Według organizacji ochrony przyrody co roku na świecie ponad miliard ptaków rozbija się o szkło, ponieważ nie widzą przeszkody w przezroczystych i odbijających światło szybach. Technologia druku laserowego firmy HEGLA boraident z Halle/Saale pozwala na nanoszenie na okna, szyby i elewacje nadruków, które będą widoczne dla ptaków.

 

Na targach Glasstec 2024 firma przedstawi technologię BIRDFriend Mobile, czyli system, który umożliwia wyposażenie istniejących powierzchni w elementy chroniące ptaki przed rozbiciem się o nie.

 

 2024 07 46 1

System Laserbird, sterowany z poziomu aplikacji, umożliwia naniesienie na zwykłe szkło powłoki chroniącej ptaki lub przepuszczającej sygnały sieci telefonii komórkowej

 

 

Wzór ochronny po zewnętrznej stronie
Firma należy do pionierów laserowej obróbki szkła i od ponad 20 lat specjalizuje się w dodawaniu powłok funkcyjnych na szklane powierzchnie.

 

– W poszukiwaniu rozwiązań łączących walory użytkowe i estetyczne przetestowaliśmy wiele zastosowań, aż opracowaliśmy skuteczną technologię w postaci druku laserowego UniColor – tłumaczy Dr. Thomas Rainer, kierownik działu rozwoju w HEGLA boraident. W tej technologii wzór wytwarzany jest za pomocą lasera, który przenosi ceramiczne cząsteczki z taśmy transferowej na zewnętrzną stronę szyby.

 

W ten sposób powstaje regularna figura geometryczna z kropek w rozstawie od 5 do 10 centymetrów, która jest prawie niedostrzegalna ludzkim okiem, ale ma potrójne działanie odstraszające ptaki:
1. Bariera wizualna: Rozstaw punktów jest mniejszy niż rozpiętość skrzydeł, więc ptakom wydaje się, że nie przelecą między nimi.
2. Zakłócenie odbicia: Wzór z punktów zakłóca łudząco realistyczne odbicia otoczenia, np. krzewów i drzew, które mogłyby kusić ptaki. Obróbka końcowa w pozycji pierwszej (zewnętrzna strona) sprawia, że służące do ochrony ptaków kropki widoczne są niezależnie od położenia słońca i odbić w szybie.
3. Modyfikacja odbicia UV: wzór zmienia odbicie UV w sposób widoczny dla ptaków i wskutek dodatkowego rozproszenia światła wydaje kolejny sygnał ostrzegawczy.

 

Kryjący lub półprzezroczysty nadruk jest odporny na zarysowanie i nasłonecznienie oraz na czynniki atmosferyczne i powinien zachować skuteczność przez ponad 30 lat. Zaletą produktu jest również to, że obróbka dokonywana jest po zewnętrznej stronie (pozycja 1), aby wzór pozostawał widoczny nawet przy silnych odbiciach i niekorzystnym położeniu słońca.

 

 2024 07 46 1

Laserbird bez przezbrajania wytwarza szkło chroniące ptaki, szkło podgrzewane lub np. szyby przepuszczające sygnały sieci telefonii komórkowej w technologii obróbki laserowej

 


Skuteczność potwierdzona naukowo
Skuteczność wzoru chroniącego ptaki została w 2022 r. potwierdzona w testach przeprowadzonych przez American Bird Conservancy (ABC). Testy wykonywane były na różnych strukturach szkła i powłokach. – Nasza technologia jest na tyle delikatna, że nie narusza w żaden sposób powierzchni szkła i nie wpływa na jego właściwości naprężeniowe – podkreśla specjalista z wieloletnim doświadczeniem w technologii laserowej.

 

 2024 07 46 1

Nieprzezroczyste lub półprzezroczyste kropki nadrukowane na stronie 1 w trakcie obróbki końcowej skutecznie odstraszają ptaki, aby nie rozbiły się o szkło. Skuteczność tej metody potwierdzona została przez American Bird Conservancy (ABC) z różnymi powłokami i strukturami szkła

 

Obróbka końcowa szkła lub szyby zespolonej realizowana jest stacjonarnie w instalacji Laserbird, która oprócz nadruków chroniących ptaki może także nanosić inne powłoki funkcyjne o wartości dodanej, w tym powłokę przepuszczającą sygnały sieci telefonii komórkowej lub umożliwiającą podgrzewanie szkła. Parametry zapisane są w aplikacji i obróbka końcowa nie wymaga przezbrajania.

 


Mobilny system doposażenia w szkło chroniące ptaki
Na targach Glasstec 2024 firma przedstawi po raz pierwszy zupełnie nowy system BIRDFriend Mobile, który umożliwia wyposażenie istniejących elewacji, okien lub powierzchni przeszklonych w elementy chroniące ptaki. Dzięki elastyczności tej technologii i systemu, wykonanie nadruku nie wymaga wymontowywania ani wymiany szyb.

 

 2024 07 46 1

Nadrukowany laserowo wzór chroniący ptaki w pozycji 1: Potrójna ochrona ptaków z zachowaniem wysokich walorów estetycznych dla człowieka

 

Mobilna drukarka przymocowywana jest do elewacji, która ma zostać pokryta wzorem. – Do ekologii i ochrony przyrody przywiązuje się obecnie coraz większą wagę – mówi Thomas Rainer. – Duże zainteresowanie takim rozwiązaniem występuje przede wszystkim ze strony publicznych, komercyjnych i reprezentacyjnych budynków, gdzie obecność martwych ptaków szkodziłaby estetyce i wizerunkowi nieruchomości.

 

 2024 07 46 1

Nieprzezroczyste lub półprzezroczyste kropki drukowane są w rozstawie od 5 do 10 centymetrów i wydają się ptakom przeszkodą nie do pokonania

 


Możliwość doposażenia jest też interesująca w tych budynkach, w przypadku których wymagane jest zachowanie pierwotnego wyglądu albo wymiana szyb nie wchodzi w grę z przyczyn ekonomicznych lub ekologicznych. Na całym świecie rośnie popyt na rozwiązania chroniące ptaki, a w niektórych krajach, jak Szwecja, ich montaż został już uregulowany prawnie.

 

– Nasz mobilny system umożliwia dodanie powłoki funkcyjnej do istniejących powierzchni szklanych z korzyścią dla przyrody – tłumaczy Dr. Thomas Rainer. – Cieszymy się na zbliżające się targi branżowe Glasstec i ponowne spotkanie z wieloma klientami i osobami zainteresowanymi naszymi produktami

 

2024 07 46 1

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.