania: 30.06.19

Przypominający igłę, najwyższy budynek w Europie spiralnie wznosi się na wysokość 462 m. „Star of St. Petersburg” (Gwiazda Petersburga), jak mieszkańcy miasta nazwali ten budynek, zajmuje powierzchnię 170 000 m² nad brzegiem Zatoki Fińskiej, w Okręgu Primorskim, około 10 km na północny zachód od centrum Petersburga.

 

Zaprojektowany przez biuro RMJM pod kierownictwem Tony’ego Kettle, projektem zarządzał ZAO Gorprojekt; a harmonogram prac określony został przez Samsung Production.

 

2019 06 18 1

Panorama St. Petersburga (Image© Anton Galakhov/Gartner/Gazprom) 

 

Jako nowoczesne centrum biznesowe z wieloma funkcjami publicznymi, budynek ma stanowić najważniejszy punkt nowego centrum i odciążyć zabytkowe centrum miasta. Wieżowiec będzie służył jako nowa siedziba rosyjskiego producenta gazu Gazprom, który jest również inwestorem, ale po zakończeniu będzie tam również, m.in. obiekt sportowy, planetarium, restauracja i amfiteatr, gdzie zostaną zorganizowane pokazy wodne.

 

2019 06 18 2

Budynek „Star of St. Petersburg” zajmuje powierzchnię 170 000 m² nad brzegiem Zatoki Fińskiej, ok. 10 km na północny zachód od centrum Petersburga (Image© Kamil Nureev)

 

 

 

We właściwą budowę zaangażowanych jest ponad 3000 osób, z ok. 600 rosyjskich i międzynarodowych firm, a także ponad 20 000 osób z 18 krajów wspomaga pełną realizację projektu. Budowa rozpoczęła się w 2012 r., a jej zakończenie planowane było na koniec 2018 r.

 

Każdy, kto uważnie śledził Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w 2018 r. w Rosji, miał okazję podziwiać rosnącą, nową Wieżę Lakhta (oficjalna nazwa budynku), ze względu na bliskość stadionu piłkarskiego St. Petersburg World Cup. Ten nowy punkt orientacyjny miasta uchwyciły kamery stacji nadawczych na całym świecie.

 

Josef Gartner GmbH

Fasady od Josef Gartner GmbH, z siedzibą w Gundelfingen nad Dunajem, dominują w panoramie miast na całym świecie.

Zatrudniając ponad 1500 pracowników, Gartner projektuje i produkuje głównie niestandardowe i innowacyjne fasady z aluminium, stali i szkła.

Jego portfolio obejmuje również planowanie, dostawę i montaż wewnętrznych wykończeń i projektów wyposażenia.

Gartner reprezentują agencje i filie w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, USA, Rosji i Hongkongu. Firma założona w 1868 r., dołączyła do Permasteelisa Group w 2001 r. i tym samym należy do największych producentów fasad na świecie.

 

2019 06 18 4

Image© Viktor Sukharukov

 

Krótko przed rozpoczęciem tych mistrzostw monterzy z firmy Gartner, konstruktora elewacji, zainstalowali ostatnią z szyb 3x4 m na wysokości ponad 300 m, bez pomocy helikoptera, posługując się technikami wspinaczkowymi. Teraz ta igła o niespotykanej wysokości, z zakrzywioną, szklaną fasadą, stoi teraz majestatycznie nad Zatoką Fińską, przyjmując z daleka zbliżające się statki wycieczkowe.

 

 Szklane atrium, zajmujące pierwsze dwa piętra na wszystkich pięciu zewnętrznych stronach, może być naturalnie wentylowane, a w połączeniu z innymi energooszczędnymi technologiami, uczynić wieżę prawdziwie „zielonym budynkiem”, z przewidywanym złotym certyfikatem LEED. Dobrze izolowana termicznie fasada, lepsze wykorzystanie światła dziennego (dzięki panoramicznym przeszkleniom) i naturalna wentylacja odgrywają tu kluczową rolę.

 

Centrum Lakhta jest już jednym z najwyższych budynków na świecie, które mogą być naturalnie wentylowane. Wykorzystując folię Trosifol™ firma Josef Gartner GmbH z Gundelfingen w południowych Niemczech zainstalowała fasadę o powierzchni 100 000 m², co odpowiada rozmiarowi około 14 boisk piłkarskich, a tym samym jest większa niż boiska wszystkich stadionów Pucharu Świata w Rosji.

 

W tym celu firma Gartner wyprodukowała około 16 600 pojedynczych elementów ze stali, aluminium i szkła giętego na zimno, o różnych ciężarach – do 700 kg – i różnych rozmiarach. Ponieważ w tym spiralnym wieżowcu nie ma dwóch takich samych kondygnacji, inżynierowie musieli wykonać obliczenia dla niemal każdego elementu o różnych wymiarach.

