Czytaj także -

Aktualne wydanie

2021 12 okladka1

Świat Szkła 12/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

  Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 

Technologia hartowania, a jakość szkła
Data dodania: 02.06.21

Jakość szkła jest ważną kwestią w dziedzinie szkła hartowanego, a zainteresowanie nim stale rośnie i to nie tylko ze względu na jego ogromny wpływ na koszty produkcji.

 

 

Jakie problemy z jakością mogą wystąpić podczas hartowania szkła?
Dobrze znanymi problemami związanymi z jakością szkła hartowanego są fale od rolek, odbicia od rolek, biała mgła, zniekształcenie szkła i anizotropia.

 

 2021 05 26 1

Tradycyjna technologia hartowania

 


Jakie są konsekwencje tych problemów?
Problemy te mogą stanowić wyzwanie dla wielu firm, ponieważ aby je kontrolować lub ograniczać, muszą zainwestować pieniądze i czas w doświadczonego operatora i wiedzę o procesach. Ponieważ zlokalizowanie i analiza problemu, czy też odpowiednie ustawienia parametrów pieca do hartowania nie są takie łatwe, doświadczenie operatora jest szczególnie ważne.

 

Ponadto firmy produkujące szkło muszą często (np. raz na kwartał) przeprowadzać cykle czyszczenia na zimno pieca do hartowania w celu usunięcia osadów i brudu oraz czyszczenia lub wymiany walców. Są to czynności czasochłonne, ponieważ piec trzeba najpierw ostudzić (trwa to około 6 godzin), potem wyczyścić, a następnie ponownie podgrzać (też trwa to 6 godzin).

 

Powoduje to albo zatrzymanie produkcji, albo proces ten musi odbywać się w weekendy, co w obu przypadkach generuje dodatkowe koszty operacyjne.

 

 2021 05 26 2

Technologia hartowania z zastosowaniem poduszki powietrznej

 


Jak można rozwiązać wspomniane problemy z jakością?
Głównym „winowajcą” są tu rolki transportowe w piecu. Czy możliwe jest zatem ich „pominięcie”, a konkretnie czy można bez nich hartować szkło? Na tak postawione pytanie odpowiedź brzmi tak! Unikalna technologia wykorzystująca poduszki powietrzne eliminuje dobrze znane problemy pieców rolkowych.

 

Szkło w piecu LISEC transportowane jest na poduszkach powietrznych. Hartowane jest w tym czasie wysokiej jakości szkło, a tym samym zmniejszają koszty wynikające z wyżej wymienionych problemów. Dlatego też jeśli nie używamy rolek transportowych, nie ma potrzeby ich wymiany, a poza tym nie musimy tracić czasu na cykle czyszczenia pieca na zimno.

 


Gdzie wykorzystuje się technologię poduszek powietrznych i jakie są jej zalety?
Firma LiSEC opracowała i opatentowała piec do odpuszczania wykorzystujący technologię poduszki powietrznej o nazwie AEROFLAT. Charakteryzuje się różnymi zaletami:
- Znaczna redukcja kosztów: doświadczenie w obsłudze pieca do hartowania nie jest wymagane, ponieważ każdy pracownik będzie w stanie uruchomić piec w ciągu 3 dni i uzyskać wysokiej jakościprodukt szklany. Jest to bardzo odpowiednie dla Twojej strategii wzrostu.
- Większa prędkość i wydajność, ponieważ możesz zmienić procedury produkcyjne w ciągu 3 sekund
- Krótsze przestoje w produkcji – jeśli szkło pęknie w strefie grzewczej AEROFLAT, można je wyczyścić tylko w ciągu 15 minut (bez schładzania i podgrzewania).
- Szybsze hartowanie – szkło niskoemisyjne jest hartowane 50% szybciej, co umożliwia sprawne przygotowanie produktu końcowego i Znacząco zmniejsza to koszty na metr kwadratowy. 

Claudia Guschlbauer
LiSEC

 

2021 05 26 3

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 5/2021  

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik