Czytaj także -

Aktualne wydanie

2022 10 okladka

Świat Szkła 10/2022

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-004

 

 banner konferencja 2022 11c2

 wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019e

 

 

Ciepłe ramki są dziś standardem i zyskują coraz większy wolumen sprzedaży na rynku
Data dodania: 04.08.21

Niemcy i Polska stoją przed trudnymi i wyzywającymi czasami jako lokalizacje biznesowe, mówi Remigiusz Zamaro, International Key Account Manager w EDUARD KRONENBERG GmbH w Haan.

 

W wywiadzie wyjaśnia, dlaczego EK konsekwentnie stawia na precyzję i jakość, co wpływa na to, że ciepłe ramki do szyb zespolonych mają coraz większe udziały w rynku oraz która technologia łączenia jest bardziej nowoczesna.

 2021 07 20 1

Fot. 1. „Ohne Key fits for all” – nowy łącznik narożny EK POLO Connect z serii HPS pasuje do różnych profili ramek dystansowych spełniających warunki/wymagania „ciepłej ramki“

 

 

Dla producentów szyb zespolonych EK ma w ofercie innowacyjne produkty - akcesoria do ciepłych ramek dystansowych. Mottem dla plastikowych narożników EK POLO Connect z serii HPS jest stwierdzenie – „Ohne Key fits for all”, ponieważbakcesoria pasują do wielu typów ramekbdystansowych oferowanych przez różnych producentów.

 

 Łączniki proste i narożne z serii EK POLO Connect CT Ultra

- Wysoka niezawodność procesu produkcji szyb zespolonych, stabilność wymiarowa w miejscu połączenia,
brak deformacji geometrii ramki dystansowej, „uzębienie“ dla lepszego chwytu w profilu
- Kształt litery U dostosowany do komory wewnętrznej profilu dla wydajnego napełniania sitem
molekularnym
- Mikrolamelki do blokowania w perforacji i do kompensacji tolerancji
- Obszar uszczelniający z zagłębieniem dla lepszego uszczelnienia połączenia
- Bezpieczne centrowanie profilu

 

 Specjalne łączniki naro żne serii HPS do ciepłych ramek w systemie EK POLO Connect

- Wysoka stabilność, brak pęknięć – nawet w przypadku łączenia ciepłych ramek wykonanych z kruchego materiału SAN

- Lamele do uszczelniania połączenia profili i do zachowania tolerancji
- Dłuższe ramiona łączące zwiększające nośność przy dużych gabarytach szyb/ramek
- Wgłębienia na magazynowanie/umieszczenie uszczelniacza

 

Ponadto, zdaniem projektanta, wyznaczają one nowy standard w zakresie bezpiecznego przetwarzania, wysokiej stabilności i unikania pęknięć, np. kruchych ramek hybrydowych z materiału SAN (styren-akrylonitryl).

 

Łączniki narożne z tej serii są dostępne w kolorze szarym i czarnym oraz w szerokościach pasujących do profili od 12 do 20 mm i mają liczne wypustki (lamelki) o strukturze piły. Wypustki te uszczelniają profil i kompensują konieczne tolerancje. Ich wydłużone ramiona łączące zapewniają zwiększoną nośność, szczególnie ważną przy dużych gabarytach szyb.

 

Te łączniki narożne umożliwiają ręczne nakładanie butylu w procesie produkcji szyby zespolonej dzięki wgłębieniom ułatwiającym umieszczenie/dozowanie uszczelniacza. W ten sposób świeży butyl może być użyty do uszczelnienia narożnego obszaru – nakłada się go i „naciąga“ wokół miejsca połączenia odcinków ramek.

 

 2021 07 20 2

Fot. 2. Nowe łączniki proste i narożne EK POLO Connect do profili CT Ultra.

 


EK POLO Łącznik prosty i narożny do CT Ultra
Nowe, plastikowe łączniki proste z serii EK POLO Connect Ultra charakteryzują się kształtem litery U, który jest dostosowany do komory wewnętrznej profilu w celu efektywnego/wydajnego napełniania sitem molekularnym. Według projektantów tego rozwiązania – EK, kanał centralny jest modelowany w taki sposób, aby ramki mogły być bezpiecznie wypełnione sitem molekularnym.

 

Mikrolamelki łącznika służą do trwałego blokowania/ mocowania w perforacji profilu i kompensacji tolerancji. Łączniki proste mają również „pole uszczelniające“ dla jeszcze lepszego uszczelnienia połączenia ramek oraz „zębaty kształt“ końcówek mikrolamel, który służy dla mocniejszego chwytu w profilu oraz pewne centrowanie profili. Fazowane końce łączników zapewniają również łatwe łączenie profili.

 

W systemie EK POLO Connect dostępne są również dopasowane łączniki narożne i elastyczne do profili CT Ultra. Plastikowe łączniki narożne

  

zapewniają, że ramka jest bezpiecznie uszczelniona w miejscu połączenia, a nakładanie butylu (uszczelnienie pierwotne) w miejscu połączenia (obszar narożny) przebiega gładko, równomiernie i bez uskoków na sznurze/pasku butylowym.

