Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 03 okladka1

Świat Szkła 03/2021

User Menu

 

 ET-160x600-PL-3

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Tagi Globalne

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

20200909przeciwpozarowe przegrody budowlane

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

Katalog 2021 okladka

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

konferencja webinarium 2021 

 pl 480x100 AW Banner 201208

 

baner4 abprojekt

Wysoko, coraz wyżej – w Londynie, Dubaju i nie tylko
Data dodania: 15.03.20

Niewielki element ułatwia budowę szklanych gigantów

 

Drapacze chmur tworzą unikalną panoramę wielu metropolii na całej kuli ziemskiej. Swój blask i lekkość zawdzięczają w dużej mierze materiałowi budowlanemu, jakim jest szkło.

 

Zapewnia ono użytkownikom niczym nieograniczone widoki, maksymalny dopływ światła dziennego, a przy tym jest stosunkowo tanie.

 

20200303IP SWISSPACER Wysoko coraz wyzej - w Londynie Dubai 2 hr

Zastosowanie wielkopowierzchniowych przeszkleń zapewnia dużą ilość światła dziennego w pomieszczeniach, a ciepłe ramki dystansowe SWISSPACER – maksymalną efektywność energetyczną. © Foster + Partners

 


Principal Tower zachwyca wyglądem – i osiągami technicznymi
Dzięki swojej 162-metrowej, eleganckiej szklanej fasadzie, ukończony 50-piętrowy wieżowiec Principal Tower, zlokalizowany na obrzeżach modnej dzielnicy londyńskich artystów Shoreditch, w połowie 2019 r. stał się imponującym elementem panoramy Londynu.

 

W budynku zaprojektowanym przez firmę Foster + Partners, kolejne kondygnacje tworzą transparentne warstwy zlokalizowane między delikatnymi, poziomymi pasami wyznaczającymi poszczególne poziomy fasady.

 

Filigranowy wygląd wieżowca to zasługa zastosowania wielkoformatowych powierzchni szklanych w przegrodach zewnętrznych.

 

Ze względu na wymiary budynku, w wysoce energooszczędnej ścianie osłonowej trzeba było wziąć pod uwagę każdy szczegół – łącznie z ramkami dystansowymi.

 

Ten niepozorny element konstrukcyjny odgrywa bardzo ważną rolę, zwłaszcza przy budowie przeszklonych wieżowców.

 

Poprawia on izolacyjność krawędzi szyby zespolonej i pozwala na stałe utrzymanie równoległości szyb wchodzących w skład pakietu.

 

20200303IP SWISSPACER Wysoko coraz wyzej - w Londynie Dubai 1 hr

W eleganckiej, 162-metrowej szklanej fasadzie londyńskiego wieżowca Principal Tower wykorzystane zostały energooszczędne ramki dystansowe SWISSPACER. © Foster + Partners

 

Z tego powodu projektanci zdecydowali się na zastosowanie ciepłej ramki dystansowej SWISSPACER ULTIMATE.

 

Dzięki specjalnej folii gazo- i paroszczelnej zapobiega ona z jednej strony ucieczce gazu z przestrzeni międzyszybowej, a z drugiej – wnikaniu do niej pary wodnej z zewnątrz.

 

Zastosowanie szyb zespolonych i ciepłej ramki dystansowej pozwala ponadto zapewnić optymalną izolację termiczną w około 300 lokalach mieszkalnych znajdujących się w wieżowcu.

 

Pozwala to na znaczne obniżenie kosztów energii i zwiększa komfort przebywania w pomieszczeniach dzięki skutecznemu zapobieganiu przeciągom spowodowanym przez ruch zimnego powietrza i występowaniu kondensacji na oknach.