 

Fasada ze szkła giętego na zimno
Duże, romboidalne elementy fasady nadają drapaczowi chmur wysoki stopień przejrzystości. Na niższych piętrach fasada z elementami o wymiarach 2,8 x 4,2 m wychyla się na zewnątrz, ale pochyla się do środka na wyższych piętrach.

 

Poszczególne elementy z panelami ze stali nierdzewnej o grubości do 8 cm zostały prefabrykowane w Gundelfingen, siedzibie firmy Gartner.

 

Te wygięte panele zostały wycięte laserem i strumieniem wody, a następnie spawane i skręcone ze sobą w złożone zespoły. Górna iglica wieży o długości 7,6 m, ważąca około 10 ton i niższa iglica o długości 5,3 m, zostały przewiezione ciężarówką do Petersburga. Architekci nazywają tę część „czubkiem hełmu”, a cały „hełm” to najwyższe zwieńczenie budynku, mierzące 100 m.

 

2019 06 18 5

Ponieważ w tym spiralnym wieżowcu nie ma dwóch takich samych pięter, inżynierowie musieli prowadzić osobne obliczenia dla prawie każdego elementu o różnych rozmiarach (Image© Rainer Hardtke)

 

 

Dynamiczny i smukły kształt nowego wieżowca ma swoje źródło w zaprojektowanej geometrii. Wieża jest najszersza w środku, a następnie zwęża się w górę aż do punktu najwyższego, a każde ze 110 pięter ma inny rozmiar. Plan na poziomie gruntu opiera się na pięciu skrzydłach rozmieszczonych wokół okrągłego rdzenia.

 

Trosifol™ jest światowym liderem w dziedzinie folii laminująch z PVB i jonoplastu, do laminowanego szkła bezpiecznego stosowanego w segmencie architektonicznym.


Dzięki najszerszemu portfolio produktów Trosifol™ oferuje wyjątkowe rozwiązania:
- Konstrukcyjne: Trosifol® Extra Stiff (ES) PVB i SentryGlas® jonoplast
- Akustyczne: Trosifol® SC (jedno- i wielowarstwowa do izolacji akustycznej)
- Kontrola UV: od pełnej ochrony przed UV do naturalnej transmisji UV
- Wysoka przezroczystość (UltraClear): najniższy wskaźnik żółknięcia w branży
- Dekoracyjne i designerskie: folie czarno-białe, kolorowe i przeznaczone do drukowania

 

 

Płyty podłogowe wieży są skręcone przez przesunięcie o 0,82 stopnia względem siebie. Mimo to, ze swoimi 163 000 m² powierzchni brutto, wydaje się, że spirala jest gładka i elegancka. Ten efekt jest możliwy dzięki fasadzie ze szkła giętego na zimno, które mają wygięcie do 40 mm.

 

2019 06 18 6

Przypominający igłę, najwyższy budynek w Europie spiralnie wznosi się na wysokość 462 m (Image© Stanislav Zaburdaev)

 

W przeciwieństwie do innych prefabrykowanych elementów elewacji, te szyby musiały być dociskane od zewnątrz do zakrzywionych ram aluminiowych. Lakhta Tower korzysta z dwóch różnych szkieł chroniących przed słońcem: po pierwsze, szkła refleksyjnego z firmy AGC z powłoką Stopray Vision 72 CT, a po drugie, Cool Lite SKN 176 II od Saint-Gobain, oba rodzaje charakteryzuje wysoka przepuszczalność światła i przezroczystość, pomimo wysokiego odbicia na zewnętrz energii cieplnej.

 

W skład szyby zespolonej wchodzą dwie tafle szkła: wewnętrzna to szkło monolityczne o gr. 8 mm, a zewnętrzna – szkło laminowane złożone z dwóch tafli szklanych o gr. 8 mm (2 x 8 mm) połączonych folią PVB o gr. 1,52 mm. Pomiędzy dwoma szklanymi elementami szyby zespolonej znajduje się przestrzeń o szer. 16 mm wypełniona argonem.

 

2019 06 18 7

Budowa rozpoczęła się w 2012 r. i do połowy 2018 r. wieża Lakhta stale rosła do ostatecznej wysokości 462 m (Image© Composing: OOO Josef Gartner)

 

W przypadku folii PVB inwestor polegał w dużej mierze na Trosifol® UltraClear: — Na podstawie wyników naszej analizy, w związku z obciążeniami klimatycznymi możemy zalecić stosowanie szkła laminowanego z PVB. Folia laminująca (tzw. warstwa pośrednia) PVB zapewnia lepszy rozkład naprężeń między spajanymi taflami szkła i dzięki temu objętość komory w szybie zespolonej można być większa o 16% — wyjaśnia Gartner w swojej prezentacji na budowie.

