Czytaj także -

Aktualne wydanie

2023 02 okladka1

Świat Szkła 2/2023

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 LiSEC SS Konfig 480x120

et-swiat-szkla-480x120-02

 

 Online Banner480100 px

 

 partnerzy medialni baner

 

Inteligentne zarządzanie naturalnym światłem w placówkach medycznych - inteligentnie przyciemniające szkło HALIO
Data dodania: 03.02.20

Czy my wszyscy w pewnym stopniu nie jesteśmy włączeni w biofilię? Wydaje się to potwierdzać tendencja do dużych powierzchni okien i inteligentnego oszklenia.

 

Łączą nas one ze światem zewnętrznym i kierują możliwie dużo naturalnego światła do pomieszczeń.

 

Dalsze walory szyb dynamicznych, takie jak wysoki komfort termiczny i wizualny, duży potencjał oszczędności energetycznej, jak również wyraźna, estetyczna prostoliniowość, są coraz częściej pożądane w architekturze obiektów medycznych.

 

Takich jak placówka opieki nad osobami starszymi Avondzon w belgijskiej miejscowości Erpe-Mere, wyposażonej w rozległy, inteligentnie przeszklony dach.

 

Wykonany przy użyciu systemu przyciemnianych szyb Halio® służy pod wieloma względami jako element wywierający korzystny wpływ na zdrowie.

 

 


Znaczenie światła efektywnego biologicznie
Corocznie po zmianie czasu na letni zauważamy, jak wielki wpływ ma światło na nasze samopoczucie. Przez kilka dni ta mała zmiana wytrąca nas z rytmu.

 

Wiele osób skarży się na zmęczenie, zaburzenie koncentracji, zakłócenia snu i zniechęcenie.

 

Odpowiedzialne za to są nasze wewnętrzne zegary, które nie potrafią natychmiast dostosować się do zmiany strefy czasu.

 

Każdy nasz narząd i praktycznie każda pojedyncza komórka posiadają taki zegar, potrzebny by synchronizować fizjologiczne funkcje organizmu jak: produkcja hormonów, funkcjonowanie układu krążenia lub układu pokarmowego.

 

Przy tym kierują się one światłem i ciemnością w przybliżonym 24-godzinnym rytmie. Istotnymi czynnikami wyzwalającymi reakcje organizmu są intensywność światła i jego kolor.

 

Optymalnie, człowiek wstaje rano zawsze o tej samej porze, pozwala sobie na półgodzinny, pobudzający energię pobyt na świeżym powietrzu w naturalnym świetle, spędza czas pracy z biologicznie efektywnym światłem słonecznym, które synchronizuje jego biorytm ze środowiskiem naturalnym i wieczorem – jak zwykle – idzie spać o stałej, niezbyt późnej porze.

 

Pobyt w szpitalu lub w domu opieki jest zapewne radykalną zmianą tej codziennej rutyny.

 

Nagle odnajdujemy się w obcym otoczeniu, pozbawieni naszych godzin naturalnego światła i poddani wpływom natężenia światła dopasowanego do harmonogramu dnia w szpitalu lub ośrodku opieki zdrowotnej zamiast potrzebami pacjentów i mieszkańców.

 

 2020 01 26 1

Zmiana przezierności paneli w czasie krótszym niż 3 minuty

 

Okna z widokiem na zewnątrz przyspieszają leczenie
Avondzon, będący renomowanym belgijskim ośrodkiem opieki nad osobami starszymi, zdecydował się na wybór dynamicznych szyb zespolonych ze szkła Halio. Szklany dach o powierzchni 304 m2, łączący stare skrzydło wybudowane w roku 1978 z ukończonym w roku 2019 nowym budynkiem, tworzą łącznie 132 okna. 73 nowoczesne, obszerne pokoje otwierają się w kierunku jasno oświetlonej wspólnej przestrzeni znajdującej się pod oszkleniem.