 


Kompensacja ciśnienia na dużych wysokościach

Tendencja do wznoszenia coraz większej liczby i coraz wyższych wieżowców utrzymuje się na całym świecie: najwyższy obecnie budynek na świecie, 828-metrowy Burj Khalifa w Dubaju, za kilka miesięcy straci palmę pierwszeństwa na rzecz Jeddah Tower o planowanej wysokości 1007 metrów.

 

Tak duża wysokość szklanych elewacji stawia istotne wyzwania przed architektami i projektantami. Wynika to m. in. z dużych różnic ciśnienia i temperatury powietrza pomiędzy poziomem parteru a najwyższą kondygnacją budynku, które prowadzą do różnych obciążeń klimatycznych w szybie zespolonej.

 

Na dużych wysokościach poszczególne szyby mogą wybrzuszać się na zewnątrz, a w niskich temperaturach występuje efekt odwrotny – szyby zbliżają się do siebie.

 

Im bardziej zróżnicowane są obciążenia klimatyczne w przypadku danego wieżowca, w tym większym stopniu zmienia się na niekorzyść wygląd jego elewacji.

 

Oprócz pogorszenia estetyki, naprężenia w obrębie uszczelnienia krawędzi mogą prowadzić do pogorszenia jakości i pękania szyb.

 

Co oczywiste, w przypadku bardzo wysokich budynków wymiana uszkodzonych szyb wiąże się z kolei z dużym nakładem kosztów i czasu.

 

20200303IP SWISSPACER Wysoko coraz wyzej - w Londynie Dubai 4 hr

Ramki dystansowe SWISSPACER znalazły również zastosowanie w wieżowcu Turning Torso w Malmö, Szwecja. © SWISSPACER

 


SWISSPACER Air: unikalne rozwiązanie dla wysokich budynków
Firma SWISSPACER opracowała atrakcyjne ekonomicznie i możliwe do zastosowania na skalę przemysłową rozwiązanie tego problemu.

 

Element w postaci małej, cylindrycznej, metalowej tulejki ze zintegrowaną membraną może być wkręcany w ramkę dystansową i pozostaje niewidoczny w przestrzeni międzyszybowej.

 

Umożliwia on powolne wyrównanie nad- lub podciśnienia, przeciwdziałając w ten sposób obciążeniom klimatycznym.

 

Z jednej strony zapewnia to jakość i trwałość zamontowanych elementów okien i fasad; z drugiej – upraszcza logistykę towarzyszącą procesowi budowy, ponieważ różnice w wysokości pomiędzy miejscem produkcji i użytkowania lub na szlakach transportowych mogą prowadzić do naprężeń w szybie zespolonej i uszkodzenia krawędzi szkła.

 

20200303IP SWISSPACER Wysoko coraz wyzej - w Londynie Dubai 3 hr

Wieżowiec Torre de Cristal w Madrycie: 249 metrów, 52 kondygnacje – wszystkie elementy szklane wyposażono w ramki dystansowe SWISSPACER. © SWISSPACER

 

Natomiast w szybach zespolonych wyposażonych w SWISSPACER Air następuje ciągła kompensacja ciśnienia, dzięki czemu elementy budowlane docierają na plac budowy bez uszkodzeń.

 

Jest to niezaprzeczalna zaleta w przypadku budowy wieżowców, biorąc pod uwagę ogromne ilości komponentów niezbędnych do ich realizacji.

 

Produkty SWISSPACER znalazły zastosowanie w wielu znanych wieżowcach na całym świecie – w fasadzie MoMA w Nowym Jorku, wieżowcu Gherkin w Londynie, madryckim Torre de Cristal czy w budynku Turning Torso w Malmö.

 

SWISSPACER Air posiada aprobatę DIBt i otwiera nowe możliwości w zakresie projektowania, konstrukcji i realizowania procesu budowy kolejnych szklanych gigantów.

 

Dalsze informacje dostępne są na stronie www.swisspacer.com.

 

Janina Brielmann
SWISSPACER Vetrotech Saint-Gobain (International) AG

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 03/2020
   

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik