Aktualne wydanie

2020 12 okladka

Świat Szkła 12/2020

User Menu

flow 160X600b

 

 

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 pl 480x100 AW Banner 201208

 

webinarium lamilux 1

Smart Home – trendy 2020
Data dodania: 07.02.20

W ubiegłym roku dostawcy stolarki okienno-drzwiowej zanotowali wzrost sprzedaży w zakresie rozwiązań, dzięki którym klienci mieli lepszą kontrolę nad drzwiami wejściowymi, tarasowymi, nad oknami i ogólnie pojętym dostępem do budynku.

 

Liczyło się bezpieczeństwo i wygoda, ale w nowoczesnym wydaniu. Takim, które czyni dom lub firmę obiektem „inteligentnym”. Prezentujemy rozwiązania, które zyskały na popularności w ubiegłym roku i z pewnością zaważą na tegorocznych trendach.

 

20200202gu Biometryczna kontrola dostepu

Elektronika w oknach i w drzwiach
Coraz większym zainteresowaniem – które przyniosło wzrost sprzedaży już w 2019 r. – cieszą się elektroniczne rozwiązania typu Smart Home, takie jak: biometryczna kontrola dostępu, automatyczne zamki wielopunktowe, czy siłowniki okienne.

 

Na czym dokładnie polegają?
Biometryczna kontrola dostępu pozwala otwierać drzwi wejściowe i tarasowe za pomocą czytnika linii papilarnych. System otwiera drzwi tylko zarejestrowanym użytkownikom, którzy nie muszą mieć przy sobie klucza, aby wejść do domu. To metoda nie tylko bardzo wygodna, ale także bezpieczna (dorośli nie obawiają się, że dziecko zgubi klucz).

 

Innym nowoczesnym rozwiązaniem z zakresu elektroniki do drzwi są automatyczne zamki wielopunktowe: – Przykładem jest samoryglujący zamek GU-Secury Automatic, który pozwala na zdalne sterowanie drzwiami bez użycia klucza, dzięki doposażeniu ich w odpowiedni silnik (A-Öffner lub A-Öffner Servo) oraz podłączeniu do modułu sterującego GU Controller IO i centrali sterującej.

 

20200202gu Master Key BKS

Dzięki silnikowi A-Öffner Servo drzwi otwierają się samodzielnie również po lekkim przekręceniu klucza lub po stuknięciu w klamkę, czyli praktycznie bez żadnego wysiłku ze strony użytkownika – mówi Tomasz Bartol, inżynier wsparcia technicznego i rozwoju w G-U Polska.

 

To rozwiązanie jest doskonałym przykładem architektury, która jest przyjazna nawet dla najsłabszych domowników, np. dzieci lub osób starszych. Daje także poczucie bezpieczeństwa – dzięki aplikacji w telefonie możemy sprawdzić, czy nikt nie zapomniał zamknąć drzwi. Możemy także zdalnie otworzyć je innym domownikom.

 


Trzecim popularnym rozwiązaniem są siłowniki okienne. Siłowniki pozwalają na zdalne sterowanie oknami (otwieranie i zamykanie). Dodatkowo, jeśli do systemu podpięty jest nie tylko siłownik, ale także czujnik deszczu i wiatru, to w przypadku wichury lub ulewy okna zamkną się automatycznie. To rozwiązania niezwykle wygodne, stosowane najczęściej w trudno dostępnych oknach dachowych lub w wysokich oknach sięgających np. drugiego piętra.

 

 

Automatyzacja dużych przeszkleń
Wraz z modą na duże przeszklenia, czy to w części budynków, np. od strony ogrodu, czy całych elewacji z dostępem do zewnętrznych tarasów, tempa nabiera proces automatyzacji drzwi tarasowych typu HS (podnoszono-przesuwnych). Klienci coraz częściej kupują drzwi wyposażone w napęd (np. HS Master/ HS ePOWER). Dlaczego?

 

Bo zautomatyzowane drzwi tarasowe można otworzyć zdalnie, np. przy użyciu: pilota, telefonu, a nawet głosu. – Aby drzwi tarasowe były zautomatyzowane, należy wyposażyć je w odpowiedni napęd, podłączony do modułu sterującego (np. GU Controller IO) oraz system do zarządzania inteligentnym domem (np. TaHoma Premium).

 

Dzięki temu użytkownik, który na swoim smartfonie zainstalował aplikację (np. TaHoma Somfy), może sterować nimi z dowolnego miejsca na Ziemi. Użytkownik łączy się przez aplikację z centralą inteligentnego domu – w ten sposób, zdalnie, może otwierać i zamykać drzwi tarasowe – objaśnia Szymon Krauze, marketing manager G-U Polska.

