Czytaj także -

Aktualne wydanie

2023 02 okladka1

Świat Szkła 2/2023

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 LiSEC SS Konfig 480x120

et-swiat-szkla-480x120-02

 

 Online Banner480100 px

 

 partnerzy medialni baner

 

Okna na 2021 rok – opłacalny standard
Data dodania: 29.11.21

Wszystkie nowo budowane i modernizowane budynki muszą teraz odpowiadać surowszym standardom energooszczędności, między innymi dzięki cieplejszym oknom i drzwiom.

 

Warto jednak zauważyć, że rozwiązania o takich parametrach są stosowane już od dawna, gdyż dają większy komfort użytkowania i zauważalne oszczędności.

 

 2021 11 56 1

Okna muszą odpowiadać surowszym kryteriom, jednak takie rozwiązania są już od dawna dostępne na rynku. Fot.: Schüco

 

20 minut przerwa kawowaWchodząca w styczniu tego roku aktualizacja warunków technicznych wprowadza wymóg stosowania cieplejszej stolarki, która ma cechować się współczynnikami przenikania ciepła odpowiednio 0,9 W/m2K dla okien i 1,3 W/m2K dla drzwi. Modyfikacja ta ma na celu głównie dostosowanie budownictwa do wymogów unijnych i aktualnego stanu techniki.

 

Niektórzy inwestorzy obawiają się jednak, że wpłynie to na koszt budowy domu. Eksperci podkreślają, że inwestycja w cieplejsze okna jest w pełni opłacalna. W praktyce pozwoli obniżyć koszt eksploatacji budynku, poprawić komfort zamieszkania oraz zmniejszyć jego oddziaływanie na środowisko.

 

– Globalnie zaostrzenie przepisów związanych z oszczędnością energii na pewno wpłynie na średni koszt budowy domu. Warto jednak zauważyć, że okna o współczynniku Uw na poziomie 0,9 W/m2K funkcjonują już od dawna na rynku jako standard. Nie są więc nowością, której wdrożenie wymagałoby poniesienia dużo wyższych kosztów przez producentów, a pośrednio także inwestorów.

 

Co więcej, nasi klienci już od kilku lat wybierają rozwiązania, które z nawiązką spełniają wymagania roku 2021. Wynika to z racjonalnej kalkulacji uwzględniającej wszystkie korzyści z ich eksploatacji w długim terminie – mówi Andrzej Polijaniuk, dyrektor ds. marketingu i produktu w firmie Schüco.

 

 

 2021 11 56 2

Drzwi podnoszono-przesuwne Schüco LivIngSlide zapewniają doskonałą ochronę cieplną bez względu na warunki atmosferyczne. Fot.: Schüco

 


Nowoczesne technologie, które dają długofalowe korzyści
Przystępując do wyboru stolarki zgodnej z WT 2021, należy zwracać uwagę nie tylko na jej parametr Uw, lecz także trwałość rozwiązań konstrukcyjnych i łatwość konserwacji. Warunki te najlepiej spełniają okna z PVC-U i aluminium.

 

Warto zauważyć, że im dłużej okna zachowają swoje parametry, tym więcej przyniosą korzyści w długim okresie. W oknach z PVC-U sprawdzonych producentów stosuje się wysokiej jakości tworzywo stabilizowane wapniem i cynkiem, dzięki czemu są one w pełni bezpieczne dla zdrowia i środowiska. Najcieplejsze okna z PVC-U z łatwością spełniają nawet najsurowsze wymagania stawiane budynkom pasywnym, a stosowane w nich uszczelnienia długo zachowują swoje właściwości.

 

Pod tym względem wyróżnia się system okienny Schüco LivIng z termozgrzewalnymi uszczelnieniami z wysokiej jakości EPDM, które zachowują zdolność do powrotu elastycznego nawet po upływie dekad. Jeśli jednak zależy nam na większych przeszkleniach, warto postawić na energooszczędną stolarkę aluminiową.

 

Bardzo stabilne wymiarowo okna wykonane z odpornego na korozję materiału nie tylko dorównują stolarce z PVC-U pod względem parametrów cieplnych, lecz także mogą osiągać imponujące wymiary przy niewielkiej szerokości ram, co oznacza znacznie lepsze doświetlenie i szerszy widok na zewnątrz.

 

Przykładowo panoramiczne okna Schüco AWS 75 PD wyróżniają się ekstremalnie wąskimi ramami o łącznej szerokości ościeżnicy i skrzydła zaledwie 55 mm i mogą osiągać wymiary np. 1 x 2,5 m lub 1,45 x 2,1 m. Rozwiązanie to zapewnia ponadto doskonałą izolacyjność cieplną i akustyczną. Okna wykonane z obydwu materiałów – PVC-U i aluminium nie wymagają praktycznie żadnej konserwacji i są bezawaryjne, przez co są najczęściej wybierane w całej Europie.

 

 

2021 11 56 3

Aluminiowe okno panoramiczne AWS 75 PD.SI o ekstremalnie wąskich ramach. Fot.: Schüco

 


Design przyjazny dla zdrowia i środowiska
Okna, podobnie jak cały dom, należy planować z myślą o przyszłości. W całym procesie należy uwzględnić nie tylko to, jak szybko dane rozwiązania się spłacą, ale też jak będą funkcjonować w perspektywie kolejnych dekad i czy będą przyjazne starszym użytkownikom.

 

Stolarka powinna być więc maksymalnie łatwa w obsłudze i nie stwarzać jakichkolwiek barier w dostępie np. do ogrodu czy na taras. W takich zastosowaniach najlepiej sprawdzą się wielkoformatowe drzwi przesuwne z płaskim progiem, jak np. Schüco LivIngSlide.

 

W jednej ramie o maksymalnych wymiarach 6,5 x 2,8 m można umieścić nawet do czterech elementów, w tym dwóch skrzydeł stałych i dwóch ruchomych, które są łatwe w przesuwaniu pomimo dużego formatu, dzięki mechanizmom wspomagającym.

 

Energooszczędne systemy aluminiowe pozwalają na tworzenie jeszcze szerszych przejść, nawet w wariancie z otwieranym narożem 90° bez użycia słupka. Pozwala na to np. aluminiowy system panoramiczny Schüco ASS 77 PD. W tym przypadku próg jest wpuszczany w wylewkę, dzięki czemu powstaje równa płaszczyzna przejścia, bez jakichkolwiek wystających elementów.

 

Nie bez znaczenia jest także kontekst środowiskowy, który w coraz większym stopniu wpływa na wartość nieruchomości. Obydwa materiały – zarówno PVC-U, jak i aluminium, mogą być w pełni poddane recyklingowi.

 

Okna i drzwi w systemach Schüco są projektowane w taki sposób, by umożliwić łatwą separację surowców odnawialnych i ich efektywny odzysk w celu ponownego wykorzystania do produkcji innych wyrobów.

 

www.schueco.pl

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  
Świat Szkła 11/2021  

 

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec 

Czytaj także