Szkło – przyszłość architektury |
Data dodania: 15.03.20 |
Szkło jest materiałem, które z roku na rok zyskuje coraz większą popularność w budownictwie. Dzieje się tak za sprawą coraz bardziej zaawansowanych technologii produkcji, które pozwalają na jego szersze zastosowanie.
Ten materiał jest chętnie wykorzystywany przez architektów oraz inżynierów, ponieważ nadaje budynkom dodatkowych walorów estetycznych bez utraty wysokich parametrów świetlno-energetycznych.
Uniwersalność tego surowca budowlanego jest szczególnie dobrze widoczna w Norwegii, która wyróżnia się zróżnicowanymi warunkami atmosferycznymi mającymi szczególnie istotne znaczenie na etapie planowania kolejnych inwestycji.
Jest to ważne na tych obszarach, w których w sezonie letnim promienie słoneczne dostają się do pomieszczeń przez kilkanaście godzin w ciągu dnia.
Dobrym przykładem projektu, w którym zastosowano wysokoselektywne szyby przeciwsłoneczne jest biurowiec w miejscowości Bergen.
Mając na uwadze komfort osób, które na co dzień pracują w takich miejscach, dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie szyb dźwiękochłonnych.
Takie połączenie zapewnia wysoką izolacyjność akustyczną budynku, a co za tym idzie zwiększa komfort pracy.
Ponadto, szkło bardzo dobrze odbija krajobraz, dzięki czemu taki budynek w pewnym stopniu wtapia się w otoczenie i pozwala osobom znajdującym się wewnątrz na podziwianie okolicznej przyrody.
Tego typu efekt uzyskano przy projekcie budynku Havnespeilet znajdującym się na terenie parku portowego w Sandnes, który stanowi wizję „miasta przyszłości”.
Rozciągający się na czterech poziomach budynek mieszkalny idealnie wpasowuje się w lokalny krajobraz dzięki zastosowaniu wyłącznie naturalnych materiałów, a także dostosowaniu ich formy do ukształtowania terenu i wyeksponowania na klifie. Fasady budynku powstały przy wykorzystaniu szkła. W ten sposób dom otworzył się na otaczający go krajobraz.
Szkło a skrajne zmiany temperatur
– „Podstawowym zagrożeniem związanym z wysokimi amplitudami temperatur może być pękanie szkła. Łatwo jednak temu zapobiec używając szyb hartowanych, które poza odpornością na tego typu wahania, zapewniają podwyższoną wytrzymałość i zwiększają poziom bezpieczeństwa” – mówi Michał Wąsowicz.
Obserwując szerokie wykorzystanie szkła jako materiału budowlanego możemy optymistycznie patrzeć w przyszłość branży szklarskiej.
Więcej informacji można znaleźć na stronie interneWtowej www.pilkington.pl
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne |