Firma Vandaglas Döring, jeszcze w czasach swojej poprzedniej nazwy Glasbiegerei Döring, zaliczała się do pierwszych klientów Edgetech Europe GmbH, gdy rozpoczęła ona w roku 2004 sprzedaż ramki dystansowej Super Spacer® na kontynencie europejskim.
Vandaglas Döring należy do przedsiębiorstw odnoszących największe sukcesy w zakresie produkcji giętych szyb o wyrafinowanych geometriach. – Zrównoważony rozwój w rozumieniu trwałości nabiera u naszych klientów coraz większego znaczenia – wyjaśnia Martin Lenz, dyrektor sprzedaży Vandaglas Döring, i dodaje: – Nic bardziej tego nie dowodzi jak funkcjonujące produkty, przy użyciu których zrealizowane zostały wybitne obiekty referencyjne, gdzie także po wielu latach nie zanotowano jakiekolwiek reklamacji.
Wygięte szyby, zależnie od krzywizny, wykazują wyższą sztywność na zginanie. Z tego powodu w wygiętych szybach zespolonych może dochodzić do wyższych naprężeń klimatycznych, które jeszcze bardziej obciążają zespolenie krawędzi aniżeli ma to miejsce w płaskich szybach zespolonych.
– Jak wiadomo, trwała integralność zespolenia krawędzi decyduje o szczelności szyb zespolonych – mówi Christoph Rubel, European Technical Manager w firmie Edgetech Europe. – Elastyczna ramka dystansowa, taka jak Super Spacer TriSeal Premium Plus, zastosowana przez firmę Döring, dysponuje 100 procentową zdolnością do zmian adaptacyjnych. Może ona absolutnie wyrównać cieplne wydłużenia podłużne szkła i materiałów ramy i redukuje naprężenia przenoszone na zespolenie krawędzi – kontynuuje Christoph Rubel.
Precyzyjnie zaokrąglone narożniki wiedeńskiego biurowca „Hoch Zwei“
Jedni opisują ten wklęsło-wypukły kształt wiedeńskiego biurowca Hoch Zwei jako żagiel, inni jako wachlarz, natomiast Dieter Henke, członek zespołu architektów Henke Schreieck odpowiedzialnych za projekt, nazwał go kiedyś żartobliwie „rogalikiem”. Ukończony w 2008 roku, wolnostojący budynek o wysokości 80 metrów, usytuowany jest na wstępie do jednego z urbanistycznie najbardziej ambitnych, rozwojowych projektów w Wiedniu.
Od roku 2004 na powierzchni 160 000 m2, w najbliższym sąsiedztwie toru wyścigów konnych Kriegau, stadionu Ernsta Happla i zielonego parku Prater, powstaje wolna od samochodów, zrównoważona dzielnica Viertel Zwei. Jezioro, 13 000 m2 powierzchni zielonej, gastronomia, przedszkola i szkoła tworzą w uzupełnieniu do powierzchni biurowych, mieszkań, apartamentów dla studentów i hoteli, miejską przestrzeń do życia i pracy dla obecnie już ponad 7 000 mieszkańców
W odróżnieniu od powszechnie stosowanych rozwiązań w budownictwie wieżowców ta 23 kondygnacyjna bryła budynku zwęża się w dół zamiast w górę. Rzut poziomy w kształcie sierpa pozwala na elastyczne rozmieszczenie pomieszczeń usytuowanych wokół centralnej klatki schodowej i wind osobowych i odbiera kondygnacjom wrażenie niekończącej się powierzchni biurowej.
Szklana elewacja o powierzchni 13 500 m2 charakteryzuje się przejrzystością i przepuszczalnością światła osiągając jednocześnie znakomite wartości izolacji cieplnej i ochrony przed słońcem. Dla uformowania obu zaokrąglonych naroży o powierzchni 2000 m2 firma Döring dostarczyła łącznie 132 szyby modelowe w 6 różnych odmianach i wielkościach do 1500 x 4000 mm.
