Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 03 okladka1

Świat Szkła 03/2021

User Menu

 

 ET-160x600-PL-3

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Tagi Globalne

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

20200909przeciwpozarowe przegrody budowlane

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

Katalog 2021 okladka

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

konferencja webinarium 2021 

 pl 480x100 AW Banner 201208

 

baner4 abprojekt

Glass Performance Days 2019 tworzą dziedzictwo szkła
Data dodania: 31.07.19

Tegoroczna konferencja Glass Performance Days (GPD) wyznacza nowy punkt odniesienia dla wysokiej jakości prezentacji, wymiany informacji i sieci osobistych kontaktów całego łańcucha wartości przemysłu szklarskiego.

 

Od 26 do 28 czerwca w Tampere w Finlandii odbyła się 27 edycja tej światowej klasy konferencji. Według ojca założyciela i szefa wydarzenia, Jorma Vitkala, „wiedza rośnie, gdy wiedza jest dzielona”. Oto duch GPD, który przetrwa kolejne pokolenia.

 

Organizowanie Konferencji Glass Performance Days rozpoczęło się w 1992 r., jako forum różnych środowisk, które mogły przy tym spotkać się osobiście i podzielić się perspektywami, aby pomóc przemysłowi szklarskiemu pozostać konkurencyjnym w obliczu zmieniających się światowych trendów.

 

2019 07 02 1

W ramach GPD 2019 odbywały się tez praktyczne warsztaty gdzie w małych grupach omawiano szczegółowe zagadnienia, z możliwością zadawania pytań i wyjaśnień na bieżąco w trakcie prezentacji. Tenatykię oszkleń strukturalnych omawiała m.in. Valerie Hoyez z firmy DOW

 

Od ambitnej wizji początkowej, wydarzenie ewoluowało, aby stać się wysoko cenionym głosem całej międzynarodowej „szklanej” społeczności (osób i firm), które w swojej działalności – badaniach naukowych, projektowaniu, produkcji i montażu – mają związek ze szkłem.

 

Z biegiem lat GPD zgromadziło ponad 15 000 uczestników, którzy wysłuchali ok. 3700 prezentacji , a także wyprodukowało około 12 000 stron dokumentów technicznych. — GPD naprawdę stało się unikalną platformą dla uzyskiwania wiarygodnych informacji — mówi Jorma Vitkala, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego.

 

— W tym roku skupiono się przede wszystkim na przyszłości. Inteligentne miasta, inteligentne budynki, inteligentne szyby i inteligentne fabryki wprowadzą nas w następną erę. Zmiany dzieją się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Musimy więc nadal być katalizatorem pomysłów i innowacji.

 

2019 07 02 2

Na konferencji GPD 2019 były dostępne też egzemplarze miesięcznika Świat Szkła, a nasz miesięcznik był Partnerem Medialnym tego wydarzenia

 

 

 Najważniejsze informacje z GPD 2019

W tegoroczej edycji konferencji wzięło udział ponad 1000 uczestników z całego świata, w tym uczestnicy seminarium Helsinki High Rise (Wieżowce w Helsinkach), goście wykładów Management Forum (Forum Zarządzania) oraz uczestnicy praktycznych warsztatów. Do rekordów GPD 2019 należą 242 prezentacje przedstawione przez 220 wykładowców światowej klasy.

 

Ich słuchaczami było 280 osób, które przybyły po raz pierwszy, co oznacza dotarcie do uczestników następnej generacji. Wśród nich zapewne będą przyszli ambasadorzy szkła, którzy będą kontynuować funkcjonowanie GPD jako jedynego w swoim rodzaju forum do otwartego dzielenia się pomysłami, innowacjami i inspiracjami.

 

Podczas pierwszego w historii Management Forum, które odbyło się w połączeniu z GPD, w czasie panelu siedmiu wybitnych prelegentów przedstawiło perspektywy na oszałamiające megatrendy i jak mogą one stworzyć możliwości dla inteligentniejszych budynków i inteligentniejszego biznesu.