 

Trosifol® UltraClear jest wysoce przezroczystą folią PVB o bardzo wysokiej przyczepności i długotrwałej wytrzymałości, dzięki czemu najlepiej nadaje się do stosowania w laminowanym szkle bezpiecznym w przeszkleniach architektonicznych, jak wykazano w wielu znaczących implementacjach na całym świecie. Zalecany jest szczególnie do laminowanego szkła bezpiecznego wykonanego z hartowanego szkła lub szkła wzmacnianego termicznie.

 

2019 06 18 8

Fasada została wykonana z około 16 600 pojedynczych elementów ze stali, aluminium i szkła giętego na zimno, każdy o innym ciężarze (do 700 kg) i różnych rozmiarach (Image© Rainer Hardtke)

 

Oprócz swojej wytrzymałości zawiera również bardzo skuteczny stabilizator UV, który zapewnia prawdopodobnie najniższy na świecie wskaźnik żółknięcia. Zwłaszcza w przypadku wielowarstwowych laminatów powoduje to widoczną i wymierną poprawę jakości optycznej szkła i z tego powodu jest również ważnym czynnikiem estetyki w wieży Lakhta. Laminowane szkło bezpieczne zostało wykonane przez przedstawiciela Trosifol™, firmę Eckelt Glas z Austrii.

 

Kolejny produkt Trosifol®, folia jonoplast SentryGlas ®, został użyty w szklanych żebrach o długości 16,5 m, wykonanych przez firmę Sedak z Gersthofen w południowych Niemczech. W tym celu firma Sedak zainwestowała w nowy piec z nową technologią ogrzewania, uznaną przez producenta za przełom techniczny i ekonomiczny dla hartowania szyb powlekanych o długości do 16,5 m.

 

Folia laminująca SentryGlas® z rodziny produktów budowlanych Trosifol® jest pięciokrotnie mocniejsza i daje do 100 razy sztywniejsze laminaty w porównaniu do tych wykonanych z konwencjonalnych materiałów. Dzięki tej sile szkło może odgrywać znaczącą rolę jako materiał konstrukcyjny na fasadzie budynku, ponieważ otwiera nowy zakres możliwości projektowych, który wcześniej nie istniał. Z tego powodu folia SentryGlas® została wybrana do szklanych żeber na wieży Lakhta, które zakotwiczone w podłodze służą skutecznie jako kolumny podtrzymujące strefę wejściową i taras na wyższym parterze.

 

Oprócz wytrzymałości, folia laminująca z jonoplastu SentryGlas® zachowuje również wysoką przezroczystość, nawet po wielu latach użytkowania. W przeciwieństwie do innych folii (międzywarstw), warstwa pośrednia z jonoplastu SentryGlas® jest znacznie mniej wrażliwa na wilgoć w trakcie jej okresu użytkowania. — Wysokościowa architektura kompleksu wieżowców jest zgodna z duchem innowacyjnym Petersburga.

 

Centrum Lakhta należy uważać za globalny projekt rozwoju miast, który nie ma sobie równych pod względem udziału przestrzeni publicznej, która łączy funkcje edukacyjne i kulturalne.

 

Tak ambitny projekt był możliwy tylko dzięki profesjonalizmowi międzynarodowych zespołów i rosyjskiej grupy projektowej Servera. Wieżowiec Lakhta Center osiągnął swoją zaprojektowaną wysokość — mówiła Elena Ilyukhina, dyrektor generalny Lakhta Center i członek zarządu Gazprom Neft PJSC.

 

2019 06 18 9

Kolejny produkt Trosifol®, folia jonoplast SentryGlas®, został użyty w szklanych żebrach o długości 16,5 m, wykonanych przez firmę Sedak, z Gersthofen w południowych Niemczech (Image© Rainer Hardtke) 

 


Wieża Lakhta wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa

W międzyczasie Centrum Lakhta zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa, w wydaniu z marca 2015 r. Wpisane zadanie, trwające 49 godzin, było – jak dotąd – najdłuższym, nieprzerwanym procesem wylewania betonu. Wykorzystano 19 624 m³ betonu, tj. około 3000 m³ więcej, niż w przypadku poprzedniego rekordzisty, Wilshire Tower w Los Angeles.

 

Pale betonowe o grubości 2 m są najgrubsze na świecie i zostały zakotwiczone na głębokości 82 m za pomocą skrzyń fundamentowych. Wraz z tym najwyższym wieżowcem zbliżają się terminy kończenia innych elementów kompleksu budynków, w tym wielofunkcyjny budynek z atrium i głównym łukiem wejściowym.

 

Całkowita powierzchnia zajmowana przez ten kompleks budynków wynosi 400 000 m².
Wieża Lakhta stała się najwyższym budynkiem w Europie 5 października 2017 roku.

www.trosifol.com

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 6/2019