Der Neue Wall to jedna z najbardziej ekskluzywnych ulic zakupowych Hamburga. Aby ją jeszcze bardziej uatrakcyjnić, opracowano plan zagospodarowania pobliskiej części miasta. Jednym z ciekawszych obiektów jest budynek o jedynej w swoim rodzaju, nigdzie dotąd nie stosowanej, szklanej fasadzie o strukturze łuskowej.

 

Fot. 1. Do zamocowania lameli szklanych użyto 10 000 sztuk kotew o przekroju wrębnym

Architekci firmy Kleffel Köhnholdt Papy Warncke stworzyli na zamówienie firmy RIPA, dzięki wsparciu firmy BC&H Projektmanagement prawdziwe zjawisko w pełnym tego słowa znaczeniu. Galerie sklepowe, w narożnym budynku o długości 40 m i szerokości 13 m obłożone zostały czarnym kamieniem, natomiast frontony sześciu pięter przeznaczonych na biura, mają fasadę łuskową ze szklanych lameli. Lamele szklane mocowane są za pomocą frezowanych kotew o przekroju wrębnym. Technologia frezowania umożliwia stosowanie coraz bardziej popularnych w ostatnim czasie rozwiązań o jak najmniej widocznych mocowaniach. Fischer, firma specjalizująca się w zakresie mocowań, opracowała wspornik punktowy szkła do zabudowy fasadowej i wewnętrznej, który jest osadzany w otworze nieprzechodzącym przez szkło na wylot. Powierzchnia zewnętrzna szkła jest nienaruszona, dzięki czemu nie powstają problemy związane z zabrudzeniem i uszczelnieniem na styku szkło-metal. Wspornik punktowy składa się z trzpienia stożkowego, tulejki rozprężnej, kapturka z tworzywa sztucznego, krążka z tworzywa sztucznego oraz nakrętki sześciokątnej. Trzpień jest okryty kapturkiem z tworzywa sztucznego. Mocuje on kotwę elastycznie we frezowanym w szkle otworze, uniemożliwia stykanie się stali ze szkłem i zmniejsza widoczność kotwy w szkle poprzez odpowiednio dobrany kolor.

Fot. 2. Wspornik punktowy składa się z trzpienia stożkowego, tulejki rozprężnej, kapturka z tworzywa sztucznego, krążka z tworzywa sztucznego oraz nakrętki sześciokątnej

Perspektywy konstrukcji szklanych
Frezowane zakotwienia już od wielu lat znalazły swoje zastosowanie w budownictwie konstruktywnym. Od pierwszego dopuszczenia budowlanego w roku 1983 technologia takich zakotwień jest wciąż rozwijana dla materiałów używanych w konstrukcjach szkieletowo-płytowych, jak ceramika, elementy włókno-cementowe, HPL, kamień, ale także i szkło. Fischer, firma specjalizująca się w systemach mocowań, opiera się obecnie na ogólnym dopuszczeniu budowlanym dla podcinanego wspornika punktowego.

Subtelne oświetlenie fasady
Przy montażu tulejka rozprężna naciągana jest na trzpień stożkowy. W efekcie element rozporowy wypełnia frezowany otwór o wypukłej ściance i tworzy złącze kształtowe. Działanie siły na szkło rozpoczyna się po rozprężeniu nałożonej tulejki poprzez nakrętkę i podkładkę. Aby zapobiec perforacji elementu szklanego, podstawa kotwy nie styka się z nim. Podczas rozciągania powierzchni tafli szklanej przy jej zginaniu, obciążenie (wzdłużne) przenoszone jest na szkło za pomocą wypukłej ścianki wyfrezowanego w szkle otworu. Obciążenia poprzeczne pochodzące od wkręconej kotwy przenoszone są na szkło także poprzez wypukłą ściankę wyfrezowanego w szkle otworu, za pośrednictwem podkładki. Nośność była bardzo dokładnie sprawdzana za pomocą badań eksperymentalnych i obliczeń statycznych.

W przypadku obiektu w Hamburgu powierzchnia fasady ma 136 okien. Zintegrowana technika oświetlenia LED daje fasadzie dyskretne oświetlenie. Już na początku fazy projektowania specjaliści ds. fasad z firmy Fischer zostali włączeni w proces planowania fasady łuskowej.

Firmy Fischer Advanced Curtain Wall Technique (ACT) w porozumieniu z Gefa-Plan (projektowanie fasad) i POP, jak również z generalnym wykonawcą fasady, Metallbau Hansen, wypracowały rozwiązanie całościowe. Użycie standaryzowanych komponentów w konstrukcji bazowej, jak również duży stopień obróbki wstępnej konstrukcji bazowej obniżyły koszty zarówno w fazie projektowania, jak i montażu.

Do zamocowania lameli zostały użyte kotwy frezowane „Glas FZP-G” firmy Fischer.

Fot. 3. Subtelne oświetlenie fasady z wykorzystaniem technologii LED w elementach okien


Utrzymanie przejrzystości
Lamele szklane o wymiarach 1,20x0,33 m łączą się między elementami okien w jedną powierzchnię wielkości 675 m2. Elementy ze szkła bezpiecznego (Hero-Glas) grubości 8/10 mm mocowane są za pomocą 10 000 kotew systemu FZP-G na konstrukcji nośnej „System one light”. Koncepcja mocowania została potwierdzona poprzez zezwolenie dla rozwiązania indywidualnego.

Szyba zewnętrzna o grubości 8 mm ze szkła hartowanego jest połączona z warstwą białego laminowania oraz hartowaną szybą wewnętrzną o grubości 10 mm. W górne punkty mocowania włożona jest kotwa „FZP 13x16,5 M6/9 G” wpuszczona na głębokość 5 mm w szybę zewnętrzną. Według informacji producenta ta metoda mocowania gwarantuje bezpieczeństwo w przypadku oporu wiatru a w przypadku uszkodzenia laminowania gwarantowany jest również udźwig szyby zewnętrznej. Powstała na skutek cylindrycznego frezowania szczelina pierścieniowa w szkle wewnętrznym, po obsadzeniu kotwy wypełniana jest zaprawą z żywicy syntetycznej „Injections-System FIS V”.

W dolne punkty mocowania zamontowano kotwę „FZP15x6M8/9G” na głębokość 6 mm w szybę wewnętrzną. „Mocowanie punktowe Zykon dla szkła FZP-G” firmy Fischer jest dalszym opracowaniem rozwiązania „kotwa płytowa Zykon FZP”, które sprawdziło się w przypadku mocowania płyt fasadowych z kamienia naturalnego, sztucznego i ceramiki. Ze względu na fakt, że lamele szklane zachodzą na siebie, górne punkty mocujące są niewidoczne.

Biała laminacja między szybami sprawia, że dolne punkty mocowań są również niewidoczne. Odpowiednie rozmieszczenie konstrukcji nośnej umożliwia montaż lameli pod kątem 6,5o. Konstrukcja nośna została dostarczona w modułach wielkości 2,50x1,20 m i połączona wstępnie zamontowanymi uchwytami mocującymi do ścian. Uchwyty mocujące do ścian zostały zamocowane za pomocą 6000 kołków „SXS 10” ze stali szlachetnej A4. Kołek Fischera „SXS 10” jest pierwszym kołkiem z tworzywa sztucznego, który otrzymał indywidualne dopuszczenie dla zastosowania w popękanym betonie.

Komputerowo wykonany otwór Frezowane mocowania punktowe mogą być bez problemu pod względem konstrukcyjnym łączone z odpowiednimi wspornikami, ramami czy też systemami nośnych konstrukcji szynowych. W przypadku rozwiązania „Star Solution” firmy Fischer, które kształtem przypomina gwiazdę, wspornik punktowy jest połączony z konstrukcją nośną. Wsporniki można ustawiać za pomocą śrub regulacyjnych a szyby można dodatkowo przesuwać w poziomie.

W ten sposób można ustawiać tolerancje i uwzględniać wydłużenia termiczne bez powodowania zakleszczenia. Frezowanie otworu następuje w jednej operacji roboczej za pomocą sterowanego komputerowo urządzenia opracowanego przez firmę Fischer. W niehartownym szkle za pomocą narzędzia diamentowego wykonywany jest otwór cylindryczny i koronka rdzeniowa oraz wypukły profil ścianki otworu w szkle.

Jako druga operacja robocza wykonywane jest hartowanie termiczne szyb. W tym celu szyba jest nagrzewana a następnie w sposób kontrolowany ochładzana. Szkło zmienia wówczas swoje właściwości i nie może być już później poddawane dalszej obróbce.

Dopiero w szkle poddanym hartowaniu termicznemu montowane są wsporniki punktowe. Kotwy są wstępnie montowane przez producenta lub wykonawcę za pomocą urządzeń do obsadzania, z zachowaniem kontroli momentu obrotowego.

Wsporniki punktowe do szkła mogą być obsadzane w szkle bezpiecznym hartowanym, wzmacnianym termicznie (tzw. półhartowanie) oraz w bezpiecznym szkle klejonym (VSG) wykonanym ze szkła hartowanego (ESG) lub półhartowanego (TVG), przy grubości szkła od 8 mm. Głębokość osadzenia wspornika punktowego wynosi, w zależności od grubości szkła, do 7 mm.

Maksymalną przezroczystość powierzchni szklanej można uzyskać poprzez wykonanie małych punktów mocujących (o średnicy 18 mm) i niewielkie odległości brzegowe.

Fot. 4. Kotwy frezowane jako „niewidoczne” wsporniki

Glaswelt 11/05

patrz też

- Szkło mocowane mechanicznie Część 1 , Robert Sienkiewicz, Świat Szkła 4/2010

więcej informacji: Świat Szkła 2/2006

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.