Jedną z najbardziej nowoczesnych technologii cięcia materiałów, która rozwija się w ostatnim czasie szczególnie prężnie, jest technika cięcia strumieniem wodnym pod wysokim ciśnieniem z dodatkiem ścierniwa. Coraz więcej firm przekonuje się do tej uniwersalnej metody.

 

Wycinarki wodne wycinają precyzyjnie wyroby o dowolnych kształtach między innymi w metalach, (stal węglowa i stopowa: konstrukcyjna, narzędziowa, nierdzewna, kwasoodporna), żeliwie, tytanie, aluminium, brązach, miedzi i mosiądzu, niemetalach, kamieniu (granit, marmur, piaskowiec), ceramice, szkle, kompozytach, tworzywach sztucznych, włókninach, gumie, filcu, papierze i drewnianej sklejce. Grubość przecinanych materiałów sięga do ponad 200 mm a dokładność cięcia wynosi ±0,1 mm.

 

 
Rys. 1. Maszyna typu NC 3515 B firmy Water Jet Sweden Opisywana technologia polega na wykorzystaniu wąskiego strumienia wody sprężonej do maksymalnego ciśnienia roboczego ponad 4000 barów. Dzięki dużej energii kinetycznej, skoncentrowanej na małej powierzchni, strumień wody, wykonując pracę cięcia, usuwa warstwę przecinanego materiału.W przypadku cięcia szkła urządzenia do cięcia strumieniem wody przewyższają swoimi zaletami inne dotychczas stosowane technologie, w których szyby szklane są cięte lub nacinane na wymiar głowicami diamentowymi na zautomatyzowanych stołach do rozkroju. Po nacinaniu należy odłamać zbędną powierzchnię. W tym przypadku istnieje zawsze niebezpieczeństwo uszkodzenia szyby.Cięcie wzdłuż linii prostej jest zabiegiem łatwym, ale już wykonanie obrysów, czy skomplikowanych geometrycznie kształtów wymaga od pracownika dużych umiejętności. W tradycyjnej technologii możliwe było wykonywanie w szkle otworów o niewielkich średnicach, nie było możliwe natomiast wykonywanie wewnętrznych otworów o różnych skomplikowanych kształtach. Tę możliwość uzyskano dopiero stosując cięcie strumieniem wody.Cięcie wodą jest zabiegiem czystym, cichym i łatwym. Operator maszyny, po podniesieniu dużej płyty szklanej za pomocą chwytaka próżniowego z pionowego stojaka umieszczonego obok stanowiska roboczego, obraca ją do płaszczyzny poziomej i pozycjonuje na stole. Zajmuje to tylko kilka sekund i jest jedyną czynnością wykonywaną przez pracownika.Od tego momentu maszyna do cięcia strumieniem wody działa całkowicie automatycznie, wycinając żądane kształty w szkle. Produkcja szyb tą metodą umożliwiła zwiększenie zdolności produkcyjnych – zarówno wycinanie, jak i wykonywanie otworów można przeprowadzać w jednym zamocowaniu, bez potrzeby przenoszenia obróbki na wiertarkę.Firma Water Jet Sweden AB od 13 lat jest producentem precyzyjnych maszyn najwyższej technologii do cięcia strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem. Mamy ponad 30-letnie doświadczenie w produkcji maszyn CNC do cięcia wodą. Water Jet Sweden AB stale i konsekwentnie dba o rozwój i unowocześnienie swoich maszyn, mając zawsze na względzie satysfakcję naszych klientów. Ponad 300 maszyn zainstalowanych w Europie (a 10 w Polsce), świadczy o tym, że jesteśmy godnym zaufania producentem.

 

 
 Rys. 2. Pięcioosiowa maszyna typu NC 3030A 5 Achs firmy Water Jet SwedenBardzo wysoka dokładność w układzie napędowym jest wynikiem zastosowania precyzyjnych przekładni śrubowych tocznych kulkowych i precyzyjnych prowadnic liniowych. Rozwiązanie to jest naszym patentem. Precyzyjne pozycjonowanie, jak również współpraca z czołowymi dostawcami układów sterowania umożliwiła wyprodukowanie maszyny o szybkiej pracy, cały czas zachowującej dużą dokładność. W porównaniu z konwencjonalnymi maszynami tnącymi wodą, koszty obsługi naszych maszyn są znacznie niższe.Oferujemy zarówno rozwiązania standardowe, jak i maszyny budowane na zamówienie dla odbiorców na całym świecie, m.in. w USA, Rosja i Chiny. Rozwiązania 2D (rys. 1) oraz 3D (rys. 2), aplikacje jedno- oraz wielogłowicowe na stołach o wym. od 1x1 m do stołów nawet 12-to metrowych – w sumie około 90 różnych modeli. Produkcja maszyn odbywa się w zakładzie w Ronneby (południowa Szwecja), gdzie następuje ostateczny montaż, testowanie i szkolenie klientów przed dostawą maszyny. Instalacja maszyny u klienta jak i serwis i szkolenie są prowadzone przez personel naszej firmy. Water Jet Sweden AB ponosi pełną odpowiedzialność za zainstalowanie swojej maszyny u klienta.

 

Water Jet Polska Sp. z o.o.
ul. Gniewska 21
81-047 Gdynia
Tel./Fax +48 22 434 56 41
Tel. kom. +48 601 470 514
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.waterjetsweden.pl

Water Jet Sweden AB
Teknikvägen 4
SE-372 38 Ronneby
SWEDEN
Tel. +46 457 45 54 40
Fax +46 457 192 01
www.waterjet.se

W Polsce sprzedażą oraz wsparciem technicznym maszyn Water Jet Sweden zajmuje się przedstawicielstwo Water Jet Polska Sp. z o.o., którego dyrektorem jest Rafał Zawadzki (tel. kom. 601 470 514). 

 

patrz też:


STAL-MET – waterjet kluczem do rozwoju firmy , Świat Szkła - portal

Wydajniej, szybciej i taniej , Świat Szkła 2/2013 

Akademia innowacji w Elblągu , Świat Szkła 1/2013 

Wwiercanie pulsacyjne to innowacja AWJ , Świat Szkła - portal

Olbrzymi waterjet już w Polsce , Świat Szkła - portal

MEGAJET tnie 30 cm stali , Świat Szkła 9/2012 

Cięcie wodą szkła , Świat Szkła 4/2012 

Kruche piękno i delikatna moc , Świat Szkła 3/2012 

Technologia cięcia wodą w architekturze i designie , Świat Szkła 3/2012 

Szkolenia WATERJET , Świat Szkła - portal

Dotacje na maszyny waterjet , Świat Szkła - portal

Nowa koncepcja stołu roboczego w cięciu szkła strumieniem wody , Świat Szkła 3/2011 

Enduro MAX - technologiczny przełom OMAX , Świat Szkła - portal

Pokaz maszyn waterjet do cięcia szkła , Świat Szkła - portal

Siła natury w służbie technologii , Świat Szkła 3/2010

MAXIEM - Cięcie wodą dla każdego , Świat Szkła - portal,

Podejmij wyzwanie OMAX i wygraj laptopa z oryginalnym oprogramowaniem  , Świat Szkła - portal,

Pompa do urządzenia waterjet , Świat Szkła - portal,

Waterjet - urządzenie do cięcia kamienia i szkła , Świat Szkła - portal,

Finezja w obróbce szkła, Dagmara Wynarska, Świat Szkła 12/2008

Coraz tańsza technologia, Marcin Cegielski, Świat Szkła 12/2008

Wycinarki wodne w branży szklarskiej , Andrzej Stryjecki, Świat Szkła 12/2007

WATERJET w SZKŁO SERVICE , Maciej Sztandar, Świat Szkła 12/2007

IDRO – centrum obróbcze w technologii waterjet , Świat Szkła 6/2007

Technologia i urządzenia WATERJET dla branży szklarskiej , Andrzej Stryjecki, Świat Szkła 12/2006 Świat Szkła 

Cięcie szkła strumieniem wody pod bardzo wysokim ciśnieniem , Andrzej Stryjecki,  Świat Szkła 1/2006,

Innowacyjna technologia cięcia szkła strumieniem wody , Świat Szkła 1/2006

 

więcej informacji: Świat Szkła 1/2006

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.