Większa wydajność, oszczędzanie zasobów i tworzenie wartości dodanej – te tematy przedstawi Grupa HEGLA podczas targów Glasstec 2024. HEGLA koncentruje się na rozwiązaniach, które mają lepiej wykorzystać pełny potencjał istniejącego zakładu produkcyjnego.

 

Nieprzezroczyste lub półprzezroczyste kropki nadrukowane na stronie 1 w trakcie obróbki końcowej szyby skutecznie odstraszają ptaki, aby nie rozbiły się o szkło. Skuteczność tej metody została sprawdzona przez American Bird Conservancy (ABC) z różnymi powłokami i strukturami szkła

 

 

Wartość dodana: ekologiczne odstraszanie ptaków

 

W części wystawienniczej HEGLA boraident będzie można obejrzeć nową technologię BIRDfriend mobile. Dzięki mobilnemu rozwiązaniu istniejące okna i fasady będzie można również zmodernizować w czasie eksploatacji nanosząc na szkło wzór odstraszający ptaki, chroniąc je w ten sposób przed „rozbiciem” o tafle szklane. W procesie druku laserowego, laser przenosi cząstki ceramiczne z taśmy transferowej bezpośrednio na powierzchnię szkła. W ten sposób powstaje równomierna geometria punktów, prawie niezauważalnych przez ludzi – jednak ptaki wyraźnie widzą tę przeszkodę. Zapewnia to odpowiednią ochronę również przy niekorzystnym położeniu słońca i silnych odbiciach. Nadruk wykonywany jest na zewnętrznej powierzchni szyby zespolonej (pozycja 1). Wzór ma przy tym złożone działanie - ze względu na odpowiednio dobrane odstępy punktów ptak widzi, że nie ma możliwości przelotu. Jednocześnie lustrzane odbicie otaczających drzew – mylące ptaki i powodujące kolizję ze szklaną fasadą – zostaje zakłócone. Zmiana odbicia światła i załamanie światła jest kolejnym sygnałem ostrzegawczym. Przyroda jest chroniona oraz unika się kosztownej wymiany istniejących szyb – co też jest korzystne dla ochrony środowiska naturalnego.

 

02 resized

Nadrukowany laserowo wzór chroniący ptaki w pozycji 1: Potrójna ochrona ptaków z zachowaniem wysokich walorów estetycznych

 

 

Nowy system ERP: większa przejrzystość danych i dodatkowe funkcje

 

Nowy system ERP opracowany przez HEGLA-HANIC jest już stosowany u pierwszych klientów. Na targach Glasstec będzie można szczegółowo zapoznać się z nową wersją oprogramowania. – Tą nową koncepcją zrobiliśmy duży krok, wykraczający daleko poza zwykłe aktualizacje i zmiany – podkreśla dyrektor HEGLA-HANIC dr Jan Schäpers. – Nowy system łączy mocne strony naszego istniejącego oprogramowania z zaletami Microsoft Dynamics 365 Business Central.

Interfejs jest znany operatorom, oprogramowanie działa na różnych urządzeniach i może być skalowane w różnych obszarach oraz lokalizacjach. Dodatkowe aplikacje w Dynamics AppSource zapewniają kolejne funkcjonalności. Zdefiniowane interfejsy umożliwiają np. pełną integrację programów Excel, Outlook i pozostałych narzędzi Office 365.

 

237 resized

Dodatkowe aplikacje w Dynamics AppSource zapewniają kolejne funkcjonalności. Zdefiniowane interfejsy umożliwiają np. pełną integrację programów Excel, Outlook i pozostałych narzędzi Office 365 z nowym programem ERP HEGLA-HANIC do wspomagania obróbki szkła

 

235 resized

Nowy ERP łączy mocne strony istniejącego oprogramowania HEGLA-HANIC z zaletami Microsoft Dynamics 365 Business Central: Interfejs jest znany operatorom, oprogramowanie działa na różnych urządzeniach i może być skalowane

 

 

Sortowanie szkła izolacyjnego

 

– Dzięki naszemu nowemu sortowaniu szkła izolacyjnego zapewniamy ciągłe przekazywanie egzemplarzy szyb zespolonych z linii produkcyjnej do działu wysyłki w wymaganej kolejności – stwierdza dyrektor firmy HEGLA Bernhard Hötger. Dotychczas w celu ułożenia na stojakach konieczna była produkcja szeregowana od dużych do małych formatów, natomiast w nowym systemie ten wymóg już nie obowiązuje. Automatyczne tymczasowe magazynowanie izolacyjnych szyb zespolonych likwiduje silną zależność między produkcją a dostawą.

