Aktualnie szyba może stanowić nawet 90% powierzchni okna, co oznacza, że to właśnie od jej parametrów zależą właściwości całej stolarki. Nowoczesne produkty charakteryzują się nie tylko niepowtarzalnym designem, wpasowującym się we współczesne projekty budynków, ale także kompleksową troską o użytkowników przestrzeni i środowisko naturalne. Zasługę przypisujemy w tym przypadku odpowiedniej konstrukcji i zastosowanym komponentom, które mają kluczowe znaczenie dla osiągnięcia wysokiego komfortu funkcjonowania – cieplnego, świetlnego, wizualnego czy akustycznego.

 

2024 05 02 1

 

 

Budowa nowoczesnych przeszkleń
Okno jest jednym z najistotniejszych elementów domu – gwarantuje dostęp do światła, reguluje wentylację w pomieszczeniach, dba o odpowiednią temperaturę i parametry akustyczne, a jednocześnie chroni użytkowników przestrzeni przed uciążliwościami świata zewnętrznego i zmiennymi warunkami atmosferycznymi.

 

Doskonałe właściwości termoizolacyjne stolarka okienna zawdzięcza szybom zespolonym, które zarazem przyczyniają się do zwiększenia efektywności energetycznej obiektów w zgodzie z normami narzucanymi przez Unię Europejską.

 

Szybę zespoloną stanowi układ dwóch lub trzech tafli szkła oddzielonych ramką dystansową, zazwyczaj o szerokości od 14 do 18 mm. W przestrzeni międzyszybowej znajduje się gaz szlachetny – argon lub krypton – wprowadzony tam dla zwiększenia efektu ciepłochronności.

 

Aby gaz zamknięty pomiędzy szybami nie ulegał zawilgoceniu, ramkę dystansową wypełnia się sitem molekularnym – silnym środkiem higroskopijnym w postaci granulatu. Szyby na całej długości obrzeża są połączone z ramką dystansową materiałami klejącouszczelniającymi, co zapewnia szczelność układu, ograniczając dopływ pary wodnej do jego wnętrza.

 

W szybie jednokomorowej, zwiększając odstęp pomiędzy taflami szkła (szerokość ramki dystansowej), otrzymujemy efekt polepszenia parametru izolacyjności, ale tylko do grubości 18-20 mm. Dalsze zwiększanie szerokości ramki powoduje zwiększenie i nasilenie efektu konwekcji gazu w szybie zespolonej. Chcąc dalej polepszać parametr izolacyjności Ug, stosuje się trzecią szybę, ograniczając konwekcję w komorze – stąd szyby dwukomorowe.

 

W takich zestawach musi występować powłoka niskoemisyjna, która ogranicza utratę nagromadzonego w budynku ciepła, korzystnie wpływając na współczynnik Ug (ograniczenie strat ciepła poprzez promieniowanie). Cienka, niewidoczna dla oka warstwa tlenków metali przepuszcza światło i energię słoneczną do wnętrza, równocześnie zapobiegając przenikaniu ciepła z pomieszczenia na zewnątrz. Kiedy światło słoneczne dociera do szyby, jego część ulega odbiciu, część zostaje pochłonięta przez samo szkło, a część przechodzi na drugą stronę szyby.

 

2024 05 02 1


Stosunki między każdą z tych trzech części a całością światła padającego na szybę, to tzw. współczynniki odbicia, pochłaniania i przepuszczalności charakteryzujące daną szybę. Wartości te zależą od barwy szkła, od jego grubości oraz, w przypadkuszkła powlekanego, od rodzaju zastosowanej powłoki.

 

– Kluczowym parametrem dla szyb zespolonych jest współczynnik przepuszczalności cieplnej Ug, który dla nowoczesnych rozwiązań, takich jak pakiety dwukomorowe z trzema szybami, może osiągnąć wartości od 0,4 do 0,6 W/m²K. Wskaźnik ten bezpośrednio wpływa na ogólny współczynnik przepuszczalności cieplnej całego okna Uw, co z kolei jest istotne dla spełnienia wymagań izolacyjnych określonych w Warunkach Technicznych (współczynnik Uw dla nowych okien nie powinien przekraczać 0,9 W/m²K) – wyjaśnia Maciej Mańko, Menedżer Marketingu Saint-Gobain Glassolutions.

 

– Jednak szyby zespolone to nie tylko izolacja. Wysoka przepuszczalność światła Lt, która w przypadku szkła ECLAZ® sięga nawet 77%, zapewnia odpowiednią ilość naturalnego oświetlenia, co jest korzystne dla zdrowia i komfortu użytkowników. Ponadto, parametr Solar Factor g odgrywa niezwykle ważną rolę w budynkach niskoenergetycznych i pasywnych, ponieważ określa, ile ciepła słonecznego jest w stanie przeniknąć do wnętrza, a to przyczynia się do naturalnego ogrzewania pomieszczeń. Okazuje się więc, że odpowiednio skonstruowane szyby zespolone są priorytetowym elementem nowoczesnego budownictwa, łączącym zaawansowane technologie z potrzebami środowiskowymi i ekonomicznymi.

 

Niezbędnym elementem okna jest także ramka dystansowa, newralgiczny element odpowiadający za powstawanie mostka cieplnego na styku szklenia z ramą okienną. Dotychczas stosowane ramki aluminiowe i stalowe nie spełniają kryteriów ciepłej ramki. Ciepła ramka musi być wykonana z materiału o niskiej przewodności cieplnej tak, aby straty ciepła tą drogą były jak najmniejsze. Najbardziej wydajne na rynku ciepłe ramki Swisspacer Ultimate mają współczynnik Psi na poziomie 0,030 [W/m·K] w porównaniu do ramki aluminiowej Psi 0,076 [W/m·K]

 

Powłoki niskoemisyjne oraz wypełnienia gazami szlachetnymi w szybie zespolonej to znaczący skok technologiczny w zakresie ochrony okien przed utratą ciepła. By było to możliwe, warto zadbać o przemyślane rozwiązania, wśród których uwagę przykuwa szyba CLIMATOP® PRIME z powłoką niskoemisyjną ECLAZ®.

 

Najważniejszym elementem szyb zespolonych CLIMATOP® ECLAZ® jest zastosowanie innowacyjnej, niskoemisyjnej powłoki, która pozwala na selektywne przepuszczanie światła i ciepła słonecznego do wnętrza, jednocześnie nie pozwalając na ucieczkę ciepła na zewnątrz. Ta technologia umożliwia maksymalne wykorzystanie naturalnego oświetlenia (Lt = 77%) oraz ciepła słonecznego (Solar factor g = 0,6), co znacząco zmniejsza potrzebę stosowania sztucznego oświetlenia oraz ogrzewania i przyczynia się do redukcji kosztów eksploatacyjnych czy emisji dwutlenku węgla.

 

2024 05 02 1

 


Dodatkowo, dzięki konstrukcji dwukomorowejszyby CLIMATOP® ECLAZ® zapewniają znakomitą izolacyjność termiczną, równoważąc bilans energetyczny okna. Efekt ten jest osiągany dzięki zastosowaniu wysoce przezroczystej warstwy termicznej, która nie tylko przepuszcza światło, ale także odbija wewnętrzne ciepło z powrotem do wnętrza. To zintegrowane podejście pozwala na stworzenie optymalnych warunków życiowych, gdzie światło i ciepło są efektywnie zarządzane, a granice między pomieszczeniem a otoczeniem zacierają się, oferując użytkownikom poczucie przestrzeni i otwartości.

 


Jeszcze więcej komfortu latem
Sposobem na zbliżające się lato może być także szkło przeciwsłoneczne. Szyby zespolone COOL-LITE® to zaawansowane technologicznie rozwiązania, które skutecznie odpowiadają na wyzwania związane z wysokimi temperaturami – szczególnie w obiektach z dużymi przeszkleniami. Dzięki zastosowaniu specjalnej powłoki selektywnej z tlenków metali (w tym dwóch lub trzech warstw srebra) szyby te przepuszczają naturalne światło, jednocześnie blokując większość ciepła słonecznego, co przeciwdziała przegrzewaniu się przestrzeni.

 

– Jednym z głównych parametrów, który wyróżnia COOL-LITE® jest niska wartość współczynnika przepuszczalności cieplnej, Solar Factor – precyzuje Maciej Mańko. – Ten wskaźnik mówi o tym, jak efektywnie szyba ogranicza przepływ ciepła słonecznego do wnętrza, co bezpośrednio przekłada się na niższe koszty chłodzenia w okresie letnim.

 

Dzięki tym właściwościom, przykładowo COOL-LITE® SKN 176 za sprawą niskiego parametru Solar Factor g = 0,34, umożliwia obniżenie temperatury w pomieszczeniach nawet o 5°C w porównaniu do zastosowania standardowego szkła. COOL-LITE®SKN 176 charakteryzuje się również bardzo dobrą przepuszczalnością światła (Lt = 63%), co oznacza, że obiekty są jasne i przyjazne – nie tracą przy tym na efektywności termicznej. Szkło selektywne tego typu jest dostępne w różnych grubościach – 6, 8 i 10 mm, dzięki czemu możemy je dostosować do specyficznych potrzeb każdego projektu budowlanego.

 

Zastosowanie szyb zespolonych COOL-LITE® jest szczególnie korzystne w nowoczesnych budynkach, gdzie duże przeszklenia są często wykorzystywane do podkreślenia estetyki i maksymalizacji dostępu do światła dziennego. Oprócz zapewnienia chłodniejszego i bardziej komfortowego środowiska wewnątrz, produkt oferuje dodatkowe korzyści w postaci lepszego mikroklimatu. Dzięki temu szyby COOL-LITE® to nie tylko sposób na zmniejszenie zużycia energii i kosztów eksploatacyjnych, ale również poprawę ogólnego standardu życia i pracy w nowoczesnych przestrzeniach.

 

W obliczu stale rosnących kosztów energii i coraz bardziej rygorystycznych norm środowiskowych szyby zespolone reprezentują jedno z najistotniejszych rozwiązań dla przyszłości zrównoważonego budownictwa. Ich rola w zapewnianiu optymalnej izolacji, redukcji emisji CO2 i obniżaniu kosztów operacyjnych obiektów jest nie do przecenienia. Zatem inwestycja w nowoczesne technologie okienne jest nie tylko odpowiedzią na bieżące wyzwania, ale też inwestycją w przyszłość, która przynosi korzyści zarówno na poziomie indywidualnym, jak i globalnym.

 

 2024 05 02 4

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.