Światło ma duży wpływ na samopoczucie człowieka. Latem dni są długie i słoneczne, a więc poziom serotoniny w organizmie wzrasta, w związku z czym poprawia się nasze samopoczucie. Natomiast zimą, gdy dominuje pochmurna pogoda, czujemy się senni i nie mamy tyle energii do działania.

 

Dlatego w okresie zimowym trzeba zwrócić szczególną uwagę na oświetlenie w domu. Może ono bowiem w pewnym, ograniczonym zakresie rekompensować nam niedobór słońca. W trosce o domowym budżet i środowisko, warto wymienić żarówki na energooszczędne źródła światła LED. Dziś podpowiemy, jak przy ich użyciu urządzić przytulne poddasze.

 

20220101PROLINE 42919 akumulaturowy pistolet do kleju 2 

 

Oświetlenie może budować określoną atmosferę w domu czy też ułatwiać wykonywanie codziennych czynności, ale musi być odpowiednio dobrane i umiejscowione w poszczególnych wnętrzach z uwagi na ich funkcje.

 

Co innego sprawdzi się bowiem w sypialni niż domowych gabinecie, kuchni bądź pokoju dziecka. Na poddaszu aranżujemy różne pomieszczenia, skosy są jednak wymagające, dlatego warto dobrze przemyśleć rozłożenie punktów świetlnych i listew LED. W pracach montażowych pomocne będą z pewnością podstawowe narzędzia.

 


Zalety oświetlenia LED
Żarówki LED charakteryzują się nieporównywalnie dłuższą żywotnością (mogą działać bezawaryjnie nawet 10 lat) niż te standardowe. W dodatku, są bezpieczne w używaniu i ekologiczne, gdyż nie zawierają szkodliwej rtęci. LED-y nie wydzielają także ciepła do otoczenia.

 

Sprawdzą się zatem także w domach, gdzie są małe dzieci – nie ma ryzyka poparzenia przy dotknięciu szkła ręką. Co więcej, to produkty energooszczędne z uwagi na niski pobór prądu przy jednoczesnej maksymalnej mocy. Decydując się na ich zakup, płacimy więc mniejsze rachunki za energię – wykorzystujemy jej nawet do 90% mniej w porównaniu do żarówek tradycyjnych.

 

Przy ich użyciu zyskujemy ponadto duże możliwości aranżacyjne – są dostępne w dowolnym kolorze i temperaturze barwowej (szeroki wybór barw ciepłych, zimnych, neutralnych). – To, że oświetlenie LED jest oszczędniejsze pod względem zużycia prądu wiemy już od dawna. To nie jedyna zaleta – jest także jednocześnie łatwe w montażu, dzięki możliwości zastosowania technik niewymagających poważniejszych ingerencji w ściany.

 

Mam na myśli klejenie i przytwierdzanie za pomocą płytko osadzanych wkrętów mocujących listwy, panele i taśmy LED do ścian tynkowanych tradycyjnie i wykończeń kartonowo- gipsowych – tłumaczy Łukasz Słowak – szkoleniowiec, prezenter elektronarzędzi i specjalista w dziedzinie montażu z firmy PROFIX, Partnera kampanii „DOBRY MONTAŻ – BUDUJESZ DLA POKOLEŃ”.

 

20220101PROLINE 42919 akumulaturowy pistolet do kleju 1

 


Dobór oświetlenia do funkcji pomieszczenia
W sypialni warto wybrać oświetlenie, które będzie wyciszać, budować atmosferę przytulności i intymności. Najlepiej sprawdzą się rozproszone źródła światła o barwie ciepłej. Zamiast lampy sufitowej warto zatem postawić na kinkiety czy listwy LED ukryte np. w podwieszanym suficie.

 

Przydadzą się także lampki nocne. Jeśli we wnętrzu znajduje się toaletka, powinna być dodatkowo punktowo doświetlona – ewentualnie można wybrać lustro ze zintegrowanym oświetleniem LED.

 

Światło jest szczególnie istotne w kuchni, gdyż to miejsce typowo zadaniowe. W centralnym punkcie powinna znaleźć się zatem lampa sufitowa. Doświetlić możemy również stół (pojedyncza lampa sprawdzi się w przypadku okrągłego stołu, a złożona z kilku punktów świetlnych rozmieszonych symetrycznie – przy prostokątnym), jeśli wydzielona jest przestrzeń jadalniana.

