Czytaj także -

Aktualne wydanie

2022 06 okladka1

Świat Szkła 6/2022

User Menu

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-004

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019e

 

 

Historyczna ciekawostka
Data dodania: 07.02.17

Nowoczesne, konstrukcyjne użytkowanie szkła trzeba chyba odnieść do czasów, gdy powstawał słynny, prefabrykowany Pałac Kryształowy (The Crystal Palace), przygotowany na Wielką Wystawę w r. 1851, w Londynie. Dlatego, nie może też dziwić przywołana tu wzmianka w niemieckim piśmie fachowym „Zeitschrift fur bauwesen” V (1855) (Verlag von Ernst&Sohn, Berlin 1855), gdzie ukazała się wiadomość o prefabrykowanych słupkach dla okien wystaw sklepowych, które wówczas propagowano. 

 

 

Słupek taki składał się z kilku elementów szklanych, połączonych w całość za pomocą wewnątrz przebiegającego żelaznego pręta, na końcach ześrubowanego ze szkłem i, przez to, wywierającego nań docisk. Pręt taki był otoczony srebrzystą rurą, która powodowała rozpraszanie i refleksy światła, przyczyniając się wydatnie do przejrzystości słupka. Szyby okien wystawowych mocowane były do słupków poprzez bardzo cienkie zacementowania w rowkach, które prawie wcale nie były widoczne.

 

Warto tu przytoczyć oryginalną całość odnośnej informacji w języku niemieckim, pokazaną na rys. 1. Świadczy ona, że dzisiejsze osiągnięcia konstrukcyjne szkła w budownictwie mają swoje ugruntowane w przeszłości tradycje, o czym nie zawsze się dziś pamięta. Wypada też sądzić, że poruszana tu tematyka mogłaby być z powodzeniem przedmiotem współczesnych fachowych imprez typu ubiegłorocznej „FENSTERBAU FRONTALE 2016” w Norymberdze [1]. 

 

 

2017 2 55 1

 

Prof. Zbigniew Cywiński

Politechnika Gdańska

 

 

Literatura 

[1] Benitz-Wildenburg J.: FENSTERBAU FRONTALE 2016. „Świat Szkła” 2/2016, 12.

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 02/2017

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec