Ze względu na szczególne właściwości laminowanego bezpiecznego szkła (LSG), podczas przetwarzania tego materiału należy wziąć pod uwagę szereg czynników.

 

Wyprodukowane wyroby muszą nie tylko spełniać bardzo wysokie standardy jakościowe i funkcjonalne, w większości przypadków wymagania estetyczne i wizualne dotyczące gotowych produktów są również bardzo wysokie.

 

Dlatego podczas cięcia LSG stosowane systemy i narzędzia również odgrywają kluczową rolę w osiąganiu najlepszych rezultatów. W tym artykule szczegółowo omawiamy, na co należy zwrócić uwagę podczas obsługi odpowiednich maszyn i narzędzi.

 

2020 02 49 1 

 

Trzy istotne narzędzia do cięcia LSG to kółko tnące, rolka łamiąca i ostrze do cięcia folii. Muszą być one nie tylko najlepszej jakości, ale także muszą być optymalnie dopasowane do siebie podczas współdziałania. Oczywiście, konieczna jest również regularna i odpowiednia konserwacja poszczególnych narzędzi, aby móc profesjonalnie i prawidłowo ciąć szkło laminowane.

 


Kółko do cięcia szkła
W przypadku cięcia szkła kółko tnące jest połączeniem maszyny z materiałem, a zatem najważniejszym elementem. Obowiązuje zasada: tylko odpowiednie koło tnące o odpowiednim kącie i dobrze naoliwione sprawia, że “cięcie śpiewa” – to znaczy optymalnie tnie. Rzeczywiście tak jest: gdy kółko tnąca przesuwa się czysto i starannie po twardej szklanej powierzchni, jest to muzyka dla uszu specjalisty zajmującego się rozkrojem szkła.

 

2020 02 49 2

 

Wskazówka: Jeśli kółko tnące jest tępe lub ma niewłaściwy kąt, najlepsza maszyna nie pomoże w uzyskaniu wysokiej jakości wyrobów.

 

Czyste cięcie jest warunkiem wstępnym rozłamywania zarysowanego szkła. Ponieważ kółka tnące również zużywają się w pewnym momencie, absolutnie konieczne jest regularne sprawdzanie ich stanu.

 

Wskazówka: Systemy kontrone zainstalowane w maszynach LiSEC automatycznie rejestrują zużycie dla każdego użytego kółka tnącego i wskazują, kiedy konieczna jest wymiana na nowy egzemplarz

 

Charakterystyka cięć jest podzielona na Aktywne- Active (A), Podstawowe-Basic (B) lub Contact Plus (CP) w zależności od stopnia dokładności.
- Aktywny: cięcie dla tafli szkła typu standardowy float lub szkło powlekane niskoemisyjne Low-e,
- Podstawowy: cięcie cienkich tafli szklanych lub luster,
- Contact Plus: szlifowanie powierzchni tafli w celu zwiększenia nacisku podczas cięcia – szczególnie w przypadku cięcia formatek o specjalnym kształcie i przycinania.

 

Aby zapobiec tak zwanemu rozłupywaniu naciętej bruzdy, ważne jest również, aby zawsze stosować wystarczającą ilość oleju szklarskiego podczas ciecia i optymalnie dobrać kąt koła tnącego. Olej do cięcia spełnia bardzo specjalną funkcję.

 

Ponieważ szkło jest zasadniczo rodzajem cieczy polikrystalicznej, mikropęknięcia występujące podczas cięcia mają tendencję do ponownego wzrostu lub „wygojenia się”. Olej do cięcia wypełnia te mikropęknięcia i zapobiega temu procesowi, dzięki czemu szkło może zostać następnie idealnie rozłamane przy użyciu znacznie mniejszej siły i energii. Ponadto nacisk lub siłę cięcia, prędkość cięcia i przyspieszenie należy również dostosować do danego rodzaju szkła.

 

2020 02 49 3

 


Oto kilka podstawowych zasad czystego cięcia:
Im cieńsze szkło,
- tym ostrzejszy jest kąt (135°-90°),
- tym niższy nacisk lub siła cięcia (60 N - 10 N),
- tym cieńsze i delikatniejsze cięcie.
Im grubsze szkło,
- tym bardziej rozwarty jest kąt (135°-165°),
- tym wyższa jest siła nacisku lub siła cięcia (60 N – 250 N),
- tym grubsze i bardziej poszarpane cięcie.