 

2019 07 02 3

Kluczowi wykładowcy na Ceremonii Otwarcia Konferencji GPD 2019

 

2019 07 02 4

Jorma Vitkala – pomysłodawca, organizator i „spiritus movens” GPD

 

Po raz pierwszy zebrali się dyrektorzy generalni, architekci i inni liderzy opinii, aby omówić otwarcie gorące tematy, takie jak: urbanizacja, cyfryzacja, przełomy technologiczne i zmiany klimatyczne. A także to, w jaki sposób przedefiniowują one szkło, jakie znamy.

 

Nadrzędnym wnioskiem z Management Forum było to, że przemysł szklarski już wie, jak generować energię i oszczędzać energię dzięki szkłu.

 

Teraz, dzięki współpracy na nowych, wielopłaszczyznowych poziomach, przemysł szklarski może sprawić, że zmiana na lepszy świat stanie się jeszcze szybsza.

 

2019 07 02 5

Jorma Vitkala spełnia swoje marzenie – lata na odrzutowcu wodnym na imprezie FAREWEL PARTY

 

 2019 07 02 6

Konstrukcja ze szklanych rur jest składana i można ja zmontować zarówno w hali wystawowej na GPD 2019 jak i w plenerze nad jeziorem na wieczorze FOREWELL PARTY

 

 GPD 2019 w skrócie
Ponad 1000 uczestników z ponad 50 krajów (uczestnicy głównej konferencji GPD oraz seminariów towarzyszących:
- Helsinki High Rise Seminar i Management Forum).
- 17 różnych warsztatów z 565 uczestnikami łącznie
- 242 różne prezentacje na konferencji i warsztatach.
- Ponad 350 indywidualnych spotkań zorganizowanych za pomocą aplikacji Brella.

- 280 osób wzięło udział pierwszy raz w tej konferencji.
- Ponad 700 uczestników Farewell Party.

 

 

Spojrzenie w przyszłość na ceremonii otwarcia GPD
Pod hasłem „Wszystkie oczy skierowane na inteligentne szkło” prawdziwie globalne grono prelegentów przedstawiło swoje poglądy na temat branży szklarskiej oraz znaczenie przyjęcia i wdrożenia nowych technologii.

 

Stefan Blach, z firmy architektonicznej Studio Libeskind w Nowym Jorku, zajął się wyzwaniem wprowadzenia nowych, ultranowoczesnych przestrzeni publicznych bez zrywania ducha i dziedzictwa miasta.

 

— Innowacja i łączenie różnych rodzajów szkła i technologii sprawia, że jest to możliwe — stwierdził.

 

Mike Pilliod, dyrektor Manufacturing Innovation w Tesli, przedstawił podejście firmy do wielkich innowacji. Uważa, że zamiast mówić „Nie, to niemożliwe”, każdy zespół powinien zastanowić się, co jest potrzebne, aby było to możliwe.

 

— Nasz główny pomysł na projekt dyktuje wymagania. Takie podejście rozszerza zestaw narzędzi dla naszych projektantów i pozwoliło nam skupić się na szkle we wszystkich naszych produktach.

 

Dr Sener Oktik, dyrektor techniczny SISECAM, jednego z największych producentów szkła płaskiego w Europie, przedstawił obszerny przegląd rozwoju szkła płaskiego i powlekanego dla segmentu budowlanego i motoryzacyjnego.

 

— Obie gałęzie przemysłu mają coraz większe zapotrzebowanie na nowe technologie i rodzaje szkła: z regulowaną przeziernością (samościemniające się, zmieniające kolor), lżejsze, bardziej ekologiczne, bardziej elastyczne, trwałe i niezawodne. Można uzyskać większość z nich już dziś. Ale za jaką cenę?

