Okna lamelowe łącząc w sobie estetykę wykonania z funkcjonalnością, pozwalają na realizację śmiałych wizji architektonicznych. 

 
 

Konstrukcja okien
Okna lamelowe (żaluzjowe) są specjalną wersją okien obrotowych. Stanowią one ciąg umieszczonych poziomo wydłużonych skrzydeł okiennych obracających się wokół poziomej osi obrotu.Skrzydła okienne (tzw. lamele) i ramy wykonane są zwykle z profili aluminiowych (o małej szerokości), przy czym możliwe są wersje izolowane i nieizolowane termicznie.
Dostępne są również lamele całoszklane (mocowane punktowo za pomocą okuć ze stali nierdzewnej) wykonane ze szkła hartowanego grubości 8 lub 10 mm i szerokości zwykle od 15 do 30 cm lub z delikatnymi profilami bocznymi – szkło może mieć wtedy grubość od 5 do 7 mm.

 

Tafle szklane mogą dochodzić do siebie na styk (krawędzie szyb szlifowane są wówczas pod kątem 45o) – po zamknięciu tworzą jednolitą szklaną powierzchnię lub lekko zachodzić na siebie – po zamknięciu tworzy się efekt szklanej łuski. Skrzydła izolowane termicznie zawierają termoizolacyjne szyby zespolone (ze szkłem niskoemisyjnym) o grubości do 40 mm (przykładowo 4/16/4, współczynnik U=1,1 W/m2K).

     

 

Dostępne są również szyby zespolone, w których zewnętrzna szyba ma większą powierzchnię i zakrywa profile skrzydeł tak, że są one prawie niewidoczne z zewnątrz. Konstrukcja ta jest głównie stosowana w fasadach strukturalnych.Mogą być również zastosowane inne rodzaje szkła: przeciwsłoneczne, dźwiękoizolacyjne, laminowane, a nawet tafle z ogniwami fotowoltaicznymi.Tafle szklane mogą być zdobione metodą piaskowania, trawienia, barwienia w masie lub malowane metodą sitodruku. Firmy dostarczające okna lamelowe zapewniają odpowiednią obróbkę szkła lub stosują szkło dostarczone przez inwestora. 

Szczelność na opady atmosferyczne i zacinający wiatr zapewnia dachówkowe ułożenie lameli (górna zachodzi na dolną) oraz system uszczelek gumowych lub szczotkowych.

Profile aluminiowe mogą być anodowane lub malowane proszkowo na dowolny kolor z palety RAL. 

 

      

 

Napęd i sterowanie
Sterowanie oknami może odbywać się automatycznie za pomocą siłowników elektrycznych (na napięcie 24 V lub 230 V).Okna można też otwierać i zamykać ręcznie, za pomocą dźwigni lub specjalnych klamek. Możliwe jest też poruszanie oddzielnie każdą lamelą lub wszystkimi lamelami równocześnie. Napędy stosowane jako zdalne sterowanie elektryczne mogą pracować zarówno w systemach oddymiania jak i naturalnej wentylacji. 


Wysoki stopień bezpieczeństwa (IP 65), hermetyczność jednostki napędowej oraz elektroniczne wyłączniki (krańcowy i bezpieczeństwa) zapewniają długą żywotność i niezawodną eksploatację.
Mogą być one elementem centralnie sterowanego systemu przeciwpożarowego lub systemu zapewniającego optymalny mikroklimat w budynku (obniżającego koszty eksploatacyjne budynku).

Systemy wentylacji i oddymiania
Poprzez zmienne ustawienia skrzydeł okien lamelowych możliwe jest zapewnienie aż 80% powierzchni otwartej w stosunku do powierzchni całkowitej okna. W przypadku standardowych konstrukcji okien rozwieralnych lub obrotowych oznaczałoby to otwarcie okna prawie na oścież.

 

Należy też wspomnieć że zarówno okna rozwieralne jak i obrotowe (chociaż w trochę mniejszym stopniu) w trakcie ruchu skrzydła do pełnego otwarcia zajmują znaczną powierzchnię pomieszczenia – dotyczy to szczególnie okien o dużych powierzchniach które obecnie są bardzo popularne wśród architektów projektujących fasady. 


Maksymalne wykorzystanie powierzchni wentylacji i szybki czas otwarcia sprawia, że okna lamelowe nie zastąpione są w systemach oddymiania budynków oraz wszędzie tam, gdzie istotne jest zapewnienie optymalnego przewietrzania.

Jako wypełnienie w systemach okien lamelowych można zastosować także panele nieprzezierne izolowane termicznie lub lamele z blachy aluminiowej. Pozwala to na zastosowanie okien lamelowych jako np. czerpni powietrza w instalacjach technicznych.
Efektowne koncepcje architektoniczne
Dzięki małym szerokościom profili skrzydeł oraz wersjom całoszklanym system okien lamelowych może być efektownym uzupełnieniem nowoczesnych konstrukcji fasadowych (szczególnie w tzw. inteligentnych budynkach).Praktyczne cechy tego systemu potwierdziły się już w wielu realizacjach w różnych rejonach świata – cieszy się on więc stale wzrastającym zainteresowaniem.
Okna lamelowe mogą mieć zastosowanie w ścianach kurtynowych i ogrodach zimowych, do szklenia werand i klatek schodowych, w budynkach użyteczności publicznej, szkołach, jak również domach prywatnych.Okna lamelowe mogą być również instalowane w zewnętrznej warstwie podwójnych fasad (double skin) – dzięki czemu możliwe jest łatwiejsze kontrolowanie klimatu wewnątrz pomieszczeń – lepsza izolacyjność termiczna w zimie i spotęgowana wentylacja w lecie dzięki wytworzeniu kontrolowanego „efektu kominowego”.
Okna lamelowe montowane są przeważnie w konstrukcjach pionowych ścian, ale dostępne są specjalne konstrukcje przeznaczone do montażu w połaciach dachowych o minimalnym kacie nachylenia 7o. Zastosowanie specjalnych okuć nożycowych umożliwia zsunięcie tafli szklanych w jedną stronę.Konstrukcje okien wykonywane są zgodnie z wymiarami określonymi przez klienta i dostarczane w stanie gotowym do montażu na budynku. Okna lamelowe mogą być montowane bezpośrednio w ścianie, bądź przy wykorzystaniu specjalnie opracowanego systemu adapterów, jako wypełnienie fasad słupowo-ryglowych lub istniejących okien.

 


Tadeusz Michałowski


(na podstawie materiałów firm ESCO, D+H, EUROLAM, GLASBAU HAHN, SCHNEIDER & NÖLKE, STEBLER, ELERO)

 

patrz też

- Specjalność: oddymianie , Robert Sienkiewicz, Świat Szkła 4/2010  

- Okna żaluzjowe - idealna wentylacja i oddymianie , Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 4/2008

- Właściwy kurs, ELERO, Świat Szkła 4/2008

- Automatyka do okien żaluzjowych, D+H, Świat Szkła 4/2008  

- Okna lamelowe , Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 1/2006

- Elektryczne napędy - nowe możliwości , Magdalena Mazur D+H, Świat Szkła 1/2006     

 

 

 

 

więcej informacji: Świat Szkła 1/2006

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.