 

Ale na tym nie koniec, bo wraz ze wzrostem sprzedaży rozwiązań typu HS, na popularności zyskują wszystkie inne elementy ich dodatkowego wyposażenia, jak: termoizolacyjne, zlicowane z poziomem podłogi progi (np. GU-Thermostep), które nie tworzą mostków termicznych, ani barier architektonicznych.

 

Są zatem bezpieczne do przekraczania przez osoby starsze, osoby poruszające się na wózku inwalidzkim lub małe dzieci. – Innym rozwiązaniem wspomagającym osoby słabsze ruchowo lub z niepełnosprawnościami jest np. GU HS LiftUnit.

 

Wykorzystuje się go w dużych i ciężkich drzwiach tarasowych HS bez napędu, których obsługa może być trudna z uwagi na ich wagę. HS LiftUnit sprawia, że drzwi podnoszono-przesuwne otwierają się nawet o połowę lżej – mówi Tomasz Bartol z G-U Polska.

 

Na popularności nieustannie zyskują także inne rozwiązania, które podnoszą komfort codziennego użytkowania dużych drzwi tarasowych w systemie HS, jak np. hamulec StopUnit, który zwiększa bezpieczeństwo podczas mechanicznego otwierania masywnego skrzydła, minimalizuje także ryzyko jego uszkodzenia (chroni konstrukcję ramy przed uderzeniami).

 

Innym i coraz popularniejszym elementem wyposażenia drzwi HS bez napędu jest także amortyzator Silent Close, który wyhamowuje zamykające się skrzydło, dzięki czemu drzwi tarasowe domykają się bezszelestnie.

 

 

Kompleksowe rozwiązania w nowoczesnych budynkach

Jedną z marek, która odnotowała wzrosty sprzedaży, zaopatrując obiekty użyteczności publicznej, jest BKS – pochodząca z Niemiec marka klasy premium.

 

Główny profil sprzedażowy BKS obejmuje: zamki i wkładki do zamków (w tym specjalne systemy klucza), rozwiązania wykorzystywane na drogach ewakuacyjnych i przeciwpożarowych. BKS tworzy kompleksowe systemy wykorzystywane w nowoczesnych budynkach, związane z dostępem i bezpieczeństwem ich użytkowania.

 

A to coraz częściej cenią sobie klienci, zaopatrując nowo budowane lub remontowane obiekty w sprawdzone rozwiązania z jednego źródła – kompatybilne i umożliwiające rozszerzanie o kolejne funkcje w przyszłości. Deweloperzy, inwestorzy i właściciele firm coraz częściej idą za trendem wdrażania w przedsiębiorstwach rozwiązań, które pozwalają na kontrolowanie dostępu do poszczególnych pomieszczeń.

 

– Przykładem może być mechaniczny system klucza BKS, czyli system uprawnień dostępu do poszczególnych pomieszczeń czy obiektów i zarazem najprostszy ze sposobów na zarządzanie dostępem pracowników do konkretnych stref w firmie.

 

Uprawnienia możemy nadawać w zależności od pełnionej funkcji lub stanowiska/miejsca pracy – wyjaśnia Piotr Kosmowski z G-U Polska. System klucza polega na indywidualnym zaprojektowaniu odpowiednich wkładek do zamków, dzięki którym wszystkie drzwi, do których przypisaliśmy dostęp danemu pracownikowi, mogą zostać otwarte jednym kluczem.

 

Dodatkowo wkładki BKS Janus lub Livius stanowią zabezpieczenie antywłamaniowe (antyrozwierceniowe) i można je w prosty sposób zamontować (w dowolnym momencie). Natomiast klucz główny (Master Key) gwarantuje możliwość otwarcia każdego pomieszczenia. Zasada otwierania określonej liczby pomieszczeń za pomocą jednego klucza to także ułatwienie dla personelu, który nie musi posiadać pęku różnych kluczy.

 

Istnieje także możliwość skorzystania z rozwiązań elektronicznych, czyli dostępu do odpowiednich stref w firmie za pomocą: pilota, breloka lub karty, klawiatury kodowej i czytnika linii papilarnych. Wdrożenie rozwiązań elektronicznych pozwala na określenie nie tylko dostępów do danych pomieszczeń, ale także na ustalenie przedziałów czasowych, w jakich dostęp jest możliwy.

 

Prognozy ekspertów G-U na 2020 rok zakładają wzrost sprzedaży nie tylko w obrębie coraz inteligentniejszych rozwiązań obiektowych (systemy BKS), ale przede wszystkim rozwiązań składających się na profil inteligentnego domu. Takich, które zwiększają komfort, bezpieczeństwo i wynikają z ogólnych trendów w architekturze i budownictwie (Smart Home, zastosowanie dużych przeszkleń). Proces automatyzacji drzwi i okien ma być zatem trendem na następne lata.

 


Zdalna kontrola stanu zamknięcia drzwi i okien

 

Dom bez barier – automatyczne drzwi tarasowe z niskim progiem