Po uwzględnieniu wszystkich tych parametrów, nic nie powinno przeszkodzić w uzyskaniu pięknej, gładkiej krawędzi cięcia.

 

Wskazówka: przy zakupie kółek tnących upewnij się, że zostały już prawidłowo uruchomione przez profesjonalistę! Wynika to z faktu, że proces docierania ukształtuje przyszłe przebiegi (trwałość) każdego kólka tnącego, co oczywiście ma decydujący wpływ na jakość cięcia.

 

LiSEC w swoich produktach stosuje kółka tnące z węglików spiekanych Cutmaster Gold firmy BOHLE. Są one pokryte powłoką z azotku tytanu (powłoka TiN) i charakteryzują się niezwykle długą żywotnością. Ponadto są już sprawdzone i dotarte umożliwiają więc bardzo stabilny, spójny proces cięcia.

 

2020 02 49 4

 


Rolka łamiąca nacięte szkło
Rolka łamiąca nacięte szkło jest wykorzystywana w następnym etapie roboczym procesu cięcia szkła. Znajduje się ona bezpośrednio na tylnej głowicy tnącej, a po cięciu szkło umieszcza się na krawędzi nacinania z pewnym naciskiem, umożliwiajacym złamanie szkła laminowanego.

 

Gdy rolka łamiąca biegnie wzdłuż górnej części szkła laminowanego, dolne szkło jest łamane – gdy biegnie wzdłuż dolnej krawędzi cięcia, górna szyba zostaje złamana. Szczególnie ważna jest tutaj prawidłowa geometria rolki łamiącej! Wynika to z faktu, że musi ona poruszać się dokładnie nad krawędzią pęknięcia szkła.

 


Wskazówka: używaj rolek łamiących LiSEC. Mają optymalną geometrię do każdego zastosowania. Rolki również się zużywają i należy je odpowiednio konserwować, zgodnie z zaleceniami producenta.

 


Ostrze do cięcia folii laminującej
Na koniec należy przeciąć folię PVB łączącą wielowarstwowe szkło laminowane. W tym celu stosuje się ostrze do cięcia folii, które – po kółkach tnących – jest drugim najważniejszym narzędziem do cięcia szkła laminowanego. Szczególnie ważne jest, aby ostrze do cięcia folii było nie tylko bardzo ostre, ale także w idealnym stanie, umożliwiającym czyste cięcie folii wzdłuż krawędzi szkła, co zapobiega tzw. „rozwarstwianiu”. Jeśli ostrze do cięcia folii jest w złym stanie, w najgorszym przypadku krawędź szkła może zostać zniszczona.

 


Wskazówka: po każdym cięciu sprawdź, czy ostrze do cięcia folii jest nadal w dobrym stanie! Urządzenie sterujące LiSEC „Automatic Blade Control” automatycznie informuje, czy ostrze jest zużyte, a nawet złamane.

 

Z doświadczeń LiSEC pochodzi wybór okrągłego ostrza. Każde ostrze zużywa się w ciągu dnia użytkowania, a zaletą ostrza zaokrągłego – w przeciwieństwie do konwencjonalnego – jest możliwość łatwej zmiany jego ustawienia (nawet trzykrotnie), aby kompensować stępienie jego ostrza.

 

 

Wnioski: jak narzędzie wpływa na cięcie szkła laminowanego
Jeśli chcesz osiągnąć najlepsze wyniki podczas cięcia szkła laminowanego, potrzebujesz nie tylko profesjonalnych maszyn i narzędzi, ale musisz także upewnić się, że wszystkie komponenty są optymalnie dopasowane do siebie dla danego zastosowania i odpowiednio konserwowane. Oznacza to, że kółka tnące i ostrza tnące do folii muszą być zawsze ostre i utrzymywane w idealnym stanie, a rolka łamiąca musi mieć odpowiednią geometrię.

 

Claudia Guschlbauer
LiSEC

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 02/2020
    

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.