Po wielu latach planowania i trudności okołoinwestycyjnych, nowy Quality Hotel Match został wreszcie otwarty. Obiekt znajduje się w Jönköping. Wszystkie pokoje hotelowe mają wspaniały widok na jezioro Vättern, niezależnie od piętra i lokalizacji. Architektoniczna elegancja łączy stare i nowe poprzez ceglany fundament i szklaną fasadę. Hotel znajduje się na terenie przemysłowym, który dzięki tej realizacji zyskał nowe życie i połączenie z miastem.

 

2022 11 12 1 

 

Nowy Quality Hotel Match ma 18 pięter, 229 pokoi, 10 sal konferencyjnych, restauracje, bar i siłownię. Jego powierzchnia wynosi 12 300 metrów kwadratowych, a wysokość sięga do 60 metrów. Zlokalizowany w przemysłowej strefie hotel miał za zadanie połączyć nowoczesne centrum miasta z istniejącą architekturą przemysłową. Tutaj stare i nowe łączą się ze sobą w harmonijny i innowacyjny sposób.

 

2022 11 12 2

 

Wiosną 2015 roku Skanska i Enter Arkitektur wspólnie wygrały konkurs deweloperski na nowy hotel, który miałby powstać w historycznym rejonie przemysłowym. – To była fantastyczna wiadomość, że wygraliśmy konkurs razem z firmą Skanska. Minęło trochę czasu od naszej poprzedniej nagrody, ale przez te lata wiele się nauczyliśmy.

 

2022 11 12 3

 

Po raz pierwszy zrobiliśmy dom z 18 piętrami – mówi Ulrika Cedwin CEO Enter Arkitektur. W fazie planowania zadawano sobie pytania dotyczące tego, jak najlepiej ukształtować te dwie różne dzielnice – przemysłowy rejon i nowoczesne centrum – oraz jak powinny one ze sobą współpracować. W Enter Arkitektur udało się znaleźć inteligentne i stylowe rozwiązanie architektoniczne.

 

2022 11 12 4

 

– Chcieliśmy zbliżyć teren przemysłowy do miasta i stworzyć przejście, które prowadzi do tego obszaru. Zrobiliśmy to przez szerokie i duże schody, do których można łatwo dostać się z hotelu. Cegły parteru są dobrane w kolorze i fakturze, aby powiązać budynek z terenem przemysłowym.

 

2022 11 12 5

 

Ceglana elewacja jest później wypełniona przeszklonymi szczelinami, co zapewnia przejrzystość ulicy i lokalizacji. Przeszklona bryła jest połączona z miastem, choć z bardziej nowoczesnym akcentem. Ambicją było połączenie centrum miasta z przemysłowym terenem tak, aby budynek stał się generatorem miejskiego życia – mówi Ulrika.

 

2022 11 12 6

 

Gradientowa szklana fasada
Hotel ma pas na drugim piętrze, który oddziela ceglany fundament od szklanej fasady, a dzięki symetrycznemu korytarzowi na wszystkich piętrach, dwie różne szklane części hotelu zostały elegancko oddzielone. Część zwrócona w stronę strefy przemysłowej ma podobny ceglasty kolor, podczas gdy druga strona zwrócona w przestrzeń miejską ma kolor czarny.

 

2022 11 12 7

 

Przeszklona fasada jest gęstsza w dolnej części hotelu, a im dalej patrzysz na budynek, tym fasada staje się coraz bardziej przezroczysta, co stwarza szerszy widok na miasto i jezioro. Daje to wrażenie stopniowego przesuwania się gradientu w kierunku nieba.

 

– Pasmo okien było bardzo ważne, ponieważ biegnie ono przez całą długość hotelu. Oznacza to, że wszystkie pokoje, niezależnie od tego, gdzie się znajdują, mają widok na Vättern. Pokoje na górze hotelu są przejrzyste i dzięki czystemu szkłu mają fantastyczny widok – mówi Ulrika.

 

2022 11 12 8

 

Co więcej, zrównoważony rozwój był priorytetem dla tego projektu, w którym włożono wiele pracy przy wyborze materiałów. Dlatego Quality Hotel Match złożył wniosek do LEED Szwecja, z nadzieją, że otrzyma drugą najwyższą ocenę – Gold.

 

Poprzez UPB, WICONA dostarczyła do projektu 4600 m2 fasady elementowej i 646 m2 fasady słupowo-ryglowej. Profile aluminiowe zostały zintegrowane ze szkłem laminowanym AGC Stopsol Supersilver Grey z powłoką w dwóch różnych kolorach. Na dwóch pierwszych piętrach fasada słupowo-ryglowa została zamontowana pomiędzy ceglaną ścianą, gdzie konstrukcja szklana ma potrójne szyby zespolone ze szkłem przeciwsłonecznym SNX60 HT.

 

Podobnie fasada utrzymuje wysokie wymagania dotyczące hałasu pomiędzy pokojami hotelowymi (RW + Ctr = 53 dB), co tworzy spokojne i stymulujące środowisko, w którym hałas jest blokowany dla gości hotelowych.

 

2022 11 12 9

 

Przyszłość Quality Hotel Match
Quality Hotel Match ma najlepszy widok w całym mieście, ale budowa nie zawsze była usłana różami. Było wiele przeszkód po drodze, podczas których budowa była przerywana, m.in. pęknięcia na pobliskich budynkach i pozostałości siarki ze starej fabryki zapałek, które powodowały małe eksplozje. Jednak po wielu latach budynek został ukończony i stał się nowym punktem orientacyjnym dla Jönköping.

 

– Fajnie jest zobaczyć rezultat po tylu latach od wygrania projektu – to nas bardzo cieszy. Ale najlepszą rzeczą, poza samym ukończeniem prac, było chyba przedpremierowe otwarcie, które odbyło się na tydzień przed oficjalnym startem hotelu. Możliwość spotkania wszystkich, którzy byli zaangażowani w jego budowę i wspólnie świętowanie – mówi Ulrika.

 

Co Pani zdaniem hotel wniesie do miasta? – Myślę, że hotel otworzy drogę między centrum a obszarami przemysłowymi, co wniesie wiele dla miasta. Hotele są potrzebne w Jönköping, zwłaszcza biorąc pod uwagę Elmię, gdzie odbywa się wiele wydarzeń i targów, poza tym przyciągają także innych, którzy przyjeżdżają do Jönköping, aby zwiedzić miasto – kończy Ulrika.

 

Fakty:
WICONA-Partner: AS UPB
WICONA-Produkt: WICTEC EL 60 + WICTEC 50
Architekt: Enter Arkitektur AB
Developer: Skanska
Fotograf: Anders Bobert   

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  
Świat Szkła 11/2022  

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.