Firma DSS Recykling została założona w 1994 r., jako jedna z pierwszych firm działających w Polsce w dziedzinie zbiórki odpadów ze szkła płaskiego.
Na początku zajmowała się głównie transportem odpadów szklanych, jednak dynamiczny wzrost ilości pozyskiwanych odpadów spowodował, że już w 1997 roku uruchomiono dwie linie technologiczne do recyklingu szkła płaskiego budowlanego oraz samochodowego (laminowanego i hartowanego).
Inwestycja ta pozwoliła poszerzyć listę odbieranych odpadów szklanych, co spowodowało wzrost ilości przetwarzanego szkła.
Celem firmy od początku jej funkcjonowania jest uzyskanie możliwie najwyższego stopnia wykorzystania pozyskanych odpadów szklanych oraz dostarczania do hut szkła stłuczki szklanej najwyższej jakości. Jednym z narzędzi do realizacji w/w celów jest wdrożony wg PN-EN ISO 9001 i 14001 zintegrowany system zarządzania jakością i środowiskiem, certyfikowany w 2003 roku.
Od 1997 roku aż do końca 2004 firma inwestowała w maszyny i urządzenia poprawiając jakość wytwarzanej stłuczki szklanej, produkowanej na dwóch istniejących liniach technologicznych.
W 2005 roku Firma przeszła gruntowne zmiany związane z reorganizacją i inwestycjami. Zmiany te były wynikiem kapitałowego powiązania się DSS Recykling z niemiecką firmą Reiling Glass Recykling, która jest wiodącą firmą w zakresie recyklingu szkła w Unii Europejskiej. Zaistniałe zmiany pozwoliły na inwestycję w kolejne dwie nowoczesne linie technologiczne do recyklingu szkła klejonego i optycznej segregacji szkła opakowaniowego oraz dalszą modernizację już istniejących linii technologicznych.
Obecnie DSS Recykling jest jedną z największych firm w Polsce zajmujących się profesjonalnie przetwarzaniem (recyklingiem) odpadów szklanych ze szkła płaskiego oraz dzięki nowym inwestycjom liczącym się recyklerem odpadów szkła opakowaniowego.
W 2005 roku firma DSS Recykling przetworzyła w sumie około 50 000 ton odpadów szklanych, z czego około 10 000 ton to odpady ze szkła opakowaniowego i 10 000 ton szkła klejonego. Firma działa na terenie całego kraju, posiada filię w Gostyninie oraz przesypownie szkła w różnych regionach Polski.
Aktualnie firma zajmuje się recyklingiem odpadów szklanych w postaci: szkła płaskiego budowlanego (float), kolorowego, klejonego, w tym szyb samochodowych, szkła opakowaniowego i hartowanego oraz luster.
Zebrane odpady szklane po recyklingu wykorzystywane są ponownie w procesie produkcyjnym topienia szkła w hutach szkła, gdzie stłuczka szklana jest znakomitym substytutem surowców naturalnych, wykorzystywanych w produkcji szkła płaskiego i opakowaniowego oraz innych.
Ilość dodawanej stłuczki szklanej do zestawu szklarskiego waha się w granicach od kilku do kilkudziesięciu procent (w niektórych przypadkach nawet do 80% masy zestawu), co uzależnione jest od różnych czynników, m.in. takich, jak: rodzaj pieca szklarskiego i sposób jego opalania, stopień czystości stłuczki oraz jej dostępność.
DSS Recykling współpracuje z największymi producentami szkła płaskiego budowlanego i samochodowego w Polsce, dostarcza również stłuczkę znanym producentom szkła opakowaniowego. Dysponuje własną bazą specjalistycznych środków transportu oraz pojemnikami na odpady o pojemnościach od 1,0 m3 do 16 m3.
Technologia recyklingu odpadów szkła laminowanego
Szkło laminowane stosowane jest głównie w przemyśle samochodowym do przednich szyb samochodu oraz w budownictwie do budowy witryn, balustrad, zadaszeń czy szyb kuloodpornych. Szkło laminowane składa się z dwóch lub więcej tafli szkła, połączonych ze sobą za pomocą tworzywa sztucznego np. folią PVB (poliwinylobutyral).
Głównym problemem podczas przetwarzania szkła laminowanego staje się oddzielenie folii od szkła w stopniu umożliwiającym zastosowanie szkła w hucie. Dopuszczalny stopień zanieczyszczenia stłuczki szklanej zależny jest od wielu czynników m.in. technologii wytopu szkła, rodzaju produkowanego wyrobu, ilości stłuczki we wsadzie. W celu spełnienia wymagań stawianych przez huty szkła, odpady szkła laminowanego powinny być przetworzone tak, aby uzyskać wymagany stopień czystości i jednorodności stłuczki szklanej.
W celu osiągnięcia wymaganego stopnia czystości przetwarzanych odpadów szkła klejonego, oczyszczanie odpadów prowadzi się na specjalistycznych liniach technologicznych.
W firmie DSS RECYKLING pracują dwie uzupełniające się linie technologiczne do przetwarzania szkła laminowanego: linia nr 1 i nr 4. Pierwsza pozwala na wstępne oddzielenie szkła od folii.
Podstawowymi elementami drugiej są: kruszarka, przesiewacz wibracyjny oraz separatory metali i niemetali. Przed obróbką odpadów szkła laminowanego na liniach technologicznych ważnym jest poddanie ich sezonowaniu, które w zależności od pory roku wynosi od 1 (w okresie zimowym) do 2 miesięcy w (okresie letnim) Pozwala to na redukcję zdolności adhezyjnych folii, co wpływa na łatwiejsze oddzielenie folii od szkła w późniejszej obróbce.
Technologia przetwarzania odpadów szkła opakowaniowego
Stłuczka szkła opakowaniowego charakteryzuje się specyficznym składem chemicznym, różnym od pozostałych wyrobów szklanych np. szkła budowlanego czy gospodarczego.
Dlatego istotnym staje się oddzielne zbieranie tych odpadów. Biorąc pod uwagę możliwości pozyskiwania odpadów opakowań szklanych, najpoważniejszym ich źródłem okazuje się zbiórka od indywidualnych odbiorców poprzez organizowanie systemów zbiórki selektywnej.
Forma takiego zbierania przynosi jednak spore problemy ze względu na stopień zanieczyszczenia jednego koloru szkła innymi kolorami, a także innymi odpadami (folią, metalem, papierem).
W celu uzyskania stłuczki bezbarwnej (najbardziej pożądanej przez huty) stosuje się oddzielne zbieranie szkła bezbarwnego i kolorowego. Jednak w większości przypadków, z różnych względów, opakowania są zbierane w jednym pojemniku jako szkło mieszane (kolorowe i bezbarwne).
Taki sposób zbierania nie dawał dotychczas możliwości odseparowania ze szkła zmieszanego szkła bezbarwnego (z wyjątkiem metod ręcznych), nie mówiąc już o podzieleniu szkła kolorowego na poszczególne kolory – brązowy i zielony. W rezultacie otrzymywano głównie produkty w postaci szkła mieszanego oraz w małych ilościach szkła bezbarwnego.
Jako pierwsza w Polsce firma DSS RECYKLING uruchomiła w końcu 2004 roku nową linię technologiczną z możliwością automatycznego podziału na kolory.
Linie zainstalowane w DSS RECYKLING mają możliwość pracy samodzielnie lub jako ciąg technologiczny, co uzależnione jest od rodzaju i stopnia zanieczyszczenia odpadu wsadowego oraz jego uziarnienia.
Zasadniczym elementem linii do separacji automatycznej odpadów szkła opakowaniowego są dwa moduły do optycznego rozdziału na kolory, gdzie po wstępnym oczyszczeniu i przygotowaniu szkło opakowaniowe mieszane poddawane jest docelowej separacji na kolory brązowy, zielony i bezbarwny.
Aparat optyczny wysyła wiązkę światła, po czym mierzy intensywność refleksji, którą następnie porównuje z wielkością zadaną i w zależności od zadanych parametrów pracy uruchamia strumień powietrza pod ciśnieniem, które „wystrzeliwuje” element ze strumienia odpadów.
Dwustopniowy system separacji optycznej pozwala podzielić stłuczkę szklaną na trzy grupy, np. szkło bezbarwne (kolor „wiodący”), kolorowe (zmieszane zielone i brązowe) i pozostałe zanieczyszczenia (ceramika, tworzywa sztuczne itp.). Po wyeliminowaniu szkła bezbarwnego, w następnym przejściu przez instalację można uzyskać rozdział na kolor brązowy i zielony.
Istnieje także możliwość programowania pracy separatorów optycznych tak, aby uzyskiwać inny „wiodący” kolor wg zapotrzebowania. Otrzymany stopień czystości stłuczki szklanej „wiodącej” po pierwszym przejściu przez instalację waha się w granicach 80-95% i zależny jest m.in. od stopnia zanieczyszczenia szkła na wejściu, wilgotności odpadu, oraz niejednorodności zadanego odpadu na wejściu.
W sprzyjających warunkach stopień czystości po drugim przejściu przez instalację dochodzi nawet do 99%. Średnia wydajność linii nr 2 i 3 do szkła opakowaniowego kształtuje się w granicach 20 ton/godz.
Zastosowane rozwiązania dają większe możliwości wykorzystania finalnego wyrobu (stłuczki szklanej) jako substytutu surowców naturalnych u szerszej gamy klientów (hut).
Rafał Pękala
DSS RECYKLING Sp. z o.o.
www.dss-recykling.pl
patrz też:
- Zastosowanie stłuczki szklanej i popiołów fluidalnych do produkcji spoiw , Ł. Gołek, E. Kapeluszna, Świat Szkła 05/2013
- Koncepcja linii technologicznej do wzbogacania stłuczki szklanej , Dominik Gieracki, Świat Szkła 01/2012
- Sekrety recyklingu szkła , Dominik Gieracki, Świat Szkła 11/2011
- Stłuczka szklana. Kłopotliwy odpad czy cenny surowiec? , Anna Kuśnierz, Świat Szkła 1/2011
- Zagospodarowanie odpadów szklanych , Bernadeta Sordoń-Kulibaba, Świat Szkła 7-8/2008
- Technologiczne aspekty produkcji szkła , Marcin Mrozicki, Świat Szkła 11/2007
- Recykling odpadów szklanych , Rafał Pękala, Świat Szkła 7-8/2006
- Huta Szkła Jarosław - rozwój, ekologia, wsparcie regionu, historia, Świat Szkła - portal
- Cykl życia opakowań szklanych , Świat Szkła - portal
więcej informacji: Świat Szkła 7-8/2006