Arcon Flach- und Sicherheitglas GmbH & Co. KG z siedzibą w Feuchtwangen w Niemczech jest ekspertem w dziedzinie obróbki szkła płaskiego i stanowi ważne źródło dostaw w ramach Grupy Arnold Glas,. Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu klientów na duże szyby laminowane, których wcześniej nie można było produkować, oraz aby podążać za trendem w kierunku zwiększonej automatyzacji produkcji, firma arcon zainwestowała niedawno w najnowocześniejszą linię do produkcji szkła laminowanego firmy LiSEC.

 

2024 07 40 1 

 

LiSEC & arcon – wieloletnie partnerstwo oparte na dobrej jakości maszyn i serwisu
Współpraca pomiędzy arcon i LiSEC rozpoczęła się około 30 lat temu od systemu cięcia szkła LiSEC. Z biegiem lat współpraca stawała się coraz bliższa, a arcon zawsze odwiedzał stoisko LiSEC podczas targów branżowych. LiSEC „zdobywa punkty” w zakładzie w Feuchtwangen jakością swoich maszyn, zapewniających doskonałość obrabianych produktów końcowych, wysoką dostępnością części zamiennych i doskonałym serwisem.

 

2024 07 40 1

 

– Cel, który chcemy osiągnąć dzięki produktom LiSEC jest bardzo jasny – zwiększyć produktywność i otworzyć nowe możliwości dla naszej firmy na rynku. Mówi się, że maszyna jest tak dobra, jak jej serwis. Jeśli potrzebujemy szybkiej pomocy, zawsze możemy uzyskać poradę od LiSEC, a problem zostanie szybko rozwiązany – Markus Biswanger, kierownik zakładu w arcon, entuzjastycznie wypowiada się o współpracy z LiSEC. Dla firmy arcon, LiSEC jest kompetentnym i niezawodnym partnerem, który imponuje przede wszystkim dzięki ciągłym innowacjom.

 

2024 07 40 1

 

Nowy system produkcji szkła laminowanego LiSEC umożliwia wytwarzanie dużych formatów

Wysoce zautomatyzowana dwupoziomowa linia szkła laminowanego LiSEC została niedawno zainstalowana w firmie arcon. – Powodem, dla którego wybraliśmy LiSEC jako dostawcę linii szkła laminowanego była możliwość przetwarzania dużych formatóe (nawet wielkości jumbo), a także najwyższej klasy serwis świadczony dla naszych systemów w przeszłości – wyjaśnia Markus Biswanger.

 

2024 07 40 1

 

Na początku procesu produkcji szkła laminowanego skanujemy kod kreskowy na wszystkich taflach szkła. Najważniejszym elementem linii jest duży magazyn folii na górnym poziomie, z automatycznym wyborem folii i monitoringiem wideo. Wybrana folia przesuwana jest po pochyłych płytach przesuwnych przez szyb (zsuwnię folii) na dolny poziom, gdzie jest następnie chwytana przez automatyczną maszynę do układania folii LiSEC FLA i w pełni automatycznie transportowana na szkło. Przecinarka poprzeczna FCC przycina folię do wymaganej długości.

 

2024 07 40 1

 

Drugi arkusz jest następnie umieszczany na elemencie za pomocą przyssawek próżniowych – przed przejściem do LiSEC FTC, systemu automatycznego odcinania nadmiaru folii ze wszystkich czterech stron prostokątnych pakietów szkło-folia-szkło.

 

2024 07 40 1

 

– Główną zaletą nowej linii jest urządzenie FTC, które umożliwia bezobsługowe cięcie folii – co oznacza, że proces ten nie musi być już wykonywany ręcznie. Jest to dla nas ogromna zaleta – mówi Markus Biswanger.

 

2024 07 40 1

 

Szkło jest transportowane do prasy do laminowania wstępnego (PNM). W tym samym czasie ta prasa otrzymuje wymagane ustawienia pieca, które są wstępnie zainstalowane jako wzór/receptura lub mogą być indywidualnie dostosowywane i rozbudowywane przez operatora pieca.

