Maszyny LamiPress mogą być również wykorzystywane do produkcji laminatów, które wcześniej były technicznie niewykonalne, co Fotoverbundglas Marl GmbH zademonstruje na targach glasstec w dniach 22-25 października. Na swoim stoisku (hala 12, A56) i specjalnym pokazie „technologia szkła na żywo”, firma pokaże szklaną fasadę, w której zalaminowano milimetrowe moduły „VideowindoW” o wysokiej rozdzielczości.
Moduły „VideowindoW” w szklanych fasadach oferują nowe możliwości w zakresie efektywności energetycznej, ochrony przed olśnieniem oraz zastosowanie multimedialne. Fot: VideowindoW
Opatentowana technologia z Holandii została opracowana w celu przekształcenia szklanych fasad w przezroczyste ekrany, które poprawiają wrażenia użytkownika w budynku, a jednocześnie umożliwiają dynamiczną ochronę przed zbyt mocnym nasłonecznieniem i kontrolę komfortu w pomieszczeniach.
Maszyny LamiPress po raz pierwszy umożliwiły laminowanie modułów z użyciem cienkiego szkła float, a nawet ze szkłem próżniowym, umożliwiając przyszłą integrację z ultranowoczesnymi fasadami.
„VideowindoW” to technologia produkcji niezwykle cienkich szkieł typu display (szkło na ekrany wyświetlające), która przekształci szklane fasady w dynamiczne ekrany, a nawet umożliwi interaktywność z przechodniami.
Moduły „VideowindoW” montowane w fasadach szklanych poprawiają efektywność energetyczną, zapewniają ochronę przed zbyt intensywnym nasłonecznieniem, a jednocześnie dostarczają informacji i rozrywki. Fot: VideowindoW
Szklana fasada nadal zachowuje przezroczystość (większą lub mniejszą w zależności od wyświetlanych obrazów), a wyświetlane sceny lub sekwencje wideo zacieniają pomieszczenia oraz zapewniają przyjemny klimat we wnętrzach i ochronę przed olśnieniem zbyt intensywnymi promieniami słońca.
Moduły nie zostały jeszcze przetestowane pod kątem wartości g (kontrola nasłonecznienia) lub Ug (izolacja termiczna), ale wstępne analizy spektralne sugerują obiecujące właściwości.
Korzystając z technologii LamiPress, możliwe stało się nawet laminowanie z modułów próżniowego szkła izolacyjnego (vacuum insulating glass VIG), co daje ogromny potencjał w zakresie fasad zoptymalizowanych energetycznie i multimedialnych.
Pobór energii maszyny „LamiPress” wynosi tylko 10 kW/h na metr kwadratowy laminowanego szkła bezpiecznego, a czas cyklu do produkcji laminatu od 45 minut jest również wyjątkowo krótki w porównaniu z około sześciogodzinnym procesem w autoklawie. Fot: Fotoverbundglas Marl GmbH / LamiPress