Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 01 okladka

Świat Szkła 01/2021

User Menu

 

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

Katalog 2021 okladka

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 pl 480x100 AW Banner 201208

Od ziarna piasku po taflę szkła – interaktywna wystawa edukacyjna w Sandomierzu
Data dodania: 04.08.20

W Muzeum Okręgowym w Sandomierzu otwarto wystawę pod nazwą „Od piasku do szkła. Historia – technologia – zastosowanie”. Projekt powstał we współpracy z NSG Group w Polsce.

 

20200808pilkington 1

 

Historia produkcji szkła w Sandomierzu i jego okolicy sięga lat 30. XX wieku. Jej rozkwit od zawsze miał znaczny wpływ na rozwój gospodarczy miasta.

 

Właśnie dlatego wystawa obejmuje istotną narrację historyczną pomiędzy Sandomierzem a zlokalizowaną na jego terenie hutą szkła.

 

Poza rysem historycznym, zwiedzający muzeum będą mieli okazję poznać proces technologii produkcji szkła w najdrobniejszych detalach – od ziarna piasku aż po wysokoprzetworzoną taflę szkła.

 

– Jako jedna z największych firm produkcyjnych w regionie od lat wspieramy w różnych inicjatywach zarówno miasto Sandomierz, jak i lokalną społeczność. Nie jest to pierwszy projekt, który organizujemy wspólnie z sandomierskimi instytucjami kultury.

 

20200808pilkington 2

 

Na wystawie pokazujemy szerokie spektrum szkła i jego zastosowanie – od szkła architektonicznego, poprzez szyby samochodowe, aż do szkła technicznego.

 

Dodatkową atrakcją dla zwiedzających będzie makieta naszego pieca szklarskiego oraz rozbudowana część interaktywna – mówi Jerzy Baran, Dyrektor Operacyjny w Pilkington Polska.

 

20200808pilkington 3

 

Organizatorzy wystawy zadbali o to, aby nadać jej wymiar edukacyjny. Mieszkańcy Sandomierza oraz przybywający do miasta turyści w ciągu najbliższych miesięcy będą mieli okazję z bliska poznać codzienne zastosowanie szkła oraz jego zadziwiające możliwości dzięki wykorzystaniu interaktywnych rozwiązań.

 

– Produkcja szkła w Sandomierzu ma bogatą i ciekawą historię.

 

20200808pilkington 4

 

Chcąc pokazać ją  w możliwie najbardziej interesujący sposób, nawiązaliśmy współpracę  z NSG Group – jednym z najbardziej znaczących producentów szkła na świecie  i największych pracodawców w regionie. Jest to pierwsza tego typu wystawa w naszym Muzeum.

 

Jesteśmy pewni, że jej walory edukacyjne, a także interaktywny charakter, spotkają się z bardzo dobrym odbiorem mieszkańców, ale także licznie przybywających do Sandomierza turystów – dodaje Dominik Płaza, Dyrektor Muzeum Okręgowego  w Sandomierzu.

 

20200808pilkington 6

 

Ekspozycja „Od piasku do szkła. Historia – technologia – zastosowanie” jest dostępna dla zwiedzających od lipca do grudnia bieżącego roku w Galerii Muzeum Okręgowego na Zamku Królewskim w Sandomierzu.

 

Wirtualny spacer po wystawie: http://nsg.zamek-sandomierz.pl/

 

-----------------------
Pilkington zajmuje się produkcją szkła od roku 1826. W roku 2006 firma Pilkington została przejęta przez japoński koncern NSG Group. Marka Pilkington została zachowana jako nazwa produktów Grupy przeznaczonych dla przemysłu budowlanego i motoryzacyjnego. NSG Group jest obecnie jednym z największych światowych producentów szkła i produktów szklanych, działającym w dwóch podstawowych sektorach: motoryzacyjnym (rynek części oryginalnych i zamiennych) oraz w obszarze szkła technicznego i architektonicznego, które obejmują szkło i produkty szklane do budynków nowych i poddawanych renowacji, szeroką gamę produktów o wartości dodanej, a także zaawansowane produkty dla technologii informatycznych i komunikacyjnych, zastosowań technicznych i energetyki słonecznej. Produkcja odbywa się w 30 krajach na czterech kontynentach. Produkty Grupy sprzedawane są w ponad 100 krajach.

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 10/2020 
  

 

Czytaj także --

Czytaj także

 

 

01 chik
01 chik