Glasbau 2017 – recenzja |
Data dodania: 26.09.17 |
Tegoroczna edycja utrwalonej już w wydawnictwie Ernst & Sohn serii nt. budownictwa ze szkła – Glasbau 2017 – zawiera trzydzieści osiem artykułów napisanych przez dziewięćdziesięciu ośmiu specjalistów przedmiotu, rekrutujących się z ośrodków badawczych i przemysłowych Niemiec (89), Austrii (3), Szwajcarii (3), Belgii (2) i USA (1).
Artykuły te są odbiciem najświeższych trendów rozwojowych w zakresie teorii i praktyki tej branży budownictwa, widzianych dziś z Niemiec.
Głównym punktem zainteresowania jest rozwój szklanych otulin budynków na tle widocznego dziś ekologicznego zwrotu w polityce energetycznej, ukierunkowanego na korzystanie z energii odnawialnej, głównie słonecznej. Te ostatnie aspekty są specjalnie podkreślone w spisie treści zielonym, „ekologicznym” kolorem odpowiednich tytułów artykułów – jest ich łącznie siedem.
Weller B., Tasche S. (red.): Glasbau 2017. Ernst & Sohn, Berlin 2017. Cena: 39,90 euro.
Podobnie, jak wcześniej, książka zawiera cztery główne części; są to:
W pierwszej części zamieszczono 9 artykułów, dotyczących m.in.:
Druga część zawiera 8 artykułów, które poświęcono m.in.:
W trzeciej części ujęto 10 artykułów, które obejmują m.in.:
Książka kończy się wykazem autorów i listami słów kluczowych po niemiecku i po angielsku. Wypada dodać, że ukazuje się – jak poprzednio – pod redakcją dwojga uznanych autorytetów z Instytutu Konstrukcji Budowlanych Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie.
Z podanego przeglądu tegorocznego tomu Glasbau 2017 wynika wielka różnorodność tematyki i zawartych w niej szczególnych akcentów tyczących się szkła w budownictwie. Można spostrzec, że dziedzina ta rozwija się nadal bardzo dynamicznie i w przyszłości należy oczekiwać dalszego zwiększenia tego tempa. Dlatego książka zasługuje na dużą uwagę – także polskiego czytelnika. Wypada mieć nadzieję, że nasze ośrodki badawcze rozwiną tu szerszą działalność. Sądzę, że bezpośrednia współpraca z wyżej wymienionym instytutem w Dreźnie mogłaby tu znacznie pomóc.
prof. Zbigniew Cywiński
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym
|