 

Pod koniec ceremonii otwarcia James O’Callaghan został ogłoszony laureatem wyjątkowej nagrody Jorma Vitkala 2019, w uznaniu za wspaniałą pracę, którą wykonał przez całe życie, dzieląc się swoją wiedzą na całym świecie i będąc prawdziwym „współpracownikiem” dla całego przemysłu szklarskiego

 

2019 07 02 7

Pełna sala na wykładach plenarnych na Ceremonii Otwarcia GPD 2019

 

2019 07 02 8

Stefan Blach ze Studia Liebeskind przedstawił ciekawe projekty swojego biura architektonicznego

 

2019 07 02 14

Sener Kotik z SISECAM, omówił stan obecny i perspektywy rozwoju przemysłu szklarskiego na całym świecie

 

2019 07 02 9

Wystawa firm towarzysząca Konferencji GPD 2019

 

2019 07 02 10

Rozmowy na stoisku firmy SPARKLIKE

 

 

Warsztaty i seminaria pomagają dzielić się praktycznymi informacjami
GPD zaoferowało 17 różnych warsztatów poświęconych intrygującym tematom ze szkła oraz 7 równoczesnych, całodziennych linii sesyjnych dotyczących różnych tematów: inteligentne technologie, szkło i zrównoważony rozwój, badania i rozwój, fasada, trendy rynkowe w przemyśle szklarskim i wiele innych.

 

James Lee, dyrektor ds. Współpracy Zewnętrznej w Glass and Glazing Federation podsumował swoje osobiste doświadczenie w następujący sposób:

 

— Byłem zaskoczony, jak wspaniałe było to całe wydarzenie i byłem zachwycony, że przeżywałem je i uczestniczyłem w nim. Wspaniale było również spotkać tak wielu ciekawych i kompetentnych ludzi, dla których szkło najwyraźniej jest wielką pasją. Wydarzenie i wystawa były znacznie większe niż sobie wyobrażałem.

 

Zapytany o to, co najbardziej zasługuje na wyróżnienie, odpowiedział:
— Powiedziałbym, że seminaria, w których uczestniczyłem. W szczególności te na temat nowych prototypów, które jeszcze nie zostały wprowadzone na rynek, dały duży wgląd w przyszłość branży.

 

Dalej mówi, że rola GPD w pomaganiu całej branży szklarskiej w przyszłości jest ogromna! — Nie mogę wymienić żadnego innego wydarzenia w naszej branży, które przyciąga tak wielu różnych, kluczowych i wpływowych graczy z całego świata.

 

Ponadto uważam, że GPD może być jeszcze lepsza i większa w przyszłości, ponieważ szkło jako materiał odgrywa coraz bardziej znaczącą rolę w budownictwie i ogólnie w stylu życia pod względem efektywności energetycznej, bezpieczeństwa i ochrony oraz zdrowych warunków życia. Cieszę się, że będę częścią przyszłych wydarzeń GPD.

 

2019 07 02 11

Benjamin Beer podczas wykładu opisuje etapy gięcia szkła „na zimno”

 

2019 07 02 12

Wręczenie nagrody Jormy Vitkala 2019 dla osoby która miała największy wpływ na rozwój branży szklarskiej – James O’Ghallghan

 

2019 07 02 13

Mike Pilliod z Tesli, omówił proces koncepcji i realizacji szklanego dachu w samochodzie, który jako jedna płaszczyzna szklana łączy w sobie szybę przednią, szyberdach i szybę tylną, z różnymi funkcjami w poszczególnych strefach: szyba przednia – pełna przejrzystość, dach szklany – przyciemniany w zależności od potrzeb, szyba tylna – niewidoczne ogrzewanie. Postawił też przed branżą nowe zadanie – wyprodukowanie szyby odpornej na stłuczenie pod wpływem uderzenia

 

 

Program Step Change spojrzeniem w przyszłość, łącznie ze startupami
Ponieważ wiele nowych innowacji w przyszłości pojawi się poza przemysłem szklarskim, program Step Change został wprowadzony w 2017 r. jako część konferencji GPD dla startupów lub innowatorów.

 

Dzięki temu przemysł szklarski rozwija się szybciej i umożliwia firmom startowym wprowadzanie własnych nowych innowacji dla całej grupy uczestników GPD.

 

 

Legendarna impreza Farewell Party
Tegoroczna Farewell Party została połączona z imprezą pożegnalną dla organizatora GPD Jormy Vitkali i przebiegała w niesamowitym stylu.

