Hydroizolacja połączenia elementów z konstrukcją budynku na poziomie podłogi |
Data dodania: 05.12.22 |
Połączenia w obszarze podłogowym są często kluczowymi punktami w projektowaniu i wznoszeniu budynków. Mają one istotny wpływ na funkcjonalność, użyteczność i trwałość budynku. Niestety raporty o uszkodzeniach konstrukcji z ostatnich kilku lat wskazują na znaczny wzrost usterek budowlanych, w realizacjach, w które zaangażowanych jest kilka branż. Jako główne przyczyny wymienia się złe planowanie, brak wykwalifikowanych pracowników, presję czasu i coraz bardziej złożone wymagania.
W tym sensie połączenie sięgających od podłogi do sufitu elementów okiennych i drzwiowych z konstrukcją budynku w obszarze pdłogowym jest ważnym, ale niestety również podatnym na uszkodzenia, interdyscyplinarnym stykiem i kluczowym punktem w fasadzie budynku. Zwłaszcza jeśli znajduje się w strefie oddziaływania systemu hydroizolacji budynku dla elementów stykających się z gruntem lub systemu hydroizolacji dachu lub tarasu dla użytkowanych lub nieużytkowanych dachów, balkonów i loggii.
Nowoczesna architektura z niezabezpieczonymi konstrukcyjnie, zlicowanymi z fasadą, dużymi, przeszklonymi od podłogi do sufitu, wielofunkcyjnymi elementami okiennymi/drzwiowymi, o największej możliwej użyteczności (bez barier architektonicznych), zaostrza problem połączeń ze względu na coraz częstsze występowanie tych elementów w projektach fasad i złożoność wymagań.
Istniejące regulacje prawne/zestawy zasad dla danych branż nie są interdyscyplinarne i nie skupiają się na tych połączeniach. W niektórych przypadkach niedostatecznie odzwierciedlają one praktykę i w związku z tym nieuchronnie prowadzą do konfliktów.
Dlatego też w szczególności na tym interdyscyplinarnym styku obowiązuje następująca zasada – nie rozpoczynaj realizacji bez wcześniejszego planowania i koordynacji!
Wynika to przede wszystkim z konieczności uwzględnienia w planowaniu wymagań specyficznych dla danego obiektu i wynikających z tego koniecznych działań uszczelniających (użycia niezbędnych środków uszczelniających), a w razie potrzeby także zastosowanie konstrukcyjnych rozwiązań kompensacyjnych, które należy zapewnić, aby konstrukcja była trwała i zdatna do użytku.
W celu wypełnienia luki w przepisach dotyczących połączeń, w ift Rosenheim utworzono grupę roboczą składającą się z przedstawicieli zainteresowanych branż. Grupa robocza postawiła sobie za cel stworzenie wspólnej, międzybranżowej instrukcji.
Ta instrukcja/broszura (obecnie dostępna w wersji roboczej) ma na celu wsparcie koordynacji prac na styku między elementami okien i drzwi (o wielkości od podłogi do sufitu), a hydroizolacją budynku, dachu lub tarasu, tak aby umożliwić profesjonalne planowanie i wykonanie prac wszystkich zaangażowanych branż. Publikacje takie dostępne już w Szwajcarii (ulotka [1]) i Austrii (wytyczne [2]) służą jako wskazówki i szablony/wzorce przy rozwiązywaniu tego typu zagadnień.
Zasady prawidłowego montażu
Wymagana jest tu wysokość uszczelnienia cokołu ≥ 150 mm lub ≥ 50 mm, w połączeniu z odpowiednim kanałem odwadniającym/drenażowym ułożonym bezpośrednio przed nim, nad górną krawędzią warstwy wierzchniej lub użytkowej. Konstrukcje te mają jednak niewielkie znaczenie praktyczne dla elementów otwieranych, gdyż użyteczność takich konstrukcji podłogowych jest ograniczona pod względem możliwości swobodnego przejścia.
Rys. 1. Schemat montażu wpuszczanego dla okien/drzwi tarasowych o wysokości od podłogi do sufitu, po prawej stronie, z konstrukcją progu bez barier.
Przepisy mówią wówczas o szczególnej sytuacji planistycznej, która wymaga również specjalnej, specyficznej dla danego obiektu usługi planowania i koordynacji. Z doświadczenia wynika, że taka sytuacja montażowa w większym stopniu odpowiada praktycznym potrzebom i pożądanej użyteczności.
Jest to wysokość, do której może czasowo gromadzić się woda w obszarze styku elementów okien i drzwi z podłogą. Maksymalna wielkość WAH jest określane przez producenta okien/drzwi dla elementu o wysokości od podłogi do sufitu (rys. 1).
