Przy budowie nowego budynku w śródmieściu Berkeley spełniło się życzenie architektów: w pełni zautomatyzowana i tym samym rentowniejsza produkcja całkowicie szarego zespolenia krawędzi szyby izolacyjnej. Jasnoszara ramka dystansowa Super Spacer® jest również częścią tego reprezentacyjnego rozwiązania elewacji.

 

2024 05 20 1

 

„Szczegóły nie są tylko szczegółami. To one czynią projekt wyjątkowym.” Większość architektów zgadza się chyba w pełni z tym znanym cytatem Charlesa Eamesa. Szczegóły przenoszą dobry projekt na imponujący poziom i są one często decydującym kryterium, aby urzeczywistnić twórczy pomysł.

 

Także w przypadku Milvia Street Campus, uczelnianego budynku dla kalifornijskiego Berkeley City College, drobny szczegół stanowi dużą różnicę: zespolenie krawędzi szyby izolacyjnej, gdzie szare są wszystkie komponenty, począwszy od ramki dystansowej z strukturalnej pianki silikonowej, a kończąc na uszczelnieniu butylowym i silikonowym.

 

2024 05 20 1

 

Po końcowym montażu elewacji także silikonowe fugi będą harmonizowały z tą kolorystyczną koncepcją. W sytuacji, gdy zespolenie krawędzi nie może być całkowicie ukryte, tonacja jego barwy powinna w możliwie największym stopniu zlewać się z tonacją szkła i przez to nadać elewacji z szkła strukturalnego lekką, delkatną przejrzystość.

 

Nadrzędny cel: zmaksymalizowany dopływ naturalnego światła
Ten sześciokondygnacyjny budynek zastąpi znajdującą się pod adresem 2118 Milvia Street budowlę w śródmieściu Berkeley. Poza salami wykładowymi pomieści on pracownie artystyczne, bibliotekę oraz przestrzenie przeznaczone dla administracji i organizacji socjalnych. Budynek został zaprojektowany przez Ratcliff Architects w ramach partnerstwa projektowo-budowlanego z XL Construction. Odpowiedzialną za konsultacje odnośnie elewacji i jej montaż jest firma CS Erectors.

 

2024 05 20 1

 

Ze względu na położenie w gęsto zabudowanym obszarze miejskim, najwyższym priorytetem jest maksymalizacja dopływu naturalnego światła, aby zoptymalizować wydajność energetyczną oświetlenia. – Chcieliśmy stworzyć miejsce, w którym można się dobrze czuć, dlatego cały projekt jest ukształtowany otwarcie i przejrzyście – wyjaśnia Patricia Alarcón, Principal Architect w biurze Ratcliff.

 

Przezroczysta szklana elewacja otwiera widok na dzieła sztuki we wnętrzu, które mają dodatkowo ożywiać budynek. Według Ratcliff projekt odnosi się do miejskiego kontekstu i oferuje wizualną przejrzystość, jak również układ połączonych ze sobą pomieszczeń socjalnych, które na pierwszy plan stawiają współdziałanie i współpracę użytkowników. Taras na dachu na szóstym piętrze zapewnia przestrzeń do relaksu na świeżym powietrzu między zajęciami.

 

2024 05 20 1

 

Szyba zespolona z wieloma funkcjami: estetyczna, dyskretna i bezpieczna dla ptaków
Około 1500 m2 szyb zespolonych z powłoką chroniącą przed promieniami słonecznymi ipasol platin 47/27 zostało wyprodukowanych przez zakład AGC Interpane z Plattling (Niemcy), zgodnie z specyfikacjami kalifornijskich architektów. Całkowicie szare zespolenie krawędzi ma nadać elewacji wykonanej w szkleniu strukturalnym atrakcyjną lekkość, bowiem jednorodny monolityczny efekt nie zostanie zakłócony czarnymi liniami.

 

2024 05 20 1

 

Aby zachować harmonijne walory elewacji i jednocześnie częściowo przesłonić widok do wnętrza budynku, szyby w dolnym obszarze są pokryte sitodrukiem na około 30 cm. W celu zapobieganiu kolizjom z ptakami, pozycja 5 szyb zespolonych jest w większości pokryta wytrawionym wzorem postrzegalnym przez ptaki.

 

Szyby zespolone dla projektu Milvia-Street-Campus zostały w pełni automatycznie wyprodukowane na linii produkcyjnej z 24 mm ramką dystansową Super Spacer® T-Spacer™ SG w odcieniu janoszarym oraz szarymi masami uszczelniającymi – butylem i silikonem.

