Nie tylko opakowania. Korzyści i wyzwania związane z recyklingiem szkła płaskiego |
Data dodania: 11.11.19 |
We współczesnej gospodarce, która wykonuje mozolny zwrot w kierunku bardziej zrównoważonych rozwiązań, szkło odgrywać będzie coraz większą rolę. Jednym z wyzwań jest recykling szkła płaskiego, które stanowi drugi po opakowaniach, najważniejszy produkt przemysłu szklarskiego w Europie
Szkło to materiał idealny. Stanowi jedno z pierwszych i największych osiągnięć ludzkiej cywilizacji. Dzięki swojej różnorodności znajduje zastosowanie w niezliczonej ilości branż. Na dodatek idealnie nadaje się do recyklingu, a przetwarzane wielokrotnie nie traci swoich właściwości. Oczywiście, jest i haczyk. Niepoddane recyklingowi szkło rozkłada się bardzo długo. Nawet kilka tysięcy lat, a według niektórych – nigdy.
Szkło szkłu nierówne
Szkło płaskie, przez wzgląd na swój skład chemiczny i właściwości, nie może być w procesie recyklingu łączone ze szkłem opakowaniowym. Ze względu na swoje zastosowanie najczęściej jest odbierane bezpośrednio od firm, zazwyczaj jako odpad produkcyjny. Co dzieje się z nim dalej?
— Odpady szklane odebrane od klientów w różnych częściach Polski są transportowane w kontenerach (o pojemności od 7 do 15 m3) do naszej bazy w Rudzie Śląskiej, gdzie trafiają na linię do recyklingu. Składa się na nią zarówno sortownia ręczna, jak i część technologiczna, wyposażona w separatory optyczne, magnesy i system odsysania frakcji lekkiej.
Po tym, jak stłuczka szklana zostanie posegregowana, oczyszczona i zmielona do odpowiedniej frakcji, trafia dalej do hut szkła jako wsad do pieców szklarskich — mówi Marek Niedbał, Prezes Zarządu PreZero Recycling Szkło, która zajmuje się recyklingiem szkła płaskiego. W przyszłym roku firma będzie obchodzić 20-lecie istnienia.
Korzyści z przetapiania
Kolejne plusy to czas i temperatura topienia. Stłuczka szklana dodana do zestawu znacznie obniża te parametry, a co za tym idzie zmniejsza się też zużycie energii. Według badań przeprowadzonych kilka lat temu w Wielkiej Brytanii 10% stłuczki szklanej w piecu hutniczym to o 3% mniej zużytej energii. Każda tona stłuczki to zaoszczędzone ok. 300 kWh. A mniej energii to mniejsza emisja dwutlenku węgla (o ok. 250-300 kg na każdą tonę stłuczki), tlenków siarki i azotu, chloru, fluoru i pyłów.
Za tym wszystkim idą oczywiście wymierne korzyści finansowe. Firmy oddające odpady szklane oszczędzają na utylizacji odpadów, którą w przeciwnym razie musiałyby przeprowadzić. Wytwórcy szkła płacą mniej za zużycie energii i zmniejszają swoje opłaty emisyjne. Płacą mniej za materiały do produkcji szkła, bo stłuczka jest tańsza niż surowce naturalne i przedłużają żywotność swojej infrastruktury dzięki niższym temperaturom topnienia.
Farba ze szkła?
Wyzwanie – recykling w budownictwie! W tej chwili stłuczka ze szkła płaskiego stanowi ok. 20-25% wszystkich surowców wykorzystywanych do produkcji szkła. Mogłoby być więcej i wiadomo nawet, jak można by pozyskać dodatkowy materiał. Recyklingowi poddawane jest tylko ok. 5% szkła płaskiego wykorzystywanego w budownictwie!
Dyskusja o tym, że ta liczba powinna znacząco się zwiększyć trwa w Europie już od wielu lat, niestety na razie bez większych efektów. Pochodzące z rozbiórek okna i szklane elewacje zmieszane z gruzem trafiają na wysypiska lub – w najlepszym razie – są wykorzystywane jako materiał do podbudowy dróg. Tymczasem, gdyby zostały właściwie oddzielone od innych materiałów i odpowiednio oczyszczone mogłyby trafić z powrotem do hut. — W ten sposób wykorzystywalibyśmy w pełni potencjał tego materiału, idealnie nadającego się do wielokrotnego przerobu i wspierali rozwój gospodarki obiegu zamkniętego — mówi Marek Niedbał.
Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez Deloitte Sustainability, gdyby wszystkie kraje UE zaczęły odzyskiwać szkło płaskie pochodzące z rozbiórek i remontów, na wysypiska trafiłoby rocznie o 925 tys. ton odpadów mniej, zaoszczędzilibyśmy ok. 1,23 mln ton surowców naturalnych i zredukowali emisję CO2 o 230 tys. ton. Jest zatem o co walczyć! PreZero Recycling Szkło
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne |