Czytaj także -

Aktualne wydanie

2022 04 okladka1

Świat Szkła 4/2022

User Menu

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-002a

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019e

 

 

R+T 2021: smart home i napędy
Data dodania: 03.02.20

Trwa triumfalny pochód inteligentnych rozwiązań dla domu. W ostatnich latach prawie żaden inny sektor nie rozwijał się tak szybko jak R+T.

 

— Oczywiście, również w tej dziedzinie dominuje cyfryzacja — mówi Sebastian Schmid, kierownik działu technologii targów w Stuttgarcie, który od ponad dziesięciu lat odpowiada za wiodące światowe Targi Rolet, Bram i Osłon Przeciwsłonecznych i bardzo dokładnie śledzi rozwój rynku. — Choć początkowo Smart Home należał do sfery science fiction, dzięki cyfryzacji nie można sobie dziś wyobrazić świata bez niego. Często wyznacza on styl życia.

 

 2020 01 08 1

Technologia sieciowa automatycznie tworzy komfortową atmosferę (fot. Rademacher) 

 

Najlepsze wyniki
Co to konkretnie oznacza dla rozwoju produktów?
— Aplikacje stają się coraz bardziej zróżnicowane i niewątpliwie są precyzyjnie dostosowane do potrzeb rynku. Oprócz komfortu, który obejmuje także przyjazność użytkownikowi, w centrum uwagi znajduje się efektywność energetyczna i bezpieczeństwo — mówi Schmid.

 

— Wszystkie zintegrowane systemy mogą być ze sobą skoordynowane, co pozwala na uzyskanie optymalnego rozwiązania, także w przypadku modernizacji. Na przykład firma Elero GmbH oferuje wszechstronne, inteligentne rozwiązania w zakresie integracji automatycznych rolet, żaluzji i markiz z systemem radiowym i z systemem inteligentnego domu.

 

— Nasze odbiorniki Revio-868 i VarioTec-868 pozwalają na łatwy montaż i obsługę żaluzji za pomocą nadajnika ręcznego lub aplikacji — mówi Enzo Viola, dyrektor zarządzający Elero. Korzyści są niezaprzeczalne, ponieważ zautomatyzowana osłona przeciwsłoneczna nie tylko poprawia jakość życia, ale także oferuje szerokie możliwości oszczędności, dzięki niższym kosztom ogrzewania i zwiększonej efektywności energetycznej.

 

 2020 01 08 2

Rynek smart home rozwija się dynamicznie (fot. Elero)

 

Ponadto przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa. Dzięki inteligentnej automatyce domowej, np. Centero Home, możliwe jest automatyczne przeprowadzanie określonych działań w okresie zdefiniowanym przez użytkownika.

 

— Ochroną prywatności i osłoną przeciwsłoneczną można sterować automatycznie, a oświetlenie lub muzyka imitują obecność mieszkańców i odstraszają potencjalnych włamywaczy — mówi Enzo Viola.

 

Również Rademacher łączy komfort, wydajność i bezpieczeństwo.
— W naszym HomePilot Smart Home technologia sieciowa automatycznie tworzy komfortową atmosferę — mówi Peggy Losen, kierownik działu marketingu.

 

— Kiedy mieszkańcy wracają wieczorem do domu, salon wita ich przyjemną temperaturą i oświetleniem. Rolety opuszczają się automatycznie o zmierzchu. Użytkownicy nie muszą się już tym zajmować. Obsługa odbywa się automatycznie, za pomocą nadajnika ręcznego lub przełącznika ściennego, bądź przy użyciu aplikacji HomePilot za pomocą smartfona lub tabletu.

 

Można się nawet obyć bez smartfona i sterować automatyką domową głosem, co jest szczególnie wygodne. HomePilot reaguje zarówno na Alexę Amazona, jak i na Asystenta Google. Od listopada 2019 r. istnieje również możliwość obsługi lamp Philips Hue przez HomePilot Smart Home. Lampy są zintegrowane z systemem HomePilot za pośrednictwem Philips Hue Bridge. Lampy mogą być łączone w tzw. sceny i sterowane wspólnie.

 

 

Wewnątrz i na zewnątrz
Również wewnętrzną osłonę przeciwsłoneczną można łatwo połączyć z rozwiązaniami inteligentnego domu przy wykorzystaniu motoryki sterowanej radiowo. Umożliwia to szczególnie skuteczną ochronę przed niepożądanymi odblaskami.

 

— Somfy ma w swojej ofercie dwa nowe napędy: Somfy Roll Up i Somfy Sonesse. Oba pasują do każdego rodzaju rolet i rozmiaru okien, a dzięki wbudowanym bateriom litowo- jonowym montaż i obsługa są szczególnie proste i wygodne — mówi Stefan Korte, kierownik działu klientów biznesowych w Somfy GmbH.

 

Uciążliwe i kosztowne frezowanie kanałów kablowych należy do przeszłości, co oznacza oszczędność czasu, wysiłku i pieniędzy. Górną i dolną pozycję krańcową można szybko ustawić za pomocą ręcznego nadajnika. Po integracji Somfy Roll Up i Somfy Sonesse z centralą inteligentnego domu TaHoma, rolety automatycznie dostosowują się do odpowiednich warunków pogodowych, dzięki wykorzystaniu czujników światła i temperatury.

 

 2020 01 08 3

Również wewnętrzną osłonę przeciwsłoneczną można łatwo połączyć z rozwiązaniami inteligentnego domu przy wykorzystaniu motoryki sterowanej radiowo (fot. Somfy)

 

Korte wyjaśnia:

— Umożliwia to, na przykład, ochronę mieszkań przed silnym promieniowaniem słonecznym również wtedy, gdy nikogo nie ma w domu. Jako element wyposażenia wnętrza osłona przeciwsłoneczna prezentuje się znakomicie, sprawia, że dodatkowa klimatyzacja jest zbędna, a jednocześnie przyczynia się do utrzymania przyjemnego klimatu w pomieszczeniu. System Smart-Home PowerView firmy MHZ umożliwia łatwą kontrolę osłony przeciwsłonecznej we wnętrzu poprzez naciśnięcie przycisku, z domu lub poza nim.

 

— Inteligentna jednostka komunikacyjna składa się z dwukierunkowego silnika radiowego, pilota Pebble i hubu. Cichy silnik radiowy może być zasilany akumulatorem lub zasilaczem.

 

Sam akumulator, dzięki smukłej budowie, jest w większości systemów osłony przeciwsłonecznej w pełni zintegrowany z produktem — mówi dyrektor zarządzający MHZ, Andreas Kopetschny. System automatyki może być stosowany w przypadku wszystkich produktów i jest odpowiedni dla żaluzji pionowych i poziomych, rolet i plisowanych zasłon.

 

— Łatwy w obsłudze, 6-kanałowy pilot Pebble jest sercem systemu PowerView — mówi Andreas Kopetschny. — Nadajnik jest przystosowany do napędów radiowych i steruje systemami osłony przeciwsłonecznej indywidualnie, w grupach lub w całym pomieszczeniu Dzięki prostej, modułowej konstrukcji, system PowerView oferuje odpowiedni dla każdego sposób obsługi.

 

Podstawowa jednostka komunikacyjna automatycznego systemu składa się z dwukierunkowego silnika radiowego i pilota Pebble. Funkcje i interfejsy rozwiązania systemu mogą być w każdej chwili rozszerzone poprzez kolejne komponenty.

 


Inteligentne widoki na przyszłość
Najnowsze innowacje produktowe poskazują, że dokonuje się postęp w dziedzinie inteligentnych rozwiązań.

— Podczas zbliżających się targów R+T 2021 odwiedzający będą mogli uzyskać szczegółowe informacje na temat trendu smart home. Po rozmowach z naszymi wystawcami mogę zdradzić, że R+T 2021 pokaże rzeczy, których wcześniej w tej dziedzinie nie było — mówi Sebastian Schmid.

 

— Ponadto, Smart Home Forum, które odbędzie się ponownie w 2021 roku, uzupełni ofertę targów o serię specjalistycznych prezentacji. Podsumowując, odwiedzający wiodące światowe Targi Rolet, Bram i Osłon Przeciwsłonecznych R+T 2021 w Stuttgarcie znajdą się w towarzystwie o najwyższym poziomie inteligencji. 2020 01 08 4

Wewnętrzną osłoną przeciwsłoneczną można łatwo sterować poprzez naciśnięcie przycisku, w domu lub poza nim (fot. MHZ)

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 01/2020
   

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec 

Czytaj także