 

Oprócz jakości i precyzji, EK charakteryzuje przede wszystkim duch innowacji. W tym kontekście nie można nie wspomnieć o pełnej sukcesów serii PSC dla ciepłych ramek dystansowych (Warm Edge). Równie bardzo udane było wprowadzenie na rynek serii NXT do profili z systemu szpros.

 

 

Wywiad z Remigiuszem Zamaro, menedżerem ds. kluczowych klientów na rynku polskim i kierownikiem ds. zastosowań wyrobów EK w przemyśle szklarskim okna


2021 07 20 3Jak Pan widzi obecny rozwój polskiego rynku szyb zespolonych?
Remigiusz Zamaro: Perspektywy i prognozy są w zasadzie porównywalne z tymi w Niemczech. Oznacza to, że podczas kryzysu spowodowanego koronawirusem, który wszyscy boleśnie doświadczyliśmy – uświadomiliśmy sobie jak wrażliwy jest system, w którym żyjemy i działamy. Branża przetrwała pandemię nadspodziewanie dobrze i szybko się odradza dzięki pełnym „księgom zamówień“. Z drugiej strony, niedobory materiałowe i gwałtownie rosnące ceny na rynku surowców osłabiają pozytywny rozwój – a końca spirali cenowej nie widać. Podsumowując, czekają nas trudne czasy, w których niektórzy gracze całkowicie zmienią swoje pozycjonowanie na rynku i muszą bardziej niż kiedykolwiek zastanowić się nad oferowanym poziomem jakości swoich wyrobów.

 

W jaki sposób jest to wdrażane w firmie EDUARD KRONENBERG (EK)?
Remigiusz Zamaro: Jedną z charakterystycznych cech niemieckiego biznesu jest zapotrzebowanie na wysoką jakość. Za hasłem „Made in Germany“ kryje się innowacyjność, niezawodność i jakość – to było i jest nadal wyrazem wysokich kompetencji w kwestiach „jakości”. Obejmuje to techniczną jakość produktów i bezbłędną obsługę wszystkich procesów i usług związanych z produktem. Wszystkie te wartości „żyją“ w EK. Ponadto EK koncentruje się na nowym etapie rozwoju i optymalizacji. Ponieważ tylko wtedy, gdy stale rozwijamy i optymalizujemy nasze produkty, jesteśmy w stanie reagować na zmieniające się i rosnące wymagania rynku – a nawet przewidywać nadchodzące trendy i wymagania rynku.

 

Jak dokładnie to wygląda w Pana miejscu pracy?
Remigiusz Zamaro: W praktyce oznacza to sprawdzanie i testowanie, ponowne sprawdzanie i ponowne testowanie. Właściwości elementów dystansowych i ich geometria decydują o skuteczności naszych koncepcji połączeń i ich dalszym rozwoju. Dlatego eksperci od technologii aplikacji biorą pod uwagę materiały, z których mają być wykonane złącza, np. przy opracowywaniu nowego produktu. Profesjonalnie analizują, w jaki sposób np. wewnętrzną komorę profilu można optymalnie wymodelować łącznikiem, jakie wymagania musi spełniać łącznik i w końcu, w jaki sposób należy go dalej stosować do montażu ramek dystansowych na linii do produkcji szyb zespolonych.

 

Jaka jest recepta na przyszły sukces EK?
Remigiusz Zamaro: Konsekwentne jest nią ukierunkowanie strategii firmy na kompleksową jakość i satysfakcję zarówno obecnych, jak i przyszłych klientów. Ich satysfakcja i uznanie to źródło sukcesu i narzędzie do osiągniecia przewagi konkurencyjnej. Równie ważną kwestią są oczywiście pracownicy, ich kompetencje oraz cały proces produkcyjny w EK. Naszym celem jest stawienie czoła konkurencji na rynku poprzez konsekwentną orientację na klienta, proces i pracownika.

 

Poza tym niezwykle istotne jest partnerstwo w działaniu. Wymiar tego działania to elementarna część naszej odpowiedzialności korporacyjnej. Ponieważ z przewagi organizacji produkcji w chwili obecnej staną się prawdziwym atutem w przyszłości. Stwarza to przestrzeń dla nowej jakości, w której wszystkie wątki działania do siebie pasują, a firmy w łańcuchu dostaw współpracują ze sobą jako partnerzy. Jednocześnie tworzy się przestrzeń dla nowych procesów promujących wysoką jakość i doskonałość usług.

 

 „Nasi najostrzejsi krytycy to my sami ”

W EK technologia aplikacji jest w centrum wszystkich projektów w strategicznym obszarze biznesowym, jakim jest przemysł szklarski, a ściślej produkcja szyb zespolonych. Od nowych rozwiązań po ciągłą optymalizację, każdy produkt jest testowany pod kątem jego specyficznych właściwości przy użyciu różnych metod badań. Remigiusz Zamaro jest odpowiedzialny za technologię aplikacji i badania testowe, a także pracuje jako międzynarodowy menedżer ds. kluczowych klientów na rynku polskim.

 

 © Zdjęcia: EDUARD KRONENBERG GmbH

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 7-8/2021 
 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec