We współczesnej gospodarce, która wykonuje mozolny zwrot w kierunku bardziej zrównoważonych rozwiązań, szkło odgrywać będzie coraz większą rolę. Jednym z wyzwań jest recykling szkła płaskiego, które stanowi drugi po opakowaniach, najważniejszy produkt przemysłu szklarskiego w Europie

 

Szkło to materiał idealny. Stanowi jedno z pierwszych i największych osiągnięć ludzkiej cywilizacji. Dzięki swojej różnorodności znajduje zastosowanie w niezliczonej ilości branż. Na dodatek idealnie nadaje się do recyklingu, a przetwarzane wielokrotnie nie traci swoich właściwości. Oczywiście, jest i haczyk. Niepoddane recyklingowi szkło rozkłada się bardzo długo. Nawet kilka tysięcy lat, a według niektórych – nigdy.

 

2019 11 43 1

 

Szkło szkłu nierówne
To między innymi dlatego recykling szkła jest tak istotny, ale jeśli ma być efektywny musi być właściwie prowadzony i obejmować jak największą część produkcji przemysłu szklarskiego, a więc nie tylko same opakowania szklane. Około 30% szkła produkowanego w UE to tzw. szkło płaskie (typu float), idealnie gładkie szkło wykorzystywane w największej masie w budownictwie i motoryzacji, ale także – zwykle po dalszej obróbce jako lustra czy szkło hartowane – w meblarstwie, sprzęcie AGD, RTV itd.

 

Szkło płaskie, przez wzgląd na swój skład chemiczny i właściwości, nie może być w procesie recyklingu łączone ze szkłem opakowaniowym. Ze względu na swoje zastosowanie najczęściej jest odbierane bezpośrednio od firm, zazwyczaj jako odpad produkcyjny. Co dzieje się z nim dalej?

 

— Odpady szklane odebrane od klientów w różnych częściach Polski są transportowane w kontenerach (o pojemności od 7 do 15 m3) do naszej bazy w Rudzie Śląskiej, gdzie trafiają na linię do recyklingu. Składa się na nią zarówno sortownia ręczna, jak i część technologiczna, wyposażona w separatory optyczne, magnesy i system odsysania frakcji lekkiej.

 

Po tym, jak stłuczka szklana zostanie posegregowana, oczyszczona i zmielona do odpowiedniej frakcji, trafia dalej do hut szkła jako wsad do pieców szklarskich — mówi Marek Niedbał, Prezes Zarządu PreZero Recycling Szkło, która zajmuje się recyklingiem szkła płaskiego. W przyszłym roku firma będzie obchodzić 20-lecie istnienia.

 

2019 11 43 2

 

 

Korzyści z przetapiania
— Poddanie stłuczki szklanej powtórnemu wytopowi to najlepszy sposób recyklingu odpadów szklanych, przynoszący największe korzyści zarówno ekonomiczne, jak i dla środowiska naturalnego. Zastosowanie stłuczki szklanej w produkcji szkła pozwala znacznie ograniczyć zapotrzebowanie na surowce naturalne, takie jak piasek kwarcowy, soda kalcynowa lub mączka wapienna. A pamiętajmy, że ich wydobywanie, przetwarzanie i transport, jak każda działalność przemysłowa, są znacznym obciążeniem dla środowiska — mówi Marek Niedbał.

 

Kolejne plusy to czas i temperatura topienia. Stłuczka szklana dodana do zestawu znacznie obniża te parametry, a co za tym idzie zmniejsza się też zużycie energii. Według badań przeprowadzonych kilka lat temu w Wielkiej Brytanii 10% stłuczki szklanej w piecu hutniczym to o 3% mniej zużytej energii. Każda tona stłuczki to zaoszczędzone ok. 300 kWh. A mniej energii to mniejsza emisja dwutlenku węgla (o ok. 250-300 kg na każdą tonę stłuczki), tlenków siarki i azotu, chloru, fluoru i pyłów.

 

Za tym wszystkim idą oczywiście wymierne korzyści finansowe. Firmy oddające odpady szklane oszczędzają na utylizacji odpadów, którą w przeciwnym razie musiałyby przeprowadzić. Wytwórcy szkła płacą mniej za zużycie energii i zmniejszają swoje opłaty emisyjne. Płacą mniej za materiały do produkcji szkła, bo stłuczka jest tańsza niż surowce naturalne i przedłużają żywotność swojej infrastruktury dzięki niższym temperaturom topnienia.

 

2019 11 43 3

 

 

Farba ze szkła?
Przetopienie szkła płaskiego to nie jedyna możliwość recyklingu. Stłuczka szklana uzyskiwana ze szkła typu float może być również wykorzystywana jako składnik materiałów izolacyjnych czy innych materiałów używanych w budownictwie, np. cementu, tynków, zapraw. Szklane mikrokulki wzbogacają też np. farby odblaskowe. Sposobów na ich wykorzystanie jest naprawdę wiele.

 

 

Wyzwanie – recykling w budownictwie!
— Przed naszą branżą nadal stoją poważne wyzwania. Huty szkła mogłyby znacznie zwiększyć procent stłuczki szklanej wykorzystywanej w procesie produkcyjnym — dodaje Marek Niedbał.

W tej chwili stłuczka ze szkła płaskiego stanowi ok. 20-25% wszystkich surowców wykorzystywanych do produkcji szkła. Mogłoby być więcej i wiadomo nawet, jak można by pozyskać dodatkowy materiał. Recyklingowi poddawane jest tylko ok. 5% szkła płaskiego wykorzystywanego w budownictwie!

 

Dyskusja o tym, że ta liczba powinna znacząco się zwiększyć trwa w Europie już od wielu lat, niestety na razie bez większych efektów. Pochodzące z rozbiórek okna i szklane elewacje zmieszane z gruzem trafiają na wysypiska lub – w najlepszym razie – są wykorzystywane jako materiał do podbudowy dróg. Tymczasem, gdyby zostały właściwie oddzielone od innych materiałów i odpowiednio oczyszczone mogłyby trafić z powrotem do hut. — W ten sposób wykorzystywalibyśmy w pełni potencjał tego materiału, idealnie nadającego się do wielokrotnego przerobu i wspierali rozwój gospodarki obiegu zamkniętego — mówi Marek Niedbał.

 

Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez Deloitte Sustainability, gdyby wszystkie kraje UE zaczęły odzyskiwać szkło płaskie pochodzące z rozbiórek i remontów, na wysypiska trafiłoby rocznie o 925 tys. ton odpadów mniej, zaoszczędzilibyśmy ok. 1,23 mln ton surowców naturalnych i zredukowali emisję CO2 o 230 tys. ton. Jest zatem o co walczyć! 

PreZero Recycling Szkło

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 11/2019
 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.