Cylindrycznie wygięte podwójne szyby zespolone składają się z 12 mm bezpiecznego szkła laminowanego ze szkła float, folii PVB i szkła przeciwsłonecznego „COOL-LITE® ST 150“, 12 mm przestrzeni pomiędzy taflami wypełnionej argonem oraz 12 mm bezpiecznego szkła laminowanego z termoizolacyjnego K-Glas, folii PVB i szkła float z nadrukiem sitowym.
Charakteryzują się one współczynnikiem przenikania ciepła Ug = 1,5 W/m²K, przepuszczalnością światła na poziomie 39% i łączną przenikalnością energii – 34%. Nadruk sitowy w górnej i dolnej części szyb, sięgających od podłogi do sufitu, zakrywa sufity kondygnacji i stwarza wrażenie bezpieczeństwa, w szczególności w narożnikach pochylonej na zewnątrz elewacji.
Szyby są wygięte wokół jednej osi o promieniu zewnętrznym 1515 mm. Niemniej jednak geometria szyb jest bardziej złożona. Zostały one jednostronnie uformowane z stycznymi fazami przejściowymi, dlatego konieczne było kilka prób, aby zagwarantować zarówno właściwy kształt jak i właściwe osie gięcia.
„Złożoność do kwadratu”w Learning & Library Center (LLC) Wiedeńskiego Uniwersytetu Ekonomicznego
W odległości zaledwie 400 metrów od Hoch Zwei położony jest Wiedeński Uniwersytet Ekonomiczny, dla którego firma Vandaglas Döring także dostarczyła gięte szyby. Kampus składa się z siedmiu kompleksów budynków zaprojektowanych przez różne biura architektoniczne o międzynarodowej renomie. W roku 2013 został oddany do użytku budynek Learning & Library Center projektu Zaha Hadid położony w centrum kampusu. Tutaj między innymi mieści się główna biblioteka uniwersytetu.
Biała i czarna bryła budowli są ze sobą splecione i optycznie oddzielone szklaną szczeliną, gdzie znajduje się cześć szyb firmy Vandaglas Döring. Charakterystycznym elementem jest wspornikowo wysunięty dach z dużą okienną elewacją nazywaną „monitorem”. „Istnieje 360 stopni, więc dlaczego trzymać się jednego?“, brzmi jeden z ich najbardziej znanych cytatów i w ten sposób także w budynku LLC zmieniają się na przemian wygięte, wystające, zakrzywione i pochylone elementy – wyzwanie dla każdej poszczególnej firmy zaangażowanej w projektowanie i wykonanie takiej elewacji.
Martin Lenz podaje przykład złożoności wypukłych cylindrycznie wygiętych szyb z zewnętrznymi promieniami pomiędzy 750 i 1500 mm, wysokościami do 5 metrów i niecałych 4 metrów w rozwinięciu. –Struktura oszklenia SGG CONTOUR CLIMAPLUS składa się z bezpiecznego szkła laminowanego z podwójnego, szczególnie przejrzystego szkła Diamant-Floatglas, 18 mm przestrzeni pomiędzy taflami wypełnionej argonem i uszczelnionej 18 mm ramką Super Spacer oraz bezpiecznego szkła laminowanego złożonego z szyby termoizolacyjnej Planitherm i Diamant-Floatglas. Krawędzie górne na pozycji 2 zostały na brzegach polakierowane na czarno, szlifowane na szaro z nałożonym profilem w kształcie U.
– Im mniejszy promień gięcia tym wyższe są wymagania odnośnie ramki dystansowej, która musi się łagodnie dopasować do kształtu, a w przypadku szyb swobodnie formowanych także we wszystkich kierunkach – potwierdza Martin Lenz.
Ujednolicone konstrukcje szklane w „Sixty London”
Także w Londynie firma Vandaglas Döring zebrała doskonałe referencje. Do najbardziej znanych zalicza się z pewnością zaprojektowany przez londyńskie biuro Kohn Pedersen Fox Associates (KPF) i ukończony w roku 2013 obiekt 60 Holborn Viadukt w dzisiejszej dzielnicy Camden, w którym Apple zajął swoją brytyjską siedzibę główną.
W 1869 roku królowa Victoria uroczyście osobiście oddała do użytku, nadając mu nazwę Holborn Viaduct, most drogowy łączący City z dzielnicą Westend. W ramach imponującego projektu rewitalizacji został też odbudowany, zniszczony w czasie II wojny światowej, północny budynek wartowni przy moście. Za nim wznosi się Sixty London, 9-cio kondygnacyjny budynek biurowy i handlowy, dający swoją wygiętą elewacją żywą odpowiedź otaczającej wiktoriańskiej architekturze.
Naturalna aranżacja i kręta powłoka budynku zwężająca się ku górze mają za zadanie złagodzić masywność budynku. Specyficznym widocznym szczegółem przed elewacją modułową jest około 1 400 aluminiowych lameli krętych na różnych wysokościach, wykonanych przez producenta elewacji firmę Sedak, które umożliwiają zróżnicowany wgląd do wnętrza.
Firma Vandaglas Döring dostarczyła dla „Sixty London” około 1000 m2 wklęśle i wypukle wygiętych szyb zespolonych z bezpiecznego szkła laminowanego dla elewacji jak również balustrady tarasu na dachu. Łącznie elewacja składa się z 220 m2 elewacji szklanej na parterze, 7 600 m2 elewacji modułowej oraz 2-kondygnacyjnej elewacji szklanej na samej górze.
Ponieważ biuro architektoniczne KPF kładło szczególny nacisk na identyczne struktury szkła wygiętych i płaskich elementów i poza tym wymagane były różne wartości parametrów świetlnych, na samym początku wspólnie z firmą Vandaglas Döring określono technicznie możliwe do wykonania powłoki ochrony przeciwsłonecznej dla wygiętych szyb. Ostatecznie użyto wysoce selektywnego szkła przeciwsłonecznego z rodziny produktów Guardian SunGuard®. Christoph Rubel wylicza kolejne zalety Super Spacer®: – Szyby zespolone ze względu na wysoką przyczepność materiału mogą być użytkowane bezpośrednio po produkcji.
Dobitnie udowodniliśmy to już kilka lat temu w próbie na obciążenia ścinające. W tym teście ramka Super Spacer TriSealTM Premium Plus została nałożona w szybie zespolonej o rozmiarach 3,21 m x 6,0 m, złożonej z tafli ze szkła float grubości 6 mm, połączonych wyłącznie klejem akrylowym bez uszczelnienia wtórnego. Szyba została podniesiona jednostronnie przy użyciu ssawek próżniowych i tak utrzymywana przez 30 minut. Przy tym tafle szkła nie przesunęły się względem siebie nawet o 1 mm.
Ze względu na niską wysokość ramki Super Spacer® można ją zastosować przy płytkich obramowaniach i wąskich profilach ramy. Elastyczny materiał umożliwia dokładne wypełnienie skosów w narożach. Uszczelnienie poliizobutylenowe jest ułożone niewidocznie, dlatego nawet po wielu latach nie może migrować do widocznej przestrzeni szyby. – Wszystkie te właściwości gwarantują ostateczny rezultat bez jakichkolwiek zastrzeżeń estetycznych – zapewnia Christoph Rubel.
Potwierdza to Martin Lenz: – Optyka jest oczywiście również istotnym aspektem trwałości szkła architektonicznego. Pomimo tego, że w naszej codziennej pracy w większości musimy się zajmować zagadnieniami technicznymi i funkcjonalnymi, ciągle fascynuje nas piękno szklanej architektury. Przekonanie, że nasze szyby także po dziesięcioleciach będą stale tak samo wyglądały jak w czasie ich zabudowy, napawa nas dumą.