Ponieważ funkcjonalna szczelina między skrzydłem a progiem nie może być zbyt duża, krawędź skrzydła musi znajdować się co najwyżej na wysokości górnej krawędzi progu lub poniżej. Przy planowaniu odwodnienia maks. WAH musi znajdować się co najmniej 50 mm powyżej górnej krawędzi elementu zapasowego odwodnienia awaryjnego.
Rys. 2. Przedstawienie zastosowania elementu przyłączeniowego: rysunek po lewej – element przyłączeniowy (zaznaczony kolorem pomarańczowym) i połączenie konstrukcji budynku folią uszczelniającą dylatację, rysunek środkowy – połaczenie z uszczelnieniem budynku, rysunek po prawej – połączenie z szyną prowadzącą akcesoria zaciemniające.
Tabela 1. Proces planowania. Zadania i obowiązki z tym związane
Z kolei powyżej maks. WAH obowiązują wymagania dotyczące szczelności na deszcz nawalny/zacinający i wodę rozbryzgową, poniżej połączenia z podłogą obowiązują wymagania dotyczące wodoszczelności, w każdym przypadku w zależności od oddziaływań charakterystycznych dla danego obiektu.
Element przyłączeniowy
Element przyłączeniowy umożliwia również profesjonalne połączenie uszczelniające dla elementów z zamontowanymi szynami/prowadnicam dla akcesoriów zaciemniających.
Rys. 3. Współgranie konstrukcji progu, uszczelnienia/hydroizolacji i odwodnienia na przykładzie sytuacji montażowej z tarasem
Zazwyczaj nie ma to wpływu na elementy sięgające od podłogi do sufitu z funkcją zabezpieczającą przed upadkiem, ponieważ połączenie podłogi znajduje się zwykle poza obszarem chronionym przez system hydroizolacji budynku ze względu na różnicę wysokości między wykładziną wewnętrzną i zewnętrzną.
Różnica ta powinna być uwzględniona już na etapie montażu elementów, aby zapewnić „normalne” połączenie konstrukcji budynku, zapewniające szczelność/odporność przed zacinającym deszczem. Niezbędny proces planowania jest pokazany na podstawie listy kontrolnej. Obowiązują w nim pewne procedury, zadania i obowiązki (Tabela 1).
W celu realizacji zadań planistycznych w ramach projektu wykonawczego, branżowego i roboczego (określonych robót budowlanych) przygotowywana instrukcja zawiera następnie szczegółowe informacje i wyjaśnienia dotyczące następujących punktów: Dwa punkty z tego wykazu są poniżej wyjaśnione bardziej szczegółowo, łącznie z przykładami.
Planowanie odwodnienia dla montażu wpuszczanego
Określenie konstrukcji okien/drzwi
Rys. 4. Zasady projektowania konstrukcji progu w celu uzyskania profesjonalnego połączenia uszczelniającego – podłoże nośne i przyczepne w obszarze hydroizolacji połączenia,
1.3 Przykłady konstrukcji 3-wymiarowych
Na rysunkach 5 i 6 przedstawiono odpowiednio przykładowe połączenie w obszarze stykającym się z gruntem/podłożem oraz rozwiązanie z progiem bez barier w stanie gotowym/ wykończonym Okno z roletą jest osadzone tak, że licuje się z krawędzią ściany zewnętrznej z nałożonym systemem docieplenia ETICS.
Kolejne przykłady połączeń pokażą typowe sytuacje montażowe w ościeżu ściany, w poziomie izolacji i z cokołem klinkierowym, w wariantach montażu standardowego i wpuszczanego.
Ciekawym i korzystnym podejściem jest dwuetapowy montaż okien/drzwi z ramą wstępnego montażu, gdyż ten wariant pozwala na prostą wymianę okna/drzwi bez ingerencji w sąsiednią tkankę budowlaną/ konstrukcję budynku.
Uszczelnione połączenie (z ramą do montażu wstępnego) pozostaje nienaruszone i nie musi być poddawane gruntownej renowacji (co jest konieczne przy wymianie standardowo zamocowanych okien). Więcej informacji na ten temat można znaleźć w informacji technicznej ift MO-06/1 [3].
Rys. 5 i 6. Trójwymiarowy przykład połączenia w stanie gotowym z utworzeniem progu bez barier w obszarze styku z gruntem/podłożem
Jeśli brakuje planu/projektu realizacji, należy domagać się go od wykonawców. Połączenia zawsze wymagają porozumienia i koordynacji wszystkich zaangażowanych stron w celu uzyskania profesjonalnego, użytecznego i trwałego wykonania.
Jeśli prace uszczelniające w połączeniu z podłogą są wykonywane przez firmę produkującą okna, nie może to utrudniać późniejszych prac innych branż.
Przedstawicielem Instytutu ift Rosenheim w Polsce jest Andrzej Wicha: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Wolfgang Jehl, ift Rosenheim
Bibliografia:
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
|