Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 03 okladka1

Świat Szkła 03/2021

User Menu

 

 ET-160x600-PL-3

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Tagi Globalne

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

20200909przeciwpozarowe przegrody budowlane

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

Katalog 2021 okladka

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

konferencja webinarium 2021 

 pl 480x100 AW Banner 201208

 

baner4 abprojekt

Duża ilość światła naturalnego w pomieszczeniach i najlepsza efektywność energetyczna
Data dodania: 02.02.20

 

Słoneczne perspektywy

Światło dzienne odgrywa ważną rolę dla naszego samopoczucia, zdrowia i wydajności. Aby zapewnić dużą ilość światła dziennego we wnętrzach, w budownictwie często stosowane są wielkopowierzchniowe przeszklenia elewacji, ale jest to zarazem obszar stwarzający ryzyko powstawania znacznych strat ciepła.

 

Rozwiązaniem tego problemu są szyby o wysokiej termoizolacyjności, które odfiltrowują dużą część cennego światła dziennego.

 

20200202 SWISSPACER A sunny outlook 1 hr

 

W przypadku budynków o mniejszych wymiarach okien może to być czynnik o bardzo istotnym znaczeniu. W efekcie budynki mają dobrą izolację cieplną, ale ze względu na mniejszy dopływ światła dziennego wzrasta zapotrzebowanie na doświetlenie pomieszczeń światłem sztucznym.

 

Imponujące wyniki w zakresie izolacji cieplnej oraz wykorzystania energii słonecznej i światła dziennego można uzyskać się dzięki zastosowaniu kombinacji produktów ECLAZ® firmy Saint-Gobain Building Glass i ciepłej ramki dystansowej SWISSPACER Ultimate.

 

20200202 SWISSPACER A sunny outlook 2 hr

 

Mocna kombinacja
ECLAZ® to zupełnie nowa generacja szkła termoizolacyjnego: dzięki nowo opracowanej technologii powlekania łączy ono w sobie bardzo wysokie właściwości termoizolacyjne z wyjątkowo wysokim przenikaniem światła dziennego i znacznym uzyskiem ciepła z nasłonecznienia.

 

CLIMATOP ECLAZ® to potrójne szkło termoizolacyjne, szczególnie odpowiednie do zastosowań w klimacie zimnym i umiarkowanym. W regionach cieplejszych często wystarczające jest zastosowanie podwójnej szyby zespolonej CLIMAPLUS ECLAZ®, która również odznacza się doskonałą izolacyjnością cieplną i przepuszczalnością światła.

 

Ciepła ramka dystansowa SWISSPACER Ultimate skutecznie eliminuje zimne mostki na krawędzi szyby i zapewnia bardzo korzystne wartości Psi i UW. Należy ona do ramek dystansowych o najlepszych parametrach spośród modeli dostępnych na rynku. W połączeniu z powłoką niskoemisyjną ECLAZ® pozwala to na znaczne podniesienie efektywności cieplnej, dopływ światła dziennego i wykorzystanie ciepła ze słońca.

 

Porównanie dla okien z PCV o wymiarze referencyjnym 1,23 m x 1,48 m i szerokości ramy 117 mm z podwójną szybą zespoloną, standardową powłoką niskoemisyjną i aluminiową ramką dystansową pokazuje, że kombinacja szyb termoizolacyjnych ECLAZ® i SWISSPACER Ultimate pozwala obniżyć wartość Psi na krawędzi szyby o ponad 50 procent, a wartość UW całego okna nawet o 10 procent.

 

Współczynnik całkowitej przepuszczalności energii wynosi dla tej konfiguracji 71 procent i pozwala na zwiększenie wykorzystania energii słonecznej o 11 procent dla szyby podwójnej i odpowiednio o 20 procent dla szyby potrójnej.

 

20200202 SWISSPACER A sunny outlook 3 hr

 

Lepsza klasyfikacja energetyczna na potrzeby rynków eksportowych
W krajach takich jak Dania, w których obowiązują określone wskaźniki determinujące klasyfikację energetyczną okien (Window Energy Ratings), samo zastosowanie szkła termoizolacyjnego ECLAZ® i ciepłej ramki dystansowej SWISSPACER umożliwia często skok o dwie klasy efektywności w górę.

 

Producenci okien, którzy w ten sposób optymalizują swoje produkty, zyskują silną przewagę konkurencyjną – zwłaszcza gdy na rynkach eksportowych wymagane jest udokumentowane przestrzeganie zdefiniowanych wskaźników.

 

20200202 SWISSPACER A sunny outlook 5 hr

 

Niezawodnym narzędziem do wykonywania wymaganych w tym celu obliczeń jest aplikacja Caluwin. Jest ona dostępna online pod adresem www.caluwin.com oraz w sklepach z aplikacjami mobilnymi na urządzenia z systemem iOS i Android.

 

Narzędzie zostało opracowane przez SWISSPACER, a wykonane przez firmę Sommer Informatik GmbH przy wsparciu technicznym BAUWERK-Ingenieurbüro für Bauphysik. Rdzeń obliczeniowy programu jest certyfikowany przez ift Rosenheim, a obliczenia zostały zweryfikowane i potwierdzone przez różne stowarzyszenia międzynarodowe.

 

20200202 SWISSPACER A sunny outlook 4 hr


Dalsze informacje dostępne są na stronie www.swisspacer.com.

 

20200202 SWISSPACER A sunny outlook 6 hr

 

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 01/2020
   

 

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik