Ciągłe kompletowanie szyb zespolonych i podawanie ich w kolejności wysyłki stanowi główne zadanie systemu sortowania prezentowanego po raz pierwszy przez firmę HEGLA na targach Glasstec. Jedną z funkcji nowego rozwiązania jest uproszczenie dodawania i ponownej produkcji brakujących lub uszkodzonych szyb.

 

 

Zlecenie przekazywane jest na stojak dopiero wtedy, gdy wszystkie szyby zespolone znajdują się w systemie sortowania

 

 Dodatkowa korzyść to rozwiązanie problemu silnej zależności między wysyłką a produkcją. Oznacza to obejście dotychczasowego zasadniczego założenia produkcji i otwarcie nowych możliwości optymalizacji. Kolejność wysyłki przestaje być decydującym kryterium wytwarzania szkła izolacyjnego.

 

– Brakujące lub zarysowane szyby stanowią prawie zawsze wyzwanie w produkcji szkła izolacyjnego – opisuje motywację do utworzenia instalacji dyrektor firmy HEGLA Bernhard Hötger. – Jeśli po rozpoczęciu obróbki danej partii okazuje się, że utrzymanie pierwotnie planowanej kolejności nie jest możliwe, powstaje konieczność pracochłonnego przekładania elementów na linii produkcyjnej, co czasami skutkuje przestojami.

 

Aby szyby przekazywane były na dostępnych stojakach A i L w kolejności wysyłki bez przekładania, lista pozycji zlecenia jest zazwyczaj ułożona w kolejności rosnącej – od dużych do małych formatów. Jeśli później konieczne jest ponowienie produkcji, na przykład z powodu rys na szkle, podawanie do wysyłki może zostać przerwane i pracownicy muszą ręcznie przenosić stojaki do innej strefy hali. Ewentualnie kolejne szyby mogą trafić na inne stojaki, ale wtedy pracownicy muszą ustawić je ponownie w wymaganej kolejności.

 

2024 06 30 2

Kompaktowe rozwiązanie zawierające komory do suszenia i sortowania gotowych szyb izolacyjnych

 

2024 06 30 2

Instalacja ProLam LSR wyposażona w opatentowaną funkcję podgrzewania przy użyciu diod laserowych uzyskuje o dwadzieścia procent większą wydajność mierzoną na podstawie przepustowości szyb przy równocześnie lepszej jakości krawędzi

 

 

Podawanie do wysyłki dopiero wtedy, gdy wszystkie szyby zespolone są gotowe
Buforowanie wyprodukowanych szyb izolacyjnych w nowym systemie sortowania SortJet IG pozwala na odseparowanie od siebie procesów produkcji i wysyłki, aby zmniejszyć ich wzajemną zależność od siebie.

 

Stojaki podawane są dopiero po wyprodukowaniu wszystkich szyb z danego zlecenia. Polega to na tym, że maksymalnie cztery szyby izolacyjne bezpośrednio po zakończeniu ich produkcji na linii układane są automatycznie na płycie transferowej i magazynowane na suszarce.

 

Zależnie od konfiguracji, po zahartowaniu szkła może następować jego odbiór i przekazanie do poziomego pojemnika z sortownikiem. Gdy cała partia dla danego klienta będzie gotowa do wysyłki, przez operatora lub oprogramowanie uruchamiana jest funkcja jest podawania, aby wszystkie szyby wyprowadzone zostały w odpowiedniej kolejności.

 

– Ten sposób postępowania jest korzystny, zwłaszcza w przypadku poprawek i różnych typów szkła – mówi Bernhard Hötger. – Brakującą szybę można w dowolnym momencie wyprodukować i umieścić w odpowiedniej kolejności bez przerywania pracy linii szkła izolacyjnego i dodatkowych nakładów pracy.

 

Ponadto dzięki buforowaniu i optymalnej kompletacji szkło przekazywane jest niezawodnie w odpowiedniej kolejności, co umożliwia wykorzystanie robotów w celu odciążenia personelu w ramach kolejnego etapu rozwoju zakładu.

 

 2024 06 30 2

Instalacja ProLam LSR jest standardowo wyposażona w funkcję podgrzewania przy użyciu diod laserowych i wyróżnia się wysokim stopniem automatyzacji, zapewniając równocześnie elastyczność i najwyższą jakość krawędzi po cięciu

 

2024 06 30 2

Za sprawą precyzyjnego doprowadzania energii cieplnej i współosiowych podwójnych głowic tnących uzyskuje się wysoką jakość krawędzi bez ryzyka rozwarstwienia

 

 


Rozdzielenie bezpośredniego powiązania umożliwia optymalizację
Rozdzielenie zależności produkcyjnych między linią szkła zespolonego a podawaniem do wysyłki otwiera dalsze możliwości optymalizacji.

 

– Możliwość kompletacji partii klienta w systemie sortowania dopiero po jej wyprodukowaniu pozwala na bardziej elastyczną i efektywną organizację produkcji – tłumaczy Bernhard Hötger. Zależnie od wyposażenia linii szkła zespolonego może to na przykład wpłynąć korzystnie na czasy przezbrajania do produkcji samych szyb dwu- lub trzywarstwowych. Ponadto produkcja w partiach z identycznym gazem wypełniającym lub masą uszczelniającą może prowadzić do skrócenia czasu obróbki.

 

– W przyszłości kompleksowa optymalizacja rozkroju i linii szkła zespolonego zapewni dalszy potencjał poprawy czasów cyklu i funkcji szkła – mówi dyrektor HEGLA. – Ten system uelastycznia procesy w stopniu dotychczas nieosiągalnym w produkcji szkła zespolonego.

 


Szybciej z diodą laserową
Nowa technologia cięcia bezpiecznego szkła laminowanego, która należy do standardowego wyposażenia ProLam LSR, jest o 20% szybsza i opiera się na podgrzewaniu przy użyciu diod laserowych. Wartość dodana wynika z właściwości lasera. Energia cieplna formowana jest w wiązkę w diodach laserowych, skupiana na konturze cięcia i precyzyjnie doprowadzana do folii. Bez typowych strat przez promieniowanie folia znacznie szybciej osiąga wymaganą temperaturę zeszklenia. Jeszcze w trakcie ogrzewania połamane szkło jest rozsuwane i rozkrajane nożem.

 

Im grubsza szyba zespolona, tym większa oszczędność czasu: skupienie wiązki powoduje, że energia cieplna doprowadzana jest w postaci silnie skoncentrowanej. Dodatkowo laser słabnie podczas przenikania przez szkło znacznie mniej niż promiennik podczerwieni.

 

– Z oddawania znacznie mniejszej ilości ciepła do otaczającej szyby i powietrza wynikają dwie zalety, których nawet nie oczekiwaliśmy w takim wymiarze we wczesnej fazie naszych prac rozwojowych – podkreśla Bernhard Hötger. – Nawet w przypadku grubszych prefabrykatów szkło przy krawędzi jest ledwo ciepłe. Kolejne cięcia można wykonywać bez obniżania temperatury i bez konieczności oczekiwania.

 

Również w innym aspekcie skupienie w wiązce ma korzystny wpływ na jakość krawędzi. Podczas rozsuwania szkła rozciągnięciu ulega tylko folia podgrzana w miejscu cięcia.

 

Przeprowadzone w Instytucie Fraunhofera badania wykazały, że punktowo doprowadzana energia cieplna nie ma wpływu na resztę szyby, co redukuje do minimum jedną z przyczyn rozwarstwienia. Technika LSR przyczynia się także do poprawy bilansu energetycznego. Listwa diod laserowych składa się z dwóch części i jest aktywowana częściowo lub w całości w zależności od długości cięcia. Ponadto krótszy czas włączenia sprawia, że zużywane jest mniej energii.

 

 2024 06 30 2

 

 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.