 

2024 07 40 1

 

Bezpośrednio przed wejściem do strefy podgrzewania wstępnego mierzona jest geometria szkła (grubość, szerokość i kształt szkła). Algorytmy automatycznie określają wymagane ciśnienie prasowania (docisku) kolejnych wałków dociskowych napędzanych serwo, które zawsze prasują/dociskają w sposób równoległy do płaszczyzny.

 

2024 07 40 1

 

Jest to szczególnie ważne i zapobiega uszkodzeniom kształtów, ponieważ siła prasowania/docisku jest odpowiednio dozowana – indywidualnie do konkretnego kształtu. Jeśli tafla szkła jest węższa niż ½ maksymalnej szerokości pieca, promienniki podczerwieni włączają się tylko po odpowiedniej stronie, co pomaga nam oszczędzać energię. LiSEC określa to jako funkcję Eco-Heater (ekologiczne grzanie).

 

2024 07 40 1

 

Maszyna do wstępnego docisku jest „sercem” każdego systemu szkła laminowanego i ma znaczący wpływ na powodzenie całego procesu. Czujniki w obszarze wlotowym/ podawania wykrywają grubość szkła, zanim element wejdzie do strefy podgrzewania wstępnego, a następnie do głównej strefy grzewczej. LiSEC wykorzystuje konwekcję i promieniowanie w procesie energooszczędnego wytwarzania wysokiej jakości szkła laminowanego.

 

2024 07 40 1

 

2024 07 40 1

 

Po przejściu pakietu szkło-folia-szkło przez piec do laminowania wstępnego (PNM), mierzona jest temperatura powierzchni szkła na górze i na spodzie. Jeśli jest zbyt wysoka, prędkość kolejnego pakietu szklanego jest zwiększana, a jeśli jest zbyt niska, prędkość pieca jest zmniejszana – zapewnia to wysoką jakośż szkła laminowanego. Służy to również oszczędzaniu energii.

 

2024 07 40 1

 

2024 07 40 1

 

Spojrzenie w przyszłość

 Aby w przyszłości sprostać wymaganiom i warunkom rynkowym, arcon będzie w coraz większym stopniu polegał na automatyzacji i oferował modne produkty, takie jak szkło chroniące ptaki przed kolizjami i arkusze magazynowe. Firma arcon również wcześnie zdała sobie sprawę ze swojej odpowiedzialności za zrównoważony rozwój. Firma podjęła już pewne kroki w kierunku bardziej ekologicznej przyszłości i planuje dalszą intensyfikację tych wysiłków w nadchodzących latach. Jednym z przykładów jest instalacja systemu fotowoltaicznego na dachu firmy,

 

2024 07 40 1

 

który zasila bieżącą działalność w energię elektryczną wytwarzaną w sposób zrównoważony. arcon podjął również działania mające na celu minimalizację ilości odpadów i efektywne wykorzystanie zasobów. Wszystkie pozostałości szkła po produkcji są wykorzystywane w procesie produkcji kolejnych arkuszy szkła float.

 

 

 

O firmie arcon
arcon jest członkiem grupy Arnold Glas, która ma łącznie pięć zakładów w Niemczech i Austrii. Historia sukcesu grupy rozpoczęła się w 1959 roku wraz z założeniem firmy Glaswerke Arnold. Zakład produkcyjny w Feuchtwangen, który zatrudnia około 115 pracowników, zajmuje powierzchnię 15 000 m2.

Wytwarzana jest tu szeroka gama produktów, które zaopatrują zarówno zakłady należące do Arnold Glas Group, jak i klientów z branży fasadowej i okiennej, motoryzacyjnej, sanitarnej, kuchennej i wnętrzarskiej. arcon oferuje szeroką gamę produktów, która obejmuje szkło przezroczyste dla fal radiowych, szkło dekoracyjne, szkło bezpieczne, szkło chroniące ptaki przed kolizją z szybą, szkło przeciwsłoneczne i szkło termoizolacyjne. Około 35% produktów wytwarzanych przez grupę jest eksportowanych.

2024 07 40 1

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.