Uderzenie w taflę szkła i równowaga energetyczna pękania |
Data dodania: 28.12.22 |
Teoria Griffitha opisuje zachowanie kruchych materiałów. Do opisu powstawania pęknięcia wykorzystuje się równowagę energetyczną. W szkłach odprężonych równowaga ta sprowadza się do prostego wzoru opisującego energię mechaniczną w szkle i energię powierzchniową potrzebną do powstania pęknięć. W artykule postawiono pytanie, czy test upuszczenia kuli na szkło pozwala na wykazanie zasad powstawania pęknięć.
Ponadto właściwa energia powierzchniowa jest współczynnikiem opisującym energię potrzebną do wytworzenia/powstania pęknięć. Dlatego też spróbujemy dokonać analizy tego, czy testy upuszczania kuli dają podobne wartości specyficznej energii powierzchniowej, jak testy statyczne, np. testy podwójnego wspornika lub trzypunktowego zginania. Wyniki badań pokazują stały współczynnik energii powierzchniowej przy różnych wysokościach spadania kuli.
Niemniej jednak zmierzony współczynnik wykazał znaczną różnicę w stosunku do statycznie wyznaczonych współczynników energii powierzchniowej. Wyjaśniono to jedynie częściowym wykorzystaniem energii potencjalnej spadku kuli do powstania pęknięcia.
Dużą rolę w pochłanianiu/absorpcji energii odgrywa tłumienie tafli szkła, która jest podparta w uszczelce. Ponadto, wpływ twardości uszczelki użytej do badań jest oceniany pod względem rozkładu energii.
W teście spadania kuli ilość energii jest określona, a jej dopływ nie może zostać zatrzymany podczas eksperymentu. Pomimo łatwości wykonania i przetwarzania, test upuszczenia kuli nie wydaje się być odpowiednim badaniem mechanizmu kruchego pękania szkła.
To sprawia, że traktowane jest bardzo „delikatnie” w procesie projektowania, ponieważ materiał nie wykazuje żadnych oznak uszkodzenia przed zniszczeniem.
Projektowanie konstrukcji szklanych jest ułatwione dzięki liniowo-sprężystemu zachowaniu materiału szklanego i jego izotropii. Dlatego też powszechnie stosowane podejście do projektowania dotyczy materiału liniowo-sprężystego i dostarcza prostych wzorów do obliczania stanu granicznego nośności.
Jeśli materiały ulegają awarii (zaczynają pękać), sprężysty materiał nie pomaga nam zrozumieć procesu niszczenia. Potrzebujemy raczej odpowiedniej teorii, aby zrozumieć proces niszczenia kruchych materiałów, takich jak szkło.
Pierwszego wyjaśnienia procesu pękania dokonał Griffith (Griffith, 1921), którego teoria jest używana do opisu zachowania się pęknięć i która zajmuje się kilkoma energiami opisującymi wzrost pęknięć w zależności od zastosowanych energii.
Rys. 1. Technika podwójnego wspornika (Wiederhorn SM, 1969) (Linger i Holloway, 1968)
Rys. 2. Zginanie trójpunktowe (Davidge i Tappin, 1968)
Rys. 3. Zmodyfikowana technika podwójnego wspornika (Davidge i Tappin, 1968)
Rys. 4. Impaktor/bijak stożkowy (Roesler, 1956)
Tabela 1. Energia właściwa powierzchniowa γs szkła sodowo-wapniowego (Reich i Weller, 2012)
2 Równowaga kruchego pękania
Zgodnie z jego podejściem energia potencjalna Upot układu jest sumą energii mechanicznej UM i energii powierzchniowej Uγ powstałej w wyniku propagacji pęknięcia.
Upot = UM – Uγ (1)
Energia mechaniczna składa się z wewnętrznej energii odkształcenia sprężystego U0 (w tym odkształcenia zewnętrznego – przemieszczenia wywołane przez przyłożoną siłę) zmagazynowanej w sprężystym materiale szkła oraz energii potencjalnej obciążenia zewnętrznego (pracy zewnętrznej), które jest przyłożone do szkła. Równanie 1 może być rozwinięte z wykorzystaniem tych energii.
Przy założeniu pęknięcia bliskiego równowadze, co oznacza pełne przekazanie energii sprężystej na tworzenie pęknięcia i brak zmagazynowanej energii odkształcenia w szkle odprężonym równanie (2), upraszcza się do
Upot = U0 – UE + WE – Uγ (2) gdzie: Upot to całkowita energia potencjalna układu,
Przy założeniu pękania bliskiego równowadze, co oznacza pełne przekazanie/przeniesienie energii sprężystej na tworzenie/powstawanie pęknięcia i brak zmagazynowanej energii odkształcenia w szkle odprężonym równanie (2,) upraszcza do
U0 + WE = Uγ (3)
co oznacza, że cała wewnętrzna energia odkształcenia sprężystego U0 i całe obciążenie zewnętrzne WE jest przekazywane i zamienia się w energię powierzchniową. Rys. 5. Układ do badania spadania kuli dla szyb 500 mm x 500 mm zgodnie z DIN 52338 (stosowany do badania produkcyjnego/ fabrycznego bezpiecznego szkła laminowanego) (Vanapalli 2014)
Rys. 6. Typowe pęknięcie nie jest płaskie, dlatego jego długość pomnożono przez 1,15 (Vanapalli 2014)
Rys. 7. Schemat przebiegu pękania w odniesieniu do wysokości upadku kuli stalowej o masie 1000 g i średniej długość pęknięcia (Vanapalli 2014)
Tabela 2. Średnie wyniki z kulą stalową 1000 g przy szkle 8 mm, szkło ułożone w uszczelkach gumowych
Energia odkształcenia sprężystego jest typowo (odpuszczanie termiczne) przyłożonym obciążeniem. Obciążenie przyłożone do ciała liniowo sprężystego odkształca to ciało proporcjonalnie do obciążenia. Całkowitą energię odkształcenia sprężystego ciała uzyskuje się przez całkowanie gęstości energii odkształcenia X (x,y,z) po objętości ciała.
Jest ona magazynowana w ciele w postaci równoważnej ilości energii – energii odkształcenia sprężystego (pierwsza zasada termodynamiki). Obciążenie przyłożone do ciała liniowo sprężystego odkształca to ciało proporcjonalnie do obciążenia. Równania (4) i (5) obowiązują dla materiałów podlegających prawu Hooke’a.
X (x,y,z) = ½ εσ (4)
UE = ∫ X(x,y,z) dxdydz = ΣσijεijΔV (5)
Χx,y,z to gęstość odkształcenia.
Rys. 8: Długość pęknięcia w zależności od wysokości spadku - 6,75 cm, 11,75 cm i 16,75 cm (Vanapalli, 2014)
Rys. 9. Wzór spękania przy wysokościach spadku 6,75 cm, 11,75 cm i 16,75 cm (Vanapalli, 2014)
2.3 Energia powierzchniowa γs
Pęknięcie (rysa, szczelina) tworzy na ogół dwie powierzchnie, tak że energia powierzchniowa Uγ dla jednego pęknięcia jest iloczynem podwójnej energii właściwej powierzchniowej γs, grubości szkła t i długości pęknięcia x (Petzold et al. 1990).
Uγ = 2γsxt (6)
Właściwość materiału γs to energia powierzchniowa wymagana na jednostkę powierzchni pęknięcia. Kilku autorów dopuszcza, że właściwość materiałowa jest stała, ale proponują różne wartości. Tabela 1 podsumowuje wyniki eksperymentalne (γs = 1,7 do 11 Nm/m²), które znacznie różnią się od wartości teoretycznych (γs = 0,3 Nm/m²). Rys. 10. Analiza parametryczna spadku kuli przy trzech średnicach kuli i trzech twardościach uszczelki
Rys. 11. Odkształcenie w płaszczyźnie spowodowane uderzeniem w badaniach spadania kuli dla trzech średnic kul (63,5 mm, 51 mm, 41 mm)
Tabela 3 Średnie wyniki badań parametrycznych przy szkle grubości 8 mm, szkło ułożone na uszczelkach gumowych
2.4 Formułowanie metod określania właściwej energii powierzchniowej γs
Z porównania tych technik wynika, że zawsze do wyznaczania energii pękania potrzebnej do tworzenia/propagacji pęknięć stosowano zawsze małe próbki o skomplikowanej geometrii. I – co znacznie ważniejsze – we wszystkich badaniach zastosowano zasadę, że powoli przykłada się do próbek określoną siłę i mierzy propagację pęknięcia. W efekcie uzyskuje się wyraźną zależność siła- pęknięcie.
Celem badań jest wykazanie, że istnieje bezpośrednia zależność pomiędzy energią uderzenia ciała udarowego a powierzchnią pęknięcia, a ponadto, czy wyniki badań pozwoliły na określenie specyficznej energii powierzchniowej, porównywalnej ze znanymi technikami.