 

– Wskazane jest zastosowanie także dodatkowego oświetlenia blatu roboczego. Warto w tym przypadku zdecydować się na taśmy LED, biegnące wzdłuż krawędzi ścian i w ich załamaniach, jak również pod wiszącymi szafkami. Taśmy te posiadają zwykle własną powierzchnię samoprzylepną, lecz jeśli mamy zamiar obudować je estetycznym panelem może się okazać, że to nie wystarczy.

 

Wówczas z pomocą przychodzi nam pistolet na klej PROLINE. Klejenie na gorąco jest estetyczne, trwałe i łatwe w wykonaniu i nie wymaga wiercenia czy innych trwałych ingerencji w materiał – radzi Łukasz Słowak.

 

W łazience z kolei ważne jest szczególnie dobre doświetlenie strefy z lustrem. Można zainstalować dwa kinkiety po jego bokach i jedną lampę na górze. Ważne, aby dobrać żarówki o neutralnej barwie światła, gdyż najlepiej będą oddawać naturalne kolory. Jako oświetlenie centralne sprawdzi się plafon. Niektórzy decydują się ponadto na podkreślenie światłem strefy prysznicowej – należy zastosować w tym wypadku oprawy odporne na wodę.

 

20220101PROLINE TRYTON wkretarka TBLV204 carpenter stolarz

 


Jak podkreślić piękno skosów?
Rozmieszanie oświetlenia pod skosami może okazać się problematyczne. Jednak dzięki zastosowaniu taśm LED możemy wydobyć piękno wnętrz usytuowanych na poddaszu – ukształtować je na nowo światłem lub podkreślić ciekawe załamania. – Listwy LED pozwalają na tworzenie unikalnych aranżacji, a przy tym doskonale doświetlają trudne do wyróżnienia strefy.

 

Tutaj przy montażu konieczne może się okazać zastosowanie wkrętów. Dobrze mieć wówczas pod ręką wygodne i lekkie elektronarzędzia TRYTON z bezprzewodowej mocnej linii 20 V. Panele LED i miniklosze zamontujemy wówczas łatwo i estetycznie, nawet w trudnym technicznie obszarze łączenia ścian i skośnych elementów sufitu – dodaje ekspert PROFIX.

 

Dzięki pomysłowości i wykorzystaniu narzędzi PROLINE i TRYTON można w łatwy sposób zwiększyć atrakcyjność naszego poddasza. Jednocześnie zastosowana technologia oświetlenia daje wymierna oszczędność i przyczynia się do obniżenia energochłonności domu. Wszystko po to, aby natura miała z nami trochę lżej.

 

20220101Proline tasma LED montaz energooszczedne oswietlenie poddasza1


***
Partnerzy kampanii „DOBRY MONTAŻ– BUDUJESZ DLA POKOLEŃ”: Anwis, BFT, Deceuninck, FAKRO, Hörmann, Klimas Wkręt-met, Krispol, Metal-Plast, Pol-Skone, PORTA, Profix, Selena, Soudal, WIŚNIOWSKI. Patroni honorowi: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Patroni merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej, EPPA (European Trade Association of PVC Window System Suppliers), Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy.

 

Patroni medialni: Budnet.pl, Budownictwo.co, „Buduj Energooszczędnie”, „Budujemy Dom”, „Dom Idealny”, „Dom szyty na miarę”, Drzwi21.pl, Ekobudowanie, „Ekspert Budowlany”, Kupdom.com.pl, „Kwartalnik OKNO”, „Ładny Dom”, Ładnydom.pl, „Manager Report”, „Monter Stolarki”, „Murator”, „Najciekawsze Projekty”, Obud.pl, Oknonet.pl, Pasywny-budynek.pl, „RBT Magazyn”, Receptynadom.pl, Stolarkabudowlana.eu, „Świat Szkła”, „Teraz Środowisko”.


Strona internetowa kampanii: dobrymontaz.com 
Fanpage kampanii na Facebook’u: www.facebook.com/dobrymontaz 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.