 

— Ten rok był dosłownie jednym z najważniejszych w moim życiu. Chociaż mogłem wyglądać na kompletnie przerażonego, gdy byłem niesiony przez bicze wodne na flyboard w jeziorze, dobrze się bawiłem. Dziękuję wszystkim! Z głębi serca! — powiedział Jorma Vitkala.

 

Jorma Vitkala, jako ojciec-założyciel tego spektakularnego wydarzenia, poruszył również serca przemysłu szklarskiego, tworząc specjalne forum promujące najlepsze wyniki w tym przemyśle.

 

Przez jakiś czas zamierza być jeszcze starszym doradcą GPD. I z błyskiem w oku wyznaje, że chce spędzać „w pracy” tylko 8 godzin dziennie.

 

Jorma Vitkala wyraża głęboką wdzięczność wszystkim zaangażowanym w budowę GPD, tego uznanego na całym świecie wydarzenia, które organizował w ciągu ostatnich 27 lat.

 

Dzięki wielu godzinom pracy, poświęceniu i wierze w takie wyjątkowe wydarzenie konferencja osiągnęła najwyższy poziom popularności i stała się uznanym miejscem spotkań dla przemysłu.

 

Według Jormy Vitkali, poszerzanie zasięgu i wiedzy, nawiązywanie kontaktów z nowymi ludźmi i utrzymywanie otwartego umysłu są kluczem do wzrostu:
— Trzymając się wytartej ścieżki, stajesz się jej niewolnikiem. Aby osiągnąć nowe rzeczy, musisz brnąć w dziewiczy śnieg. 

 

 

 „Świat Szkła” był patronem medialnym konferencji Glass Performance Days 2019 

 

Patrz też:  artykuły publikowane w miesięczniku Świat Szkła opracowane na podstawie wykładów z konferencji Glass Performance Days: 

 

Maksymalizacja przezroczystości fasad dzięki silikonowym ramkom dystansowym Crystal Clear , Valerie Hayez, Frederic Gubbels, Gregory Chambord, Świat Szkła 07-08/2019

Glass Performance Days 2019 tworzą dziedzictwo szkła , Świat Szkła 07-08/2019

Is Current Sizing of Float Glass Structures too much Conservative? , Gabriele Pisano, Gianni Royer Carfagni, Świat Szkła 06/2019

Full-surface and Non-destructive Quality Control and Evaluation by Using Photoelastic Methods , Benjamin Schaaf, Pietro Di Biase, Markus Feldmann, Christian Schuler, Steffen Dix, Świat Szkła 06/2019

Wpływ rozkładu naprężeń szczątkowych na badania wytrzymałościowe , Jürgen Neugebauer, Irma Kasumovic, Ivo Blazevic, Świat Szkła 06/2019

Wpływ nierównomiernej wymiany ciepła w procesie hartowania na jakość szkła , Antti Mikkonen, Antti Aronen, Mikko Rantala, Reijo Karvinen, Świat Szkła 06/2019

- Ponad 700 uczestników weźmie udział w konferencji 2019 Glass Performance Days , Świat Szkła 05/2019

Verification of Insulating Glass Units in Modern Curtain Wall Facades ,  Florian Döbbel, Michael Elstner, Świat Szkła 05/2019

Wpływ starzenia na właściwości pękniętego szkła laminowanego , Caroline Butchart, Mauro Overend, Świat Szkła 05/2019

Ostateczny program GPD 2019 jest już dostępny , Świat Szkła 05/2019

-  Konstrukcje ze szkła w skrajnie trudnych warunkach  , Barbara Siebert, Tobias Herrmann, Świat Szkła 04/2019

Specjalne spotkania warsztatowe związane z GPD 2019 - Nordyckie spojrzenie na budowę wieżowców , Świat Szkła 04/2019

Influence of Distribution of Residual Stress on Strength Tests , Jürgen Neugebauer, Irma Kasumovic, Ivo Blazevic, Świat Szkła 03/2019

Hybrydowe konstrukcje ze szkła , Peter Lenk, Świat Szkła 03/2019

Streszczenia wszystkich 180 wykładów z nadchodzącej konferencji GPD 2019 teraz dostępne on-line , Świat Szkła 03/2019

Banco Popular HQ – Auditorium , Madrid (Spain) ,  Miguel Ángel Ruiz, Pedro Rodrigues, Świat Szkła 01/2019

Double-Skin Facades: Characteristics and Challenges for an Advanced Building Skin , Fabian C. Schmid, Stefan Marinitsch, Martien Teich,, Świat Szkła 01/2019

Elewacje z oszkleniem swobodnie giętym na zimno mocowanym za pomocą silikonu strukturalnego , Benjamin Beer, Świat Szkła 01/2019

W kierunku bardziej spójnego projektowania konstrukcji ze szkła laminowanego , Michael R. Dunham, Yoojin Kim, Kateri Knapp, Świat Szkła 12/2018

Reakcja po laminowaniu szkła wygiętego „na ciepło” , Laura Galuppi, Gianni Royer Carfagni, Świat Szkła 11/2018

- Emaliowanie krawędzi szkła architektonicznego , Ralf Greiner, Artur Bechtloff, Świat Szkła 10/2018

Trwałość krawędzi i potencjalne przyczyny uszkodzeń w laminowanym szkle bezpiecznym , Vaughn Schauss, Stefan Hiss, Świat Szkła 09/2018

Analiza różnic w wynikach badań izolacyjności akustycznej w szybach zespolonych: porównanie między produktami i laboratoriami ,  Fabien Dalzin, Świat Szkła 07-08/2018

Połączenia szkła strukturalnego , Carles Teixidor, Jordi Torres, Francesc Arbós , Świat Szkła 06/2018

Glass Innovations for Dutch Architecture’ for GPD 2017 , Mick Eekhout,  Świat Szkła 05/2018

Wytrzymałość na wybuch elementów mocowania punktowego z wykorzystaniem TSSA , Jon Kimberlain, Świat Szkła 05/2018

Konstrukcyjne połączenia silikonowe w giętych na zimno szybach SSG , Viviana Nardini, Florian Doebbel, Świat Szkła 04/2018

Ogólnoświatowe trendy w zakresie szkła – podsumowanie GPD 2017, Jorma Vitkala, Świat Szkła 04/2018

The Advantages of Digitalization in the Glass Industry , Bernhard Saftig, Świat Szkła 03/2018

Applied Machine Learning in Structural Glass Design , James Griffith, Vladimir Marinov, Giulio Antonutto, Świat Szkła 02/2018

Zwiększona integralność strukturalna balustrad ze szkła laminowanego , Malvinder Singh Rooprai , Ingo Stelzer, Świat Szkła 02/2018

Postęp w laminowaniu szkła to także bezpieczeństwo i wytrzymałość , Jussi Niemioja, Świat Szła 12/2015

Nośność zginanego szkła warstwowego , Paolo ForaboschiŚwiat Szła 5/2012

- Obróbka krawędzi a wytrzymałość na zginanie szkła poddanego 4-punktowemu obciążeniu symetrycznemu , Roberto Corti, Arto Kaonpää, Antti-Pekka Nikkilä, Świat Szła  5/2006

Oszczędność energii w strukturalnych przeszkleniach fasad , Werner Wagner, Świat Szkła 4/2006

Niezwykłe kształty przy zwykłych kosztach , Mauri Saksala, Świat Szkła 2/2006 

- Badania eksperymentalne różnych materiałów stosowanych w szkle laminowanym w charakterze przekładek , Bernhard Weller, Jan Wünsch, Kristinia Härth, Świat Szła 2/2006

Jakość giętego szkła hartowanego , Thomas E. Noe,  Świat Szkła 12/2005

 - Poliwinylobutyralowe materiały łączeniowe z domieszką LaB6 w oszkleniach ze szkła laminowanego ,  W. Keith Fisher, Świat Szkła 12/2005

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 7-8/2019
 

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik