Po długotrwałym panowaniu mody na ceramikę łazienkową oraz płyty ścienne i podłogowe o fakturach antycznych kamieni awangardowi projektanci zaproponowali umywalki, wanny i inne akcesoria wyposażenia ze szkła. Jak zawsze w przypadku nowych kreacji dizajnerskich pierwsze wzory szklanych umywalek to idealne, geometryczne formy półkulistych i owalnych czasz. Wkrótce zaczęto łączyć te formy z taflami szkła, stanowiącymi blat otaczający umywalkę. Taka forma ułatwia bowiem podwieszanie bądź wsparcie umywalek na stelażach. Aby szklane umywalki były odpowiednio wytrzymałe i odporne, muszą być wykonane z grubych warstw szkła. Z kolei przezroczystość szkła wymusza użycie idealnie wykończonych elementów instalacji wodnej i kanalizacyjnej, a także konstrukcji nośnych – wszystkie one są widoczne.

 

     Jest to jednak dodatkowy element uatrakcyjnienia nowych wnętrz, w których z chęcią wykorzystuje się szlachetne materiały o znakomicie wykończonych powierzchniach, łącząc szkło z metalem, kamieniem czy drewnem.

    Jednocześnie wraz ze szklanymi umywalkami rozwija się oferta innych akcesoriów łazienkowych z grubego szkła. Są to półki, szafki, konstrukcje nośne do umywalek, lustra itp. Szklane obudowy umywalek są znakomitym uzupełnieniem metalowych czy drewnianych konstrukcji nośnych.

     Dzięki nowoczesnej metodzie fusingu, która pozwala na modelowanie szkła „na gorąco” wg kształtów odpowiednio przygotowanej formy przestrzennej, możliwości rozwiązań projektowych są bardzo bogate. Szklane umywalki mogą mieć jedną, dwie czy trzy komory a ograniczeniem ich wielokrotności są jedynie wymiary pieców.

    Aby zaspokoić różnorodne gusty odbiorców, uruchamiając produkcję umywalek szklanych zadbano również o formy stylowe, takie choćby jak ulubiona muszla.

    Wspomniana wyżej metoda fusingu pozwala uzyskiwać wielką rozmaitość barwień, faktur i zdobień. Dzięki stapianiu warstw wielobarwnego szkła, zastosowa niu szkliwa i posypek, zatapianiu tlenków metali można stworzyć unikalne wzornictwo.

    W ramach zdobienia szkła mamy również możliwość grawerowania, matowienia i szlifowania powierzchni. Wiele z tych technik zastosowanych do wytworzenia umywalek dało znakomite efekty.

    Szkło zapewne wkrótce stanie się materiałem bardzo modnym w kszałtowaniu elementów wyposażenia łazienek. Technologia ich wytwarzania jest już opanowana. Istnieją odpowiednie maszyny obróbcze i wiertła zapewniające możliwość wiercenia otworów w bardzo grubym szkle. Rozwiązano więc problem podłączania instalacji wodnych i kanalizacyjnych.

    Niedogodnością pozostają jeszcze wysokie ceny szklanych umywalek. Ale można mieć nadzieję, że w miarę przyjmowania nowej mody, a co za tym idzie, zwiększenia się popytu i podaży na szklane wyposażenie łazienek, ceny jednostkowe tych jakże atrakcyjnych wyrobów znacznie spadną.

    Jedno jest pewne – szkło w kontakcie z wodą, odpowiednio oświetlone jest jednym z najpiękniejszych materiałów konstrukcyjnych i wykończeniowych nowoczesnych wnętrz. I jak żaden inny materiał znakomicie wpisuje się w tak malowniczo nazwane nastroje wody i powietrza.

 

Ewa Mickiewicz
Ilustracje: DESIGN’S GLASS, CURVET,
LOGO DESIGN, SCHOTT,
VIDRI ÁRTE, KRZEMIEŃ

więcej informacji: Szklane inspiracje 9/2008

inne artykuły tego autora:

- Szkło a ścianki działowe w mieszkaniu , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła 12/2009

- Witryny, regały, półki , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła 5/2009

- Stoły, stoliki, stoliczki , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła 4/2009  

- Fusing - inny wymiar szkła dekoracyjnego , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła - Wydania Specjalne/Szkło zdobione

- Trudne rozwiązanie , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła - Wydania Specjalne/Szklane inspiracje

- Kuchenna strefa zmysłów połączonych , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła - Wydania Specjalne/Szklane inspiracje 

- Elegancja higieny - umywalki szklane , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła - Wydania Specjalne/Szklane inspiracje

- Nie odłączny element wystroju wnętrz , Ewa Mickiewicz, Wydania Specjalne/Szklane inspiracje

- Na szkle, przy szkle i w szkle - szklane meble , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła - Wydania Specjalne/Szkło we wnętrzach II

- Szkło we wnętrzach mieszkalnych , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła - Wydania Specjalne/Szkło we wnętrzach II

- Lustereczko, powiedz przecie... , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła - Wydania Specjalne/Szkło we wnętrzach II

- Fusing – inny wymiar szkła dekoracyjnego , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła 7/2008

- Biurowe "otwarcie" , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła 4/2008 

- Nowe łazienki , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła 3/2008

- Kuchenna strefa zmysłów połączonych , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła 2/2008

- Wnętrza biurowe , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła 7-8/2007 

- Sklepy i salony firmowe , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła 6/2007

- Szklany clubbing , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła 5/2007 

- Magia sfery publicznej cz. 2 , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła 11/2006

- Magia sfery publicznej cz. 1 , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła 10/2006  

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.