Czytaj także -

Aktualne wydanie

2023 02 okladka1

Świat Szkła 2/2023

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 LiSEC SS Konfig 480x120

et-swiat-szkla-480x120-02

 

 Online Banner480100 px

 

 partnerzy medialni baner

 

ORAÉ®, czyli przeszklenia w służbie środowisku naturalnemu
Data dodania: 05.12.22

Czas przejść od słów do czynów. Saint-Gobain Glass w lipcu zaprezentowało światu pierwsze szkło o obniżonym śladzie węglowym „low-carbon glass” z obietnicą, iż zrewolucjonizuje ono spojrzenie inwestorów na ekologiczną architekturę.

 

Rozwiązanie właśnie otrzymało nazwę: ORAÉ® i znajduje się już w ofercie producenta, a jego produkcja została uruchomiona na skalę przemysłową.

 

To jedyne w swoim rodzaju przeszklenie już teraz otwiera nowe możliwości na wznoszenie przyjaznych planecie obiektów budowlanych. Jego wpływ na poprawę kondycji środowiska naturalnego ma jednak znacznie szerszy kontekst.

 

2022 11 10 1

 

Widoki na lepszą przyszłość
Popularność szkła fasadowego, zarówno jeśli chodzi o inwestycje komercyjne, jak i prywatne, nieustannie rośnie. Nowoczesny design bryły obiektu, zmniejszenie obciążenia konstrukcji, możliwość aktywnego kreowania atmosfery we wnętrzach, trwałość – korzyści można wymieniać bez końca. Wykorzystanie tego typu rozwiązań obserwujemy w coraz większej liczbie realizacji, pod niemal każdą szerokością geograficzną.

 

Wśród inwestorów stale rośnie także świadomość, że budynki odpowiadają za 39% emisji gazów cieplarnianych, a do 2050 roku połowa emisji będzie pochodziła z wbudowanego śladu węglowego. Co więcej, elewacje mogą stanowić nawet do 20% wbudowanego śladu węglowego budynku, zaś samo szklenie do 12% wbudowanego śladu węglowego fasady.

 

W odpowiedzi na te wyzwania, Saint-Gobain Glass wprowadza szkło ORAÉ® o najniższym na rynku śladzie węglowym. Do jego wytworzenia zużywa się 70% stłuczki szklanej pochodzącej z recyclingu jako podstawowego surowca (w tym 55% stłuczki zewnętrznej) oraz energię z odnawialnych źródeł w całym procesie produkcji.

 

Dzięki temu wartość śladu węglowego dla szkła bazowego ORAÉ® o grubości 4 mm wynosi 7 kg CO2 eq/m2 – czyli prawie 40% mniej niż dla dotychczas produkowanych rozwiązań! Korzyści, jakie ma do zaoferowania szkło ORAÉ®, jest jednak zdecydowanie więcej.

 

2022 11 10 2

 Budynek SAS w Sztokholmie. ©Lasse Olsson


Ekologiczny fundament
Wizja wdrażania prośrodowiskowych innowacji wynikająca z celu nadrzędnego Saint-Gobain Glass „Making the World a Better Home”, pozwoliła oddać do dyspozycji inwestorów i architektów szkło stanowiące swego rodzaju fundament dla wysokoselektywnych powłok, razem z którymi tworzy rozwiązanie zmieniające nasze spojrzenie na zrównoważone budownictwo.

 

W pierwszej kolejności ORAÉ® znalazło zastosowanie w linii przeciwsłonecznego szkła fasadowego COOL-LITE® XTREME, które stoi na straży optymalnego doświetlenia przestrzeni oraz komfortu termicznego użytkowników.

 

Przeszklenia COOL-LITE® XTREME ORAÉ®, dzięki swym parametrom (g=0,33, Lt=70%, S=2,12 dla wariantu COOL-LITE® XTREME 70/33 ORAÉ®) pozwolą chronić wnętrza przed przegrzaniem i znacząco ograniczyć konieczność ich chłodzenia czy doświetlania, zmniejszając zapotrzebowanie energetyczne budynku, co przyczynia się do ograniczenia operacyjnego śladu węglowego. Zastosowanie szkła bazowego ORAÉ® umożliwi równocześnie zredukowanie wbudowanego śladu węglowego obiektu. Perfekcyjny duet dla zrównoważonego rozwoju.

 

Gospodarka obiegu zamkniętego
Stawiająca na pierwszym miejscu środowisko naturalne technologia produkcji szkła ORAÉ® doskonale wpisuje się w model gospodarki o obiegu zamkniętym, dążącej do minimalizowania wykorzystania surowców naturalnych, energii czy zużycia wody – a to bezpośrednio przyczynia się do procesu dekarbonizacji sektora budowlanego.

 

Szkło jest bowiem materiałem, który łatwo podlega recyklingowi. Może być produkowane z materiałów przetworzonych bez zmian w swoim składzie, zachowując trwałość, funkcjonalność oraz niezrównanewłaściwości wizualne. Zastosowanie stłuczki, w tym tej pochodzącej ze źródeł zewnętrznych, w procesie produkcji szkła wypełnia założenia gospodarki obiegu zamkniętego, które są istotą zrównoważonego budownictwa.

 


Pierwsze realizacje
Wysokowydajne przeszklenia fasadowe to bez wątpienia przyszłość architektury. Dzięki nim budynki stają się jeszcze bardziej ekologiczne. Zastosowanie zrównoważonych rozwiązań szklanych bezpośrednio przekłada się na możliwość uzyskania lepszej punktacji w prestiżowych certyfikacjach środowiskowych, takich jak Well, BREEAM czy LEED, podnoszących wartość każdej inwestycji.

 

Podstawowym dokumentem, który potwierdza korzystny wpływ rozwiązania na klimat, jest Deklaracja Środowiskowa Produktu (z ang. EPD – Environmental Product Declaration). W przypadku szkła ORAÉ® zostanie ona wydana w 2023 roku, kiedy zakończy się standardowa procedura weryfikacji przez zespół niezależnych ekspertów.

 

2022 11 10 3

 

Jednak już dzisiaj możemy przekazać informacje o trzech planowanych we Francji inwestycjach, gdzie zostanie zamontowane szkło ORAÉ®:
- w nowoczesnym budynku biurowym Kalifornia w Hauts-de-Seine (Bouygues Immobilier),
- w szpitalu Polyclinique de Parc w Caen (Icade Santé),
- w projekcie rehabilitacyjnym Carré Invalides w Paryżu (Nexity).

 

Rozpoczęcie regularnej, przemysłowej produkcji szkła bazowego o zredukowanym śladzie węglowym to niewątpliwie jedno z najważniejszych wydarzeń zarówno w historii Saint-Gobain Glass, jak i całej branży szklarskiej, a także sygnał dla inwestorów, że zrównoważona architektura to nie melodia przyszłości, a realne rozwiązania, które można stosować już dziś.

 

To również kolejny krok w stronę osiągnięcia zeroemisyjności sektora budowlanego do 2050 roku, przy jednoczesnym zapewnieniu maksymalnego, wieloaspektowego komfortu użytkownikom budynków.

 

Szkło ORAÉ® stanowi idealny dowód na to, że ekologia i wellbeing stanowią optymalne dopełnienie zrównoważonej przestrzeni.

 

 2022 11 10 4a

 (kliknij na zdjęcie aby je powiększyć)

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  
Świat Szkła 11/2022  

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec 

Czytaj także