Od ponad 60 lat, a obecnie już w trzecim pokoleniu, firma Glas Berger z Viehdorf koło Amstetten w Austrii jest uznanym specjalistą w dziedzinie obróbki szkła do wnętrz i giętego szkła bezpiecznego. Zatrudnia 30 pracowników, a różnorodne wyroby szklane są produkowane na powierzchni 4000 m2.
Pionowe centrum obróbki szkła systron proHD wraz z systemem magazynowania szkła. © systron
Firma oferuje kompleksowe usługi – od produkcji po montaż. Dyrektor zarządzający Erwin Berger powiedział: – Nasza firma przetwarza w systemie jednozmianowym około 40 000 m2 szkła rocznie. Skupiamy się głównie na wysokiej jakości szkle do wnętrz, ale coraz większe znaczenie zyskują także zadaszenia, balustrady i „parawany” ogrodowe.
– Centrum obróbki szkła systron proHD z urządzeniem waterjet do cięcia szkła strumieniem wody i rozwiązanie magazynowe systron są naszymi najważniejszymi elementami linii produkcyjnej .
Erwin Berger, dyrektor zarządzający Glas Berger GmbH. © systron
Maszyna pracuje samodzielnie podczas przerwy, a operator proHD może swobodnie opuścić chwilowo urządzenie, aby np. pomóc przy innych maszynach. Maszyna może również pracować całkowicie bez nadzoru człowieka. W przypadku zmiany bezobsługowej buforujemy głównie bardziej skomplikowane szkło do obróbki, takie jak np. drzwi, z kilkoma wycięciami, do kabiny prysznicowej.
Cięcie strumieniem wody stało się niezbędne
Możliwość cięcia szkła strumieniem wody była nowością dla firmy Berger. – Cięcie strumieniem wody to niezwykle elastyczny i delikatny sposób cięcia szkła. Można wycinać w tafli szkła otwory o promieniu zaledwie 2 mm, a jakość obróbki jest bardzo dobra. Nie trzeba już nic zatępiać, ponieważ cięcie strumieniem wody odbywa się bez naprężeń.
– Obróbka frezem powoduje znacznie większe naprężenia i mikropęknięcia na krawędzi szkła, co oznacza, że w ten sposób przetworzonego wyrobu szklanego nie można bezpośrednio przesłać do hartowania – wymagany jest jeszcze proces zatępiania krawędzi (co nie jest konieczne w przypadku obróbki strumieniem wody).
Konserwacja urządzenia waterjet jest łatwa do opanowania, dysze waterjet wymagają, co prawda, częstego serwisowania, ale w porównaniu do analogicznych czynności w przypadku wierteł jest to znacznie mniej czasochłonne.
Wizją firmy przetwarzającej szkło z Dolnej Austrii było wykorzystywanie w procesie produkcyjnym w pełni zautomatyzowanego centrum do zatępiania/szlifowania i przetwarzania szkła, wymagającego niewielkiej ilości czynności konserwacyjnych, łatwego w obsłudze i zapewniającego najwyższy poziom produkowanych wyrobów. systron proHD z 20-gniazdowym systemem magazynowania szkła w pełni spełnia te wymagania.
Potrzebujesz więcej informacji?
Proszę o kontakt: