Czytaj także -

Aktualne wydanie

2023 02 okladka1

Świat Szkła 2/2023

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-004

 

baner-www

 

Baner Press Glass final

 

Twardy Brexit – co robić? Bezpieczny eksport dzięki najnowszym badaniom i oznakowaniu CE
Data dodania: 18.12.20

 

Wielka Brytania nie jest częścią UE od 1 lutego 2020, a ryzyko jest duże, że do 31 grudnia 2020 r. nie będzie podpisana umowa handlowa z UE. Boris Johnson prawnie zakazał przedłużenia okresu przejściowego, więc firmy powinny poważnie przygotować się na konkretne konsekwencje „wyjścia bez umowy”.

 

Według informacji niemieckiego instytutu DIBt wyroby budowlane, które zostały już legalnie wprowadzone do obrotu przed 1 stycznia 2021 r. zgodnie z przepisami rozporządzenia o wyrobach budowlanych, mogą być nadal bezproblemowo sprzedawane użytkownikowi końcowemu. Gwarantują to postanowienia umowy o wystąpieniu między UE, a Wielką Brytanią. Oznacza to również, że niezbędne certyfikaty z badań do oznakowania CE muszą być dostępne w odpowiednim czasie dla nowych produktów.

 

20201212ift rosenheim 22

Co się stanie z oznakowaniem CE i handlem produktami zharmonizowanymi po Brexicie?

 

Okres przejściowy uzgodniony 31 stycznia 2020 między Wielką Brytanią, a Unią Europejską kończy się 31 grudnia 2020 r. Wtedy sprawy stają się poważne, zwłaszcza jeśli następuje wyjście bez umowy handlowej. Ponieważ wtedy Wielka Brytania staje się „krajem trzecim“, do którego mają zastosowanie zupełnie nowe zasady eksportu i importu.

 

Jednak wynegocjowana między UE, a Wielką Brytanią umowa o wyjściu reguluje, że wyroby budowlane, które zostały już legalnie wprowadzone do obrotu przed 1 stycznia 2021 r. zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie wyrobów budowlanych (oznakowanie CE) będą nadal w obrocie po 1 stycznia 2021 r. w Wielkiej Brytanii mogą być sprzedawane użytkownikom końcowym.


Okna, fasady, drzwi i bramy ze znakiem CE, które zostały wprowadzone w okresie przejściowym na rynek w Wielkiej Brytanii jako produkty zharmonizowane, mogą być nadal przedmiotem handlu zgodnie z art. 41 ust. 1 umowy o wystąpieniu, dopóki nie dotrą do użytkownika końcowego. Jednak producent lub importer musi udowodnić, że produkt został wprowadzony do obrotu w okresie przejściowym (art. 42 umowy o wystąpieniu). Producenci, którzy wciąż opracowują nowe produkty i chcą je wprowadzać na rynek w Wielkiej Brytanii, powinni zatem wykorzystać pozostały czas na uzyskanie niezbędnych wyników badań dla oznakowania CE i móc legalnie wprowadzić produkty do Wielkiej Brytanii jeszcze w tym roku.

 

Jeśli członkostwo w UE wygaśnie po okresie przejściowym, czyli od 1 stycznia 2021 r. i nie zostanie zawarta równoważna umowa o wolnym handlu, zasady gry ulegną zasadniczej zmianie. Ponieważ wtedy Wielka Brytania jest uważana za „kraj trzeci”, na który można nakładać cła i w którym nie obowiązują już przepisy europejskiego rozporządzenia o wyrobach budowlanych. Procedury oceny zgodności CE dla UE nie mogą już być przeprowadzane przez jednostki testujące i certyfikujące, które zostały wcześniej notyfikowane w Wielkiej Brytanii. Mogą one dostarczyć wyników z badań i certyfikatów tylko zgodnie z zasadami brytyjskimi.

 

Brytyjscy producenci wyrobów budowlanych, którzy chcą eksportować do UE, muszą następnie skontaktować się z notyfikowanymi jednostkami badawczymi i certyfikującymi w krajach UE. Upoważnieni przedstawiciele w Wielkiej Brytanii utracą wówczas również status upoważnionych przedstawicieli w rozumieniu rozporządzenia w sprawie wspólnych przepisów po okresie przejściowym. W takich przypadkach należałoby wyznaczyć nowego upoważnionego przedstawiciela z siedzibą w UE. Wielka Brytania zamierza wprowadzić nowy znak (oznakowanie UKCA) w celu zadeklarowania zgodności wyrobów budowlanych do użytku w Wielkiej Brytanii. Może to również zawierać różne i dodatkowe wymagania dotyczące produktu.

 

Wymagane w tym celu testy mogą być również przeprowadzone z udziałem „uznanych w Wielkiej Brytanii” zewnętrznych ośrodków testowych. Dr. Jochen Peichl (dyrektor ift Rosenheim) wyjaśnia: Na podstawie naszej elastycznej akredytacji i rozbudowanego zaplecza testowego możemy również testować nowo zdefiniowane właściwości produktu. Wspólnie z naszym partnerem UL i bliskimi powiązaniami z brytyjskimi ośrodkami testowymi zapewnimy, że testy i certyfikaty ift Rosenheim będą mogły być wykorzystywane do aplikacji w Wielkiej Brytanii. Ale łatwiej jest wykorzystać czas do 31 grudnia 2020 r.Jürgen Benitz-Wildenburg,  ift Rosenheim


Przedstawicielem Instytutu ift Rosenheim
w Polsce jest Andrzej Wicha:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 12/2020
   

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec 

Czytaj także