Co zrobić gdy to nie wystarcza? Oprócz systemów grawitacyjnych istnieją systemy oddymiania mechanicznego, gdzie odprowadzenie dymu i gorących gazów odbywa się poprzez system wentylatorów wyciągowych zasilanych sprzed wyłącznika zasilania głównego. Tego typu systemy stosuje się przede wszystkim w garażach i budynkach wysokich.
W specyficznych sytuacjach można połączyć oba systemy sterowania z jednego źródła nadzoru. Wydaje się celowym sprzężenie tych systemów z układem oświetlenia ewakuacyjnego i sterowania drzwiami ewakuacyjnymi. Można wtedy mówić o kompleksowym sterowaniu układem ewakuacyjnym.
Na rys. 1 przedstawiono zintegrowany system sterowania oddymianiem zrealizowany przez UNIMA-tech w OPO w Zakopanem. Może on pełnić samodzielnie funkcje wykrywcze pożaru oraz oddymiania lub tylko wykonawczą oddymiania wraz z wentylacją holi i klatek schodowych.
System zbudowany jest w oparciu o mikroprocesorową centralę sterującą sprzężoną z systemem SAP wykrywania pożaru w pokojach hotelowych. Komunikacja pomiędzy centralami odbywa się w obu kierunkach. Na holach i klatkach schodowych zainstalowane są czujniki dymu zintegrowane z systemem oddymiania oraz sygnalizatory optyczno-akustyczne. Centrala steruje zestawem (w tym przypadku) siłowników łańcuchowych otwierających okna oddymiające, zespołem elektrotrzymaczy odblokowujących drzwi do zewnętrznych schodów ewakuacyjnych oraz drzwi napowietrzających. Równocześnie zostaje uruchomiony zespół specjalnych wentylatorów oddymiających, wyprowadzających trujące substancje na zewnątrz budynku. Wentylatory zasilane są z napięcia nie buforowanego, sprzed wyłącznika pożarowego. Wraz z otwarciem okien oddymiających i uruchomieniem wentylatorów zostają podświetlone drogi ewakuacyjne.
Wyjścia sterujące oknami mogą oczywiście sterować otwarciem dachowych klap oddymiających z napędem elektrycznym (pełniących jednocześnie funkcje doświetlenia), lub uruchamiać elektrozawory skrzynek alarmowych sterowania pneumatycznego.
Opisany wyżej system wypełnia bardzo dobrze funkcję wczesnego ostrzegania pożarowego z jednoczesnym oddymianiem. Dodatkowo, wyjście alarmowe centrali oddymiania można podłączyć do dialera telefonicznego sygnalizującego pożar w PSP.
Tego typu system zabezpieczeń bardzo dobrze spełnia rolę ochronną w obiektach użyteczności publicznej typu: szkoły, przedszkola, szpitale.
Do oddymiania klatek schodowych w budynkach mieszkalnych ze skośnym dachem, w którym występuje dodatkowo kanał łączący ostatnią kondygnację z otworem dachowym, zasadnym jest stosowanie dodatkowego wentylatora zasysającego gorące gazy, uruchamianego po całkowitym otwarciu klapy dachowej. Na rys. 2 przedstawiono system oddymiania klatek schodowych z dodatkowym wentylatorem zasysającym.
Wentylator powoduje kompensatę strat powierzchni czynnej oddymiania na skutek tłumienia przepływu w kanale dolotowym. Podobna sytuacja występuje podczas adaptacji klatek schodowych do obowiązujących przepisów bezpieczeństwa np. w starych budynkach, gdy ostatnią kondygnację należy połączyć z klapą oddymiającą przez powierzchnię niczym nie chronionego strychu.
Reasumując, można tak zaprojektować i wykonać układ systemu oddymiania by stanowił samodzielną jednostkę wykrywania pożaru z jednoczesnym przygotowaniem dróg ewakuacyjnych i operacyjnych dla jednostek ratowniczych i PSP.
Integracja systemów oddymiania - kompleksowy system ewakuacyjny
- Szczegóły
- Kategoria: Przeciwpożarowe przegrody przeszklone