Z początkiem stycznia spółka Tönsmeier rozpoczęła proces przekształcania się w PreZero. Nowa marka to czołowy dostawca usług w zakresie gospodarowania odpadami i ochrony środowiska w Europie. Zero odpadów i pełne wykorzystanie surowców to wizja nowego gracza.
Połączenie doświadczenia dwóch branż
PreZero jest jedną z wiodących, europejskich firm zajmujących się gospodarką odpadami i usługami w zakresie ochrony środowiska. Marka handlowa GreenCycle Holding, należąca do Grupy Schwarz (Kaufland, Lidl), oferuje kompleksowe usługi doradcze, a także innowacje środowiskowe i recyklingowe. Około 3000 pracowników długoletniej firmy Tönsmeier, która zatrudnia również ponad 1000 osób w Polsce, zostało przejętych latem zeszłego roku.
— Grupa Tönsmeier od 90 lat działa w branży gospodarowania odpadami komunalnymi, kierując się bezpieczeństwem, niezawodnością i trwałością. Te wartości chcemy również wprowadzić do naszego przedsiębiorstwa — mówi Stephan Garvs, Prezes Zarządu Grupy PreZero.
— Od początku istnienia stawiamy na bezpieczeństwo, niezawodność, odpowiedzialność i jakość. Te same wartości chcemy wnieść do nowo tworzonej marki. PreZero to inteligentne rozwiązania, a także pełne zamknięcie cyklu i oszczędność zasobów.
To idealne uzupełnienie od lat realizowanej przez nas koncepcji. Teraz będziemy mogli zrobić jeszcze więcej dla ochrony środowiska — mówi Thomas Sroka, Prezes Zarządu dawnej spółki Tönsmeier Polska, dzisiaj PreZero Polska.
Zamknięty cykl surowców i inteligentne rozwiązania zapewniają, że dzisiejsze odpady mogą stać się jutrzejszym surowcem. PreZero łączy doświadczenie i efektywność 90 lat logistyki i usług utylizacji odpadów grupy Tönsmeier z długoletnim doświadczeniem w handlu detalicznym Grupy Schwarz. Firma PreZero Recycling Szkło Sp. z o. o. powstała w 2000 r. Zajmuje się odbiorem, przetwarzaniem i sprzedażą stłuczki szklanej.
Spółka współpracuje m.in. z: grupą Saint-Gobain, grupą Ardagh Glass, grupą Pilkington oraz hutami szkła na terenie całej Polski.
PreZero Recycling Szkło posiada instalacje do przerobu n/w stłuczki szklanej:
- szkła typu float,
- z linii produkcyjnych szkła płaskiego,
- stłuczki szkła budowlanego,
- stłuczki szkła motoryzacyjnego.
Recykling stłuczki szklanej polega na mechanicznym kruszeniu odpadów szklanych, wstępnej segregacji ręcznej, segregacji mechanicznej za pomocą separatorów optycznych, która pozwala oczyścić stłuczkę z takich zanieczyszczeń jak: kamień, ceramika, porcelana.
Zainstalowane magnesy pozwalają oczyścić stłuczkę z metali a instalacja do odsysania frakcji lekkich pozwala na oczyszczenie z papieru i folii. Ponadto system separatorów pozwala na segregację szkła na kolory. Tak przerobione szkło trafia do hut szkła oraz do firm produkujących wełnę szklaną.
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
Więcej informacji: Świat Szkła 5/2019