Z punktu widzenia fizyki właściwie nie ma rozwiązania tego problemu: jeśli dla polepszenia właściwości izolacyjnych szkło powleczone jest warstwą Low-E lub inną warstwą wierzchnią, zmniejsza się współczynnik przenikania ciepła, a tym samym poprawia się izolacja cieplna szyby.

 

Szkło umożliwiające korzystanie z telefonii komórkowej dzięki uszlachetnianiu laserem

Przepuszczalność dla telefonii komórkowej jest znacznie zwiększona przez obróbkę laserową i jest porównywalna do przepuszczalności szkła niepowlekanego.

 

Z drugiej jednak strony zmniejsza się również przepuszczalność stosowanych w telefonii komórkowej fal o wysokiej częstotliwości, tak że w najlepszym przypadku komunikacja za pomocą telefonu komórkowego lub tabletu jest ograniczona – a w najgorszym przypadku nawet niemożliwa.

 

Szybkie wyjaśnienie problemu z punktu widzenia fizyki: jeżeli szyby lub szklana elewacja uszlachetnione są metalową powłoką, to powłoka ta, przy dużej ilości szkła i metalu, działa jak klatka Faradaya, co uniemożliwia korzystanie z telefonii komórkowej lub poważnie ją utrudnia przez niepożądane odbijanie sygnałów.

 


Częściowe usunięcie warstwy użytkowej zapewnia przenikanie sygnałów
Nowy proces uszlachetniania firmy HEGLA boraident usuwa ten zasadniczy konflikt pomiędzy izolacją cieplną a wymaganiami odnośnie do mobilnej transmisji danych.

 

W tym celu warstwa Low-E lub warstwa użytkowa jest częściowo usuwana laserem bardzo cienkimi pasmami, co pozwala na przenikanie fal o wysokiej częstotliwości.

 

Usuwanie warstwy odbywa się według nowo opracowanego wzoru organicznego, składającego się z nachodzących na siebie dwunastokątów lub okręgów.

 

Ze względu na małą szerokość pasm uszlachetnienie jest prawie niewidoczne dla ludzkiego oka. Jeśli w kolejnym etapie szyba zostanie przetworzona w szybę zespoloną, strukturę tę można określić jako prawie niewidoczną.

20200303hegla image 1

Dzięki nowo opracowanemu, delikatnemu wzorowi, szkło powlekane można uszlachetniać laserowo w taki sposób, że stosowane w telefonii komórkowej fale o wysokiej częstotliwości przenikają przez powierzchnię bez tłumienia.

 

Segmentacja lasera zwiększa znacznie przepustowość dla telefonii komórkowej i przesyłu danych. Po przetworzeniu szkła stopień przepuszczalności energii dla fal o wysokiej częstotliwości jest porównywalny ze stopniem przepuszczalności szkła niepowlekanego.

 

Nawet przy wyższych częstotliwościach i szerokościach pasma w standardzie 5G nie ma większych ograniczeń.

 

Uszlachetnienie szkła zapewniające przepuszczalność telefonii komórkowej okazuje się zatem korzystne zwłaszcza w miejscach, gdzie jest ona pożądana; takich jak sale konferencyjne, hotele, komunikacja miejska czy biura.

 

W takich przypadkach przedsiębiorstwa zajmujące się przetwarzaniem szkła mogą osiągać wyższą wartość dodaną swoich produktów.

 

Klienci stosujący tego typu szkło zyskują, ponosząc niższe nakłady finansowe na wyposażenie techniczne tj. routery, regeneratory sygnału lub połączenia LAN.

 


Właściwości izolacyjne, wytrzymałość i efektywność energetyczna pozostają praktycznie niezmienione
Podczas obróbki laserowej nie dochodzi do uszkodzenia powierzchni, co przekłada się na zachowanie jakości – nie ma negatywnego wpływu na wytrzymałość szkła float, ESG ani TVG.

 

Ponadto właściwości izolacyjne i efektywność energetyczna pozostają prawie niezmienione.

 

Oprócz właściwej zalety produktu, jaką jest udoskonalenie szkła zapewniające przepuszczalność dla telefonii komórkowej, zastosowana struktura wyróżnia się właściwościami technicznymi. Uzyskany w ten sposób wzór postrzegany jest przez użytkowników jako subtelny.

 

Ponadto składa się on z pojedynczych elementów, które zazębiają się i nakładają na siebie, dlatego też może być szczególnie łatwo dzielony na segmenty, co zapewnia efektywne wykorzystanie.

 

Co więcej, zastosowanie tej struktury do obróbki tworzy optycznie idealny, ciągły wzór, zapewniający wysoką jakość estetyczną.

 

Metodę obróbki laserowej do uszlachetniania szkła umożliwiającą korzystanie z telefonii komórkowej można zainstalować na urządzeniu Laserbird jako aplikację i używać bez potrzeby stosowania specjalnych urządzeń.


www.boraident.de 

 

Carsten Koch
HEGLA boraident GmbH & Co. KG

 

patrz też:

 

- Szkło umożliwiające korzystanie z telefonii komórkowej dzięki uszlachetnianiu laserem , Świat Szkła 02/2020

 

Efektywność energetyczna jest trucizną dla łączności wewnątrz pomieszczeń , Świat Szkła 9/2019

 

- Mobile-Friendly Glass – Comparing Solutions from the End User Viewpoint , Juha Lilja, Świat Szkła 09/2019

 

- Grupa HEGLA zaprezentuje się na targach VITRUM, podkreślając aspekt wydajności , Świat Szkła 09/2019

 

- Uszlachetnianie szkła laserem na miarę indywidualnych potrzeb , Carsten Koch, Świat Szkła 02/2019

 

- Znakowanie laserowe: delikatne na szkle, trwałe, czytelne , Carsten Koch, Świat Szkła Wydanie 06/2018

 

- Grawerunki laserowe chronią ptaki przed śmiercią , Thomas Rainer, Świat Szkła 08/2016

2020 03 38 1a 

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 03/2020
   

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.