 

W czasie silnego nasłonecznienia szyby Halio – indywidualnie lub grupowo – mogą się całkowicie przyciemnić w czasie krótszym niż trzy minuty. W stanie przyciemnionym zatrzymują one 95% doprowadzonej energii, jak również 98 % światła.

 

— Wszyscy eksperci są zgodni, że w szpitalach przyszłości należy zapewnić możliwie dużo naturalnego światła i widoków na zewnątrz — wyjaśnia Dariusz Adamski, Sales Manager Central Europe w firmie Halio International. — Z systemem Halio można, w sposób dostosowany do pacjenta, precyzyjnie regulować intensywność naturalnego światła. Ponadto obniża to koszty energii na oświetlenie i kontrolowanie temperatury.

 


Zmiana przezierności paneli w czasie krótszym niż 3 minuty
Pierwsze doświadczenia ze szklanym zadaszeniem w kompleksie budynków Avondzon są w pełni pozytywne:

— Zachęca ono mieszkańców do podejmowania kontaktów i większej mobilności. Jest to niezmiernie ważne, aby pokonać obawy i samotność — wyjaśnia Katrien Thysebaerdt zarządzająca placówką Avondzon. Jako specjalistka wskazuje na szczególne znaczenie dostępu naturalnego światła w zakresie opieki zdrowotnej:


— Starsze osoby potrzebują trzy do pięciu razy więcej światła od osób młodych. Światło naturalne pomaga w orientacji, wspomaga dobre samopoczucie, podnosi nastrój i zmniejsza zagrożenie upadku.

 

2020 01 26 2

Światło naturalne reguluje rytm dnia i nocy

 

Pozytywny wpływ naturalnego światła
W ośrodkach opieki zdrowotnej intensywny dostęp naturalnego światła może w szczególnym stopniu wpłynąć na rytm okołodobowy, krzepiący sen oraz nastrój. U osób cierpiących na demencję redukuje on niepokój i stres i odgrywa ogólnie ważną rolę wspierającą zdrowie. Na taki kierunek wskazuje wiedza zdobyta w wyniku licznych badań.

 

I tak z jednego z badań z roku 2016 (Canellas, 2016) wynika między innymi, że wysoka dostępność do naturalnego światła osób chorujących na depresję skraca ich czas pobytu w szpitalach.

 

W innym badaniu (Walch JM1, 2005, styczeń-luty 67) podawanie leków uśmierzających ból po operacjach mogło zostać zredukowane o 22%.

 

2020 01 26 3

 

Naturalne światło wydaje się mieć także pozytywne oddziaływanie na wydajność, niepodatność na błędy i samopoczucie personelu pielęgniarskiego, na co wskazują badania z roku 2012 (Mardelle McCuskey Shepley, 2012) i 2014 (Zadeh, 2014). Polepszyły się także zarówno wskaźniki nieobecności, jak i wskaźniki obsady etatów.

 

Inteligentne zarządzanie naturalnym światłem może wpłynąć na zdrowie, poczucie bezpieczeństwa i dobre samopoczucie przede wszystkim u starszych pacjentów z ograniczoną sprawnością ruchową.

 

2020 01 26 4

 

Zmiany w starzejącym się oku, takie jak zmętnienia i żółknięcie soczewki, ograniczają intensywność światła padającego na siatkówkę, dlatego przypuszczalnie rośnie również skłonność do apatii i depresji.

 

Niebieskie światło zostaje odfiltrowane i już nie może, tak jak w młodych latach, oddziaływać na poziom kortyzolu. Ponadto wzrasta wrażliwość na oślepianie.

 

— Dynamiczne szkło Halio z inteligentnym przyciemnianiem zmienia swoją przezierność w sposób nieodczuwalny. Tym samym dostarcza o każdej porze dnia możliwie dużą ilość naturalnego światła, odbiera jednak światłu słonecznemu nieprzyjemne działanie oślepiające przy absolutnym komforcie termicznym — uzupełnia Dariusz Adamski.