 

2024 05 20 1

 

Całkowicie automatyczna zmiana butylu na linii produkcyjnej szyb zespolonych
– Całkowicie szare zespolenie krawędzi nie jest wprawdzie standardem, jednak w przypadku fasad oszklonych strukturalnie będzie dla wielu architektów, ze względów estetycznych, coraz ważniejszym zagadnieniem – potwierdza Daniel Bruckelt, kierownik produkcji w AGC Interpane w Plattling.

 

– Także dla naszych kilku dużych projektów, takich jak modernizacja Two Bryant Park w Nowym Jorku i The Shard w Londynie, architekci zażyczyli sobie zespolenie krawędzi w kolorze szarym. Wprawdzie kolor ramki Super Spacer możemy dowolnie zmieniać z czarnego na szary, jednak nie do pomyślenia było, aby szary i czarny butyl wytłaczać przez te same dysze – kontynuuje Daniel Bruckelt.

 

2024 05 20 1

 

Dotychczas prosta i w pełni automatyczna zmiana butylu o różnych kolorach na jednej linii produkcyjnej szyb zespolonych była niemożliwa ze względów technicznych. Dlatego Glaston opracował dla producenta w Plattling niestandardowe, unikatowe na świecie rozwiązanie.

 

– Aplikator o podwójnej głowicy do automatycznej aplikacji ramek dystansowych Super Spacer z obustronną aplikacją butylu otrzymał niejako zwrotnicę butylu. Przez drugie doprowadzenie możemy teraz automatycznie aplikować także szary butyl bez jakiegokolwiek dodatkowego nakładu – wyjaśnia pan Bruckelt.

 

Super Spacer® wspiera wydajność i jakość w pełni zautomatyzowanej produkcji szyb zespolonych
– Klienci tacy, jak AGC Interpane potwierdzają, że system ramek dystansowych Super Spacer jest optymalny dla zautomatyzowanej produkcji szyb zespolonych – zarówno pod względem precyzyjnej aplikacji o wyraźnych krawędziach, jak również zalet produkcyjno-technicznych – mówi Joachim Stoss, Vice President International Sales w firmie Edgetech/Quanex.

 

Elastyczne ramki dystansowe Super Spacer® zasadniczo bazują na piance strukturalnej. Ponieważ aplikacja następuje ze zwoju, w porównaniu ze sztywnymi systemami odpadają takie etapy technologiczne, jak przycinanie, gięcie i wypełnianie środkiem osuszającym.

 

W przeciwieństwie do systemów termoplastycznych nie są one nakładane przy zastosowaniu wysokich temperatur, co wiąże się z wysokim zużyciem energii. Właściwości elastycznych ramek dystansowych są także pomocne podczas produkcji i przy transporcie wielkowymiarowych i ciężkich szyb z przestrzeniami między taflami szkła do 32 mm (w produkcji automatycznej do 28 mm).

 

Ponieważ zespolenie krawędzi po aplikacji jest natychmiast stabilne, nie może się ono przemieścić przy podnoszeniu, a także szyby zespolone mogą być pakowane natychmiast po ich produkcji. Super Spacer® mogą być użytkowane ze wszystkimi stosowanymi materiałami uszczelniającymi, jak hot melt butyl, poliuretan, silikon i polisiarczek. Gwarancja producenta nie jest związana z stosowaniem specyficznego uszczelnienia wtórnego.

 

Ponadto Super Spacer® jest wiodącą ramką dystansową w jeszcze jednym aspekcie: wolna od metalu technologia ciepłej ramki optymalizuje skuteczną izolację termiczną budynków. Ciepła ramka dystansowa Super Spacer®, ze swoim współczynnikiem przenikania ciepła Ψ o wartości do 0,029 [W/mK], zalicza się do najbardziej energooszczędnych ramek dystansowych i oczywiście ma certyfikat budownictwa pasywnego.

 

 O Edgetech Europe GmbH, A Part of Something BiggerSM
Edgetech Europe GmbH, z siedzibą w Heinsberg, Niemcy, jest spółką całkowicie zależną od Quanex Building Products Corporation (NYSE: NX), globalnej, notowanej na giełdzie firmy produkcyjnej, obsługującej głównie producentów OEM na rynkach okien, mebli, systemów solarnych, chłodniczych i produktów zewnętrznych. Edgetech Europe GmbH obsługuje rynki w Europie kontynentalnej, zatrudniając łącznie 490 pracowników i mając 17 linii produkcyjnych, wytłaczarek. Jesteśmy „A Part of Something Bigger” (Częścią Czegoś Większego), poprawiając parametry i estetykę produktów końcowych poprzez ciągłe innowacje, pomagając klientom w osiąganiu większej wydajności produkcji oraz udzielając się na rzecz społeczności, w których działamy. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę quanex.com.

 

 

 2024 05 20 1

 

 

 

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.