Wszystkie próbki wykonane były ze szkła odprężonego o grubości 8 mm i wymiarach 500 mm x 500 mm. Tafle szkła zamocowano w uszczelce gumowej o grubości 5 mm pomiędzy dolną i górną ramą stanowiska badawczego (Rys. 5). Impaktorem (ciałem uderzającym) była stalowa kula o masie 1000 g.
Badano trzy różne wysokości spadania: 6,75 cm, 11,75 cm i 16,75 cm, po 10 próbek z każdej wysokości. Mała rysa o długości 5 cm w środku dolnej powierzchni stanowiła początkowe stadium/źródło pęknięcia (Rys. 6).
Poniżej przedstawiono długości pęknięć w szybach przy trzech wysokościach upadku. Długości te zostały zmierzone optycznie i obliczone za pomocą programu komputerowego. Pomimo pomiaru długości pęknięcia nie jest znana dokładna powierzchnia pęknięcia, ponieważ pęknięcie nie jest płaskie i prostopadłe do powierzchni (rys. 6).
Ponadto widoczne są liczne drobne odłamki szkła (wiele małych fragmentów szkła) – określane jako pył/proszek szklany – powstający szczególnie w miejscu uderzenia i przy większych wysokościach spadania stalowej kuli. W dalszych obliczeniach zmierzoną długość pęknięcia mnoży się przez 1,15, aby uwzględnić te efekty. Niemniej jednak, do dalszych badań konieczne jest bardziej szczegółowe rozpatrzenie rzeczywistej powierzchni pęknięcia.
W tabeli 2 przedstawiono średnią długość pęknięcia dla każdej wysokości spadania stalowej kuli oraz obliczone współczynniki energii powierzchniowej γs, które wydają się być stałe przy średnich wartościach, ale ze współczynnikiem od 10 do 20 większym niż wyznaczone za pomocą technik badań statycznych.
Pierwsze porównanie podparcia szkła z uszczelką, bez uszczelki i z różnymi średnicami kul wykazało około 50% różnicę w odkształceniach szkła przy stałej energii potencjalnej. Przeprowadzono badanie parametryczne ze stałą energią potencjalną 1,15 Nm z trzema rozmiarami kul i trzema rodzajami uszczelek.
Testowane są kule o średnicy 63,5 mm, 51 mm i 41 mm o masie odpowiednio 1035 g, 537 g i 289 g. Oceniane są trzy uszczelki o grubości 3 mm i twardości 25, 40 i 80 IRDH. Wyniki badań parametrycznych przedstawiono na rys. 10 i w tabeli 3.
Długości pęknięć były stałe przy różnej twardości uszczelek, ale wraz ze zmniejszeniem rozmiaru kul zwiększała się całkowita długość pęknięcia (Rys. 10 i Tabela 3). W miarę zmniejszania się rozmiaru kul, zmniejsza się obszar kontaktu podczas uderzenia, co prowadzi do lokalnego ugięcia w krótkim czasie, powodując większe odkształcenia i dłuższe pęknięcia.
Ten rodzaj lokalnego ugięcia zaobserwowano również w Chaparala et al., 2015. Aby zweryfikować to lokalne ugięcie, zestaw testowy jest zintegrowany z tensometrem do pomiaru odkształceń spowodowanych testem spadania kuli. Liniowy czujnik/tensometr do pomiaru odkształcenia jest podłączony w środku szkła i wykonany jest pomiar przy użyciu systemu pozyskiwania danych (Quantam X) z częstotliwością 9600 Hz.
Z rys. 11 wyraźnie wynika, że odkształcenie wzrasta wraz ze zmniejszeniem średnicy przy stałej energii. Odkształcenie powstałe w wyniku upadku kuli o średnicy 41 mm jest dwukrotnie większe niż odkształcenie powstałe w wyniku upadku kuli o średnicy 63,5 mm. To wyjaśnia przyczynę wyższego współczynnika powierzchniowego w tabeli 3.
Widać więc, że rozmiar kuli odgrywa istotną rolę podczas uderzenia. Ze względu na ograniczenia sprzętu, prędkość po uderzeniu nie jest mierzona. Do dalszych badań nad wymianą energii proponuje się zmianę momentu podczas uderzenia.
5 Dyskusja i wnioski
Podziękowania
Artykuł został oparty na wykładzie zaprezentowanym na Konferencji GLASS PERFORMANCE DAYS 2019, która odbyła się w dniach 26-28 czerwca 2019 r. w Tampere w Finlandii
Sagar Vanapalli, Stefan Reich
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne |