WICONA – Build beyond tomorrow |
Data dodania: 11.11.21 |
Rewolucja planowania urbanistycznego trwa. Wraz z rozwojem i dywersyfikacją populacji, planiści miejscy dążą do projektowania bezpiecznych, wydajnych środowisk miejskich, z uwzględnieniem różnych aspektów: od szeroko rozumianego komfortu, poprzez design, efektywne wykorzystanie energii i ekologię.
Marka WICONA odpowiada gotowymi rozwiązaniami, które przyspieszą drogę do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju.
Branża budowlana szybko rozwija swoje techniki projektowe i konstrukcyjne. Nie dziwi więc fakt, że aluminium i szkło odgrywają coraz większą rolę w tworzeniu nowych form przestrzennych. Możliwości, jakie daje architektom i inżynierom, sprawiają, że mogą oni tworzyć nawet najbardziej niestandardowe konstrukcje i wizje.
– Nasze produkty nie są wykonane tylko z aluminium – są wykonane ze zrównoważonego, niskoemisyjnego, cyrkularnego aluminium. Wszystkie nasze zakłady wytłaczania w Europie mają certyfikat-ASI.
Hydro REDUXA®, gama produktów aluminiowych wykonanych z wykorzystaniem energii odnawialnej, oferuje zaledwie 4 kg CO2 na kg aluminium. To o 54% mniej niż średnia europejska – mówi Hubert Wiśniewski, Country Manager WICONA Polska.
(kliknij na zdjęcie aby je powiększyć)
Wraz z serią produktów Hydro CIRCAL 75R WICONA oferuje najbardziej przyjazne dla środowiska produkty aluminiowe w budownictwie. Hydro CIRCAL 75R to materiał certyfikowany przez DNV-GL, niezależną instytucję, która gwarantuje, że 75% materiału pochodzi z poużytkowego aluminium, czyli aluminium, które osiągnęło koniec swojego cyklu życia.
Jest to jedno z największych osiągnięć ostatnich lat, jeśli chodzi o zrównoważony rozwój na rynku budowlanym. Fakty mówią same za siebie: średnia europejska emisji CO2 na kg aluminium wynosi 8,6 kg CO2. Na całym świecie średnia ta to aż 18 kg CO2 na kg aluminium. W przypadku Hydro CIRCAL 75R liczba ta spada do około 2,0 kg CO2 na każdy kg aluminium, co stanowi najniższą emisję CO2 na rynku.
Kompleks biurowy LIXA, zdjęcia YAREAL Polska Sp. z o. o.
Architektura skoncentrowana na gospodarce o obiegu zamkniętym
Wśród nich znajduje się warszawski kompleks biurowy LIXA. Inwestorem kompleksu jest firma Yareal Polska, wiodący deweloper w Polsce, należący do Yareal International N.V., firmy działającej na europejskim rynku nieruchomości. Generalnym wykonawcą jest firma PORP. WICONA dostarczyła tu fasady w systemie WICTEC 50 i WICTEC 50FP, okna: WICLINE 75 evo i WICLINE 75 evo z klapą wentylacyjną oraz drzwi: WICSTYLE 75 evo.
LIXA jest obiektem z certyfikatem BREEAM Excellent, co wyróżnia go w zakresie ochrony środowiska, komfortu użytkowania obiektu oraz wydajności budynku. Oferuje powierzchnie biurowe z maksymalnym dostępem do światła dziennego i naturalną wentylacją.
Piętra z przestronnymi miejscami do pracy, zielony wspólny taras, dziedziniec wypełniony światłem słonecznym, otoczony relaksującą atmosferą do kreatywnych spotkań i miejsc pracy. To także różne usługi takie jak restauracje, przedszkola i sklepy. Dostępna jest również stacja ładowania pojazdów elektrycznych.
Budynek pokrywają szklane fasady wykonane w co najmniej 75% z aluminium pochodzącego z recyklingu (złomu poużytkowego). Oznacza to, że produkty, które osiągnęły kres żywotności, zostały przywrócone do obiegu przez recykling i ponownie użyte w budynku. To nie tylko oszczędza energię - generuje również znacznie mniejszy wpływ na środowisko.
– Projekt obiektu LIXA od początku zakładał zastosowanie rozwiązań i materiałów o niskim śladzie węglowym. Fasady wykonane ze stopu aluminium Hydro CIRCAL, z najniższym na świecie śladzie węglowym na poziomie 2,3 kg CO2 na kilogram aluminium, idealnie wpisywały się w ten projekt.
Dostarczyliśmy tu 120 ton niskoemisyjnego aluminium, oferując fasady o minimalnym śladzie węglowym, a możemy sprostać jeszcze większym wymaganiom rynku dotyczącym zrównoważonych rozwiązań – podkreśla Hubert Wiśniewski.
WICONA, podobnie jak inne marki grupy Hydro, opracowuje swoje produkty z myślą o cyklu życia w obiegu zamkniętym i są zgodne z zasadami filozofii Cradle-to-Cradle.
Oznacza to, że produkty są wykonane ze znanych elementów, które są łatwe w demontażu celem stworzenia nowych produktów (proces zwany „upcyklingiem”) zarówno w cyklach biologicznych, jak i technicznych.
– Działamy w kierunku stworzenia okien, drzwi i fasad, które mogą być w 100% przetworzone. Nasze nadające się do recyklingu materiały i produkty obiegu zamkniętego mają certyfikaty EPD oraz spełniają międzynarodowe normy i regulacje, takie jak BREEAM, LEED, DNGB i inne podobne certyfikaty budowlane – podsumowuje Hubert Wiśniewski.
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne |