Ostatnie letnie wysokie temperatury bywają dokuczliwe. Gdy robi się nam naprawdę gorąco schronienia przed słońcem próbujemy szukać w domu. Jednak nie zawsze go tam znajdujemy. Co zatem zrobić, aby utrzymać przyjemny chłód wewnątrz nawet wtedy, gdy za oknem jest ponad 30 stopni Celsjusza?

 


Jeżeli w Twoim mieszkaniu lub domu w czasie upału panuje temperatura niemal podobna do tej na zewnątrz to znaczy, że Twoje okna są źle lub słabo chronione przed słońcem. To właśnie przez nie wpadają promienie słońca oraz gorące powietrze, przez co w efekcie nagrzewa się także powietrze wewnątrz.

 

 20150822Somfy 19

 fot. Somfy

 

Rada 1: Nie otwieraj okien.
Jak wskazują eksperci podstawowy błąd, jaki popełniamy to pozostawianie w czasie upału otwartych okien w czasie nieobecności domowników. O ile może wydawać się to dziwne, bo w pierwszym odruchu myślimy zawsze o przewietrzeniu pomieszczeń, to dzięki zamknięciu okien upalne powietrze nie dostanie się do wnętrza naszego domu.

 

A my po powrocie z pracy będziemy mogli cieszyć się temperaturą z pewnością dużo niższą niż ta panującą na zewnątrz. Specjaliści radzą, aby okna otwierać wieczorami lub nad ranem, gdy temperatura jest niższa niż w ciągu dnia.

 

20150822Somfy 58

  fot. Somfy

 

Rada 2: Roleta w oknie to bariera przed promieniami słonecznymi.
Gdy jednak miejsce, gdzie mieszkamy jest bardzo nasłonecznione to zamknięcie okien może nie wystarczyć. Skutecznym sposobem na słońce jest instalacja żaluzji lub rolet okiennych.

 

Na polskim rynku dostępne są te, które możemy zainstalować wewnątrz lub na zewnątrz, a ich koszt jest niewielki – najtańsze można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Ich całkowite zasłonięcie przy bardzo słonecznej pogodzie pomoże nam uniknąć nagrzewania powietrza przez promienie słoneczne i zachować przyjemny chłód wewnątrz mieszkania lub domu.


Instalując rolety warto jednak zadbać o to, aby te były w pełni zautomatyzowane – radzą eksperci. Są one bowiem wygodniejsze i łatwiejsze w użyciu, np. sterować możemy nimi już za pomocą jednego przycisku na pilocie. Co więcej – nowoczesne, inteligentne rozwiązania pozwalają nam zarządzać roletami w naszym domu lub mieszkaniu nawet na odległość. Możemy ustawiać ich wysokość np. w zależności od nasłonecznienia.

 

– Na przykład, gdy wyjedziemy z domu, a zainstalowane specjalne czujniki na zewnątrz domu zawiadomią nas o bardzo dużym nasłonecznieniu, to w takiej sytuacji za pośrednictwem smartfona, tabletu czy laptopa możemy zasunąć rolety. W ten sposób możemy być pewni, że po powrocie nie będzie w nim gorąco – wyjaśnia Tomasz Koziarek, ekspert z firmy Somfy produkującej system domu inteligentnego o nazwie TaHoma, a także napędy do rolet.


Co więcej przy dużym słońcu działanie takich rolet może być bezkosztowe. Na rynku dostępne są bowiem rolety z napędem solarnym, dzięki czemu nie potrzebne jest ich podpinanie do prądu elektrycznego.

 

20150822Somfy 2534

  fot. Somfy

 

Rada 3: Zainstaluj markizę – zapewni cień na tarasie i w domu.
Niższą temperaturę w domu niż na zewnątrz mogą zapewnić również odpowiednio dobrane, zautomatyzowane markizy. Te wyposażone dodatkowo w czujniki nasłonecznienia, kiedy zacznie świecić słońce, automatycznie zareagują na promienie słoneczne i rozwiną się. Jeszcze więcej możliwości markiza daje, gdy jest połączona z systemem domu inteligentnego.

 

Podobnie, jak w przypadku rolet, można sterować nią na odległość. – W tym systemie można zmieniać również ustawienia czujnika nasłonecznienia. Daje to pełną elastyczność w zakresie skierowania nasłonecznienia mieszkania, nawet wtedy, gdy nie ma nikogo w domu – zaznacza Tomasz Koziarek z Somfy. Koszt markizy to wydatek od ok. 2 tys. zł.

 

Rada 4: Za kilkaset złotych możesz wyposażyć mieszkanie w mały klimatyzator.
Warto też pomyśleć o instalacji w mieszkaniu klimatyzatora, który w czasie upału zapewni nam stałą temperaturę. Te najbardziej popularne to wewnętrzne urządzenia, które chłodzą pojedyncze pomieszczenia.

 

Ich koszt to kilkaset złotych. Decydując się na klimatyzatory stałe, gdzie część jest umieszczona na zewnątrz budynku, a w mieszkaniu tylko część chłodząca to koszt do 10 tys. zł. Należy także pamiętać o kosztach prądu.

 

Rada 5: Wyłącz niepotrzebne urządzenia elektryczne.
Eksperci radzą także, aby w upalne dni wyłączać wszelkie urządzenie elektryczne, których nie używamy. I to nie tylko z powodu oszczędności prądu, ale każde z tych sprzętów, np. telewizor, mikrofalówka generują ciepło i skutecznie podwyższają temperaturę wewnątrz mieszkania.

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.