 

2020 01 26 5

Każdy panel okienny monitorowany jest własnym elementem sterowania.

 

Szkło elektrochromatyczne Halio ze wskaźnikiem oddawania barw o wartości 97% charakteryzuje się całkowitą neutralnością kolorów i w stanie przyciemnionym nie wykazuje nienaturalnego odcienia błękitu, czy też stopniowań lub gwałtownych, zmiennych przejść.

 

Szczególnie w placówkach służby zdrowia występuje zapotrzebowanie na stosowanie szyb dynamicznych. Bo dają więcej sfery prywatności ale bez zasłon zacieniających, które zawsze noszą w sobie zagrożenie zatrzymywania zarazków.

 

2020 01 26 6

 

System Halio Black zatrzymuje ponad 99,9% wpadającego światła i 96% doprowadzonej energii. Może on być stosowany zarówno dla wewnętrznych ścianek działowych, jak również częściowo na elewacji.

 

W stanie nieprzyciemnionym posiada współczynnik przepuszczalności światła na poziomie 51%.

 

Integralną częścią systemu Halio są algorytmy sterujące na bazie technologii „cloud”, które można zintegrować z każdym powszechnie stosowanym systemem automatyki budynku.

 

2020 01 26 7

 

Halio Cloud dostosowuje stopień przyciemnienia do indywidualnych potrzeb, przy czym w obliczeniach są uwzględniane indywidualne parametry, takie jak sposób korzystania z budynku, lokalizacja i ukierunkowanie elewacji czy też warunki pogodowe.

 

Regulacja przez użytkownika następuje poprzez intuicyjne i połączone bezprzewodowo interfejsy.

 

2020 01 26 8

 

Dariusz Adamski

 

HALIO International, www.halioglass.eu , www.haliolife.com 

 

2020 01 26 9


Bibliografia
[1] Canellas, F. M.: Increased daylight availability reduces length of hospitalisation in depressive patients. Eur Arch Psychiatry Clin Neurosci (2016), Volume 266, S. 277–280.


[2] Mardelle McCuskey Shepley, D. R.-Z.: The Impact of Daylight and Views on ICU Patients and Staff. Health Environments Research and Design Journal (2012).


[3] Walch JM1, R. B.: The effect of sunlight on postoperative analgesic medication use: a prospective study of patients undergoing spinal surgery. Psychosomatic Medicine (2005, Jan-Feb 1967), S. 156-63.


[4] Zadeh, R. S.: The Impact of Windows and Daylight on Acute-Care Nurses‘ Physiological, Psychological, and Behavioral Health. Health Environments Research and Design Journal (2014).

 

2020 01 26 10

Halio® – najnowocześniejszy system zarządzania naturalnym światłem
Naturalne światło słoneczne, wygoda i indywidualna strefa prywatności są w nowoczesnej architekturze szkła wielkościami możliwymi do precyzyjnego zaplanowania.

 

Imponująco szybkie i nadzwyczaj estetyczne równomierne przyciemnienie w eleganckich odcieniach szarości, bez domieszki błękitu, następuje w czasie krótszym niż trzy minuty.

 

Halio ze wskaźnikiem oddawania barw o wartości 97 %, w stanie nieprzyciemnionym, jest szkłem szczególnie neutralnym i przejrzystym jak zwykłe szkło elewacyjne. Wysoko efektywne energetycznie, z wartościami Ug do 0,6 W/(m2K) oraz oszczędnościami kosztów energii do 22 %.

 

Inteligentne rozwiązanie z łatwą integracją z systemami zarządzania budynkiem i automatyką domową przy współpracy z chmurą cyfrową Halio.

 

patrz też:

 

Technologia Smart-Tinting firmy Halio zdaje test tropikalny , Dariusz Adamski, Świat Szkła 03/2020

 

Inteligentne zarządzanie naturalnym światłem w placówkach medycznych - Powrót do zdrowia z systemem inteligentnie przyciemniającego szkła HALIO , Świat Szkła 01/2020   

 

Dynamicznie przyciemniane szkło HALIO w starym brukselskim dworcu Gare Maritime , Świat Szkła 12/2019  

 

System zarządzania światłem naturalnym HALIO w ramach normy EN 17037 , Świat Szkła 11/2019  

 

Szkło elektrochromowe HALIO - Świat nie musi już być na niebiesko , Świat Szkła 7-8/2019

 

Inteligentne szkło do inteligentnych budynków. Część 2 , Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 4/2019 

 

Inteligentne szkło do inteligentnych budynków. Część 1 , Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 3/2019 

 

HALIO: nowe interaktywne okna i ściany od AGC Glass Europe , Świat Szkła 02/2017

 

Szkło interaktywne , Brigitte Küppers, Świat Szkła 06/2016

 

Szkło o zmiennej przezierności , Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 4/2013 

 

Szkło aktywne, Sylwia Melon-Szypulska , Świat Szkła 04/2013

 

Emisyjność a szkła powlekane niskoemisyjne Część 4: Zastosowania , Elżbieta Żelazowska, Świat Szkła 01/2014

 

Emisyjność a szkła powlekane niskoemisyjne Część 3 Zastosowania , Elżbieta Żelazowska. Świat Szkła 12/2013  

 

Emisyjność a szkła powlekane niskoemisyjne Część 2 , Elżbieta Żelazowska. Świat Szkła 11/2013 

 

Emisyjność a szkła powlekane niskoemisyjne Część 1 , Elżbieta Żelazowska. Świat Szkła 6/2013  

 

Efektywne współdziałanie elementów fasady szklanej , Świat Szkła 9/2012 

 

Techniki wytwarzania powłok na szkle: metoda zol-żel , Aneta Bąk, Świat Szkła 1/2012

 

Techniki wytwarzania powłok na szkle - proces on-line , Aneta Bąk, Świat Szkła 10/2011

 

Powłoki funkcyjne na szkle - rodzaje, właściwości, perspektywy rozwoju , Marek Nocuń, Świat Szkła 1/2010 

 

Powłoki żelowe na szkle. Część 1,  Maria Łączka, Agnieszka Terczyńska, Katarzyna Cholewa-Kowalska, Świat Szkła 9/2008

 

Powłoki żelowe na szkle. Część 2,  Maria Łączka, Agnieszka Terczyńska, Katarzyna Cholewa-Kowalska, Świat Szkła 11/2008

 

Transparentne powłoki przewodzące , Marek Nocuń, Świat Szkła 5/2008

 

Szklenie elektrochromatyczne w budownictwie , Janusz Marchwiński, Świat Szkła 3/2007

 

Szkło termotropowe i fotochromatyczne w budownictwie , Janusz Marchwiński, Świat Szkła 12/2007 

 

Szklenie gazochromatyczne w architekturze , Janusz Marchwiński, Świat Szkła 6/2007 

 

Własności szkieł fotochromowych , Świat Szkła - portal

 

Interaktywne, adaptacyjne, multimedialne – elewacje przyszłości , Katarzyna Zielonko-Jung, Świat Szkła 4/2007

 

Możliwości technologiczne szkła a poszukiwanie rozwiązań proekologicznych , Katarzyna Zielonko-Jung, Świat Szkła 2/2007

 

Wielowarstwowe elewacje przeszklone a koncepcja przegrody interaktywnej ,  Katarzyna Zielonko-Jung, Świat Szkła 1/2007 

 

Szkło powlekane na elewacjach - rodzaje i funkcje powłok , Elzbieta Żelazowska, Świat Szkła 11/2003

 

Przeszklenia regulowane - Część 1 , Peter Nitz, Andreas Wagner, Świat Szkła 11/2003 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 01/2020
   

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec