Technologia okien i drzwi Roto na targach Fensterbau Frontale 2018

 

Pewnym wygranym, jeszcze przed rozpoczęciem targów Fensterbau Frontale, był Smart Home i cały obiecujący obszar biznesowy z nim związany.

 

Aktualne badania ECO (Związek ds. Internetu) i firmy doradczej Arthur D. Little są spektakularnym przykładem na i tak bardzo optymistyczne prognozy wzrostu.

 

Wg tych szacunków niemiecki rynek Smart Home rozkwitnie w ciągu następnych pięciu lat.

 

Do roku 2022 cały wolumen sprzedaży powinien wzrosnąć trzykrotnie do poziomu 4,3 miliarda euro osiągając roczne wzrosty o wartości ponad 26%.

 

Największy wzrost obrotów odnotują segmenty związane z zarządzaniem energią (1,3 miliarda euro) oraz sterowaniem oświetleniem i oknami (1,2 miliarda euro).

 

2018 11 48 1

 

Nic więc dziwnego, że branża zakasała w Norymberdze rękawy, aby zaktualizować i udokumentować swoje ambicje w tym wcale nie nowym mega-temacie. 

 

Roto, jako specjalista w dziedzinie techniki okien i drzwi, nawołuje do zachowania spokoju i opowiada się za koncepcjami ponadbranżowymi.


Hartmut Schmidt określił badania firmy doradczej Company Partners jako mocno studzące nastroje. 

 

Wg dyrektora ds. innowacyjności produktów dywizji technologii okien i drzwi Roto, badania te wskazują, że jedynie nikłe 2 promile mieszkań oddanych do użytku w 2017 roku dysponują odpowiednią infrastrukturą, pozwalającą na zastosowanie Smart Home.

 

2018 11 48 2


Wyniki te uzmysławiają przynajmniej, że „obiecujące technologie potrzebują więcej czasu, niż chcą nam wmówić marketingowcy". Zamieszanie widoczne jest już przy próbie zdefiniowania pojęcia.

 

Niewystarczająca jest orientacja na rozwiązania specjalne, jak np. automatyczne otwieranie i zamykanie okien i drzwi, co już od dawna realizują rozwiązania z asortymentu Roto.

 

Faktycznie domy są „inteligentne” wówczas, gdy (zintegrowane) systemy dopasowują się do codziennych przyzwyczajeń ludzi, działają samodzielnie i same się uczą, co sprawia, że stają się potrzebne.

 

„Sam fakt, że coś działa z punktu widzenia techniki, nie zawsze jest sensowne dla klienta”. Poza tym należy wskazać też na „ciemne strony" Smart Home. H. Schmidt wskazał na przykład na możliwość ataków hakerskich, przestarzałe oprogramowanie i niewyjaśnione kwestie odpowiedzialności.

 

Ponadto należy uwzględnić m. in. brak jednakowych standardów. Aby produkt niszowy, jakim jest aktualnie technologia Smart Home uczynić w bliskiej przyszłości rynkiem masowym, niezbędne są nośne modele biznesowe producentów, sprzedawców, monterów oraz systemy integracyjne.

 

Użytkownicy słusznie oczekują na tym dużym obszarze sprawnych indywidualnych rozwiązań kompleksowych. Myślenie konkurencyjne zawężone do jednego segmentu z pewnością nie prowadzi do celu - rozwiązaniem jest współpraca ponadbranżowa.

 

Dla producentów okien i drzwi oznacza to np. zdolność do tworzenia lub ulepszania produktów i integrowania ich z różnymi systemami.

 

Branża producentów okien i drzwi, w odróżnieniu od jej pozycji w dziedzinie bezpieczeństwa, nie kontroluje rozwoju sytuacji na polu wielorakiego wykorzystania techniki w domu.

 

Nie jest to jednak w żadnym wypadku przeszkodą aby oferować klientom produkty ciekawe, adekwatne do rynku, które sprawdzą się w systemie Smart Home.

 

Rozwiązania przeznaczone do systemu Smart Home
Producent okuć potwierdził to podczas najważniejszych targów praktyczną prezentacją.

 

Pokazuje ona wygodne zintegrowanie funkcji „TiltSafe” jako elementu nowego systemu okuć rozwierno-uchylnych Roto NX w systemie inteligentnego domu.

 

Rozwiązanie bazuje na wykorzystaniu fal radiowych. „TiltSafe" zapewnia odporność na włamanie w klasie RC 2 (odpowiedni certyfikat EN 1627 w przygotowaniu) skrzydła uchylonego na 65 mm.

 

Dołączone rozwiązanie bazujące na falach radiowych łączy w sobie niewidoczny elektroniczny system uchylająco-ryglujący „E-Tec Drive" z dostępnym od końca 2018 roku czujnikiem „Roto Com-Tec”.

 

2018 11 48 3

Na targach „Fensterbau Fronta|e” Roto zaprezentowało koncepcję produktu współpracującego 2 systemem inteligentnego domu. Zademonstrowano wygodną integrację funkcji „TiltSafe” (klasa antywłamaniowa RC 2) jako elementu nowego systemu okuć rozwierno-uchylnych Roto NX do systemu inteligentnego domu. Rozwiązanie na bazie fal radiowych łączy w sobie elektroniczny system uchylająco-ryglujący „E-Tec Drive” z dostępnym od 2018 roku czujnikiem „Roto Com-Tec”. Działa on w standardzie „EnOcean”. Dostępne na rynku oprogramowanie można w prosty sposób podłączyć do tego otwartego systemu. Nowość Roto wzbogacona o hub i app oferuje szerokie spektrum zastosowań do automatyzacji domu (wykres: Roto)

 

Pracuje on w standardzie „EnOcean" i zamontowany na skrzydle okiennym bezbłędnie rozpoznaje pozycję okucia.

 

Pozycja uchyłu „Ti|tSafe" rozpoznawana jest dzięki jednoznacznemu kodowaniu położenia elementów okucia.

 

Dlatego alarm nie jest aktywowany mimo otwarcia okna do pozycji uchylnej. H. Schmidt podkreśla, że czujnik radiowy współpracuje ze wszystkimi systemami „EnOcen".

 

Dostępne na rynku oprogramowanie może w każdej chwili zostać podłączone do tego otwartego systemu. Nowość Roto wzbogacona o hub i app oferuje szerokie spektrum zastosowań do automatyzacji domu.

 

Roto Frank AG , roto-frank.com

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 11/2018

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.