 

Maksymalnie cztery szyby przekazywane są na płytę transferową i magazynowane na suszarce. W ten sposób zachowana jest wysoka jakość zespolenia na brzegach szyby. Umożliwia to też zebranie poszczególnych szyb z jednego zlecenia, wraz z później dochodzącymi produktami. Kiedy w końcu partia jest kompletna, można rozpocząć automatyczne lub ręczne przekazywanie do stojaka wysyłkowego w prawidłowej kolejności.

 

Rozłączenie procesów umożliwia kolejne optymalizacje – podkreśla Bernhard Hötger. – Na linii produkującej szyby zespolone można uniknąć strat czasu na przezbrojenie urządzeń przy zmianie rodzaju dozowanego gazu szlachetnego lub masy uszczelniającej – na przykład poprzez tworzenie odpowiednich jednolitych partii produkcyjnych.

 

238 resized

Sortowanie szkła izolacyjnego: Tafle szklane są najpierw gromadzone w zasobniku i suszone. Kiedy partia będzie kompletna, zostanie udostępniona do wysyłki w określonym terminie i w odpowiedniej kolejności

 

239 resized

Sortowanie szkła izolacyjnego: Kompaktowe rozwiązanie zawierające komory do suszenia i sortowania, zapewniające unikalną wydajność oraz idealny proces udostępniania do wysyłki

 

 

Rozdzielanie szkła izolacyjnego zapewnia zrównoważone wykorzystanie zasobów

 

Pierwszy zaprezentowany system IG2Pieces skupia się na zrównoważonym wykorzystaniu szkła. Po automatycznym „zbadaniu” budowy szyby, wymiarów i możliwych powłok urządzenie rozdziela izolacyjne szyby zespolone na elementy. – Pod względem jakościowym naszym celem było, aby szkła i ramki dystansowe nie ulegały uszkodzeniu i nadawały się do powtórnego użycia w różnych zastosowaniach – wyjaśnia odpowiedzialny za technikę i rozwój dyrektor dr Heinrich Ostendarp. Jeśli szyba zespolona zostanie starannie rozdzielona, istnieją możliwości elastycznego wykorzystania jej elementów. W porównaniu do kontenera ze zmieszaną stłuczką szklaną utylizacja z segregowaniem zapewnia wyższe ceny skupu zużytego szkła. Jest to również korzystne dla środowiska: w ramach gospodarki o obiegu zamkniętym szkło wraca do pieca, co ekologicznie zmniejsza emisję CO2. Jeśli pojedyncze szyby są jakościowo bez wad, mogą być używane ponownie, np. do wycinania na mniejsze formaty lub w innych zastosowaniach (np. półki w regałach szklanych).

 

W zależności od budowy szyby zespolonej korzystna może być również naprawa świeżo wyprodukowanego egzemplarza. Jeśli wśród utylizowanych uszkodzonych szyb znajduje się na przykład szyba wystawowa (drogie szkło wielowarstwowe, z nadrukiem lub z wysokiej jakości powłoką), wymiana wadliwego elementu szyby pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze – skrócić czas dostawy i zmniejszyć dodatkowe koszty. – Dzięki automatycznemu systemowi rozdzielającemu procedura jest ekonomiczna, a dotychczas zależała od sprawności i szybkości pracy specjalisty – mówi dr Heinrich Ostendarp.

 

Na stoisku grupy HEGLA zostaną zaprezentowane na żywo także inne urządzenia. Będą to między innymi ReMaster, maszyny do cięcia szkła laminowanego VSG ProLam LSR oraz powszechne stosowany w USA pionowy system Remnant do cięcie szkła float. Pokazywane będą również zmodyfikowane chwytaki próżniowe firmy HEGLA Kretzschau. – Z radością czekamy na Glasstec i wielkie spotkanie w Düsseldorfie – mówi dyrektor HEGLA Bernhard Hötger. – Zaplanowano wiele ciekawych rozmów i obejrzenie licznych innowacji technicznych, co w połączeniu z unikalną atmosferą sprawia, że targi będą szczególnym przeżyciem.

 

240 resized

HEGLA oferuje system rozdzielania szkła izolacyjnego IG2Pieces, który może przynieść wartość dodaną i zmniejszyć emisję CO2. Sortowanie z podziałem na gatunki szkła umożliwia gospodarkę cyrkularną

 

241 resized

Zautomatyzowane rozdzielanie szyb zespolonych sprawia, że wykonywany wcześniej proces staje się ekonomiczny i wydajny

 

 

Firmy HEGLA, HEGLA Kretzschau (technologia manipulatorów do szkła), HEGLA boraident i HEGLA-HANIC można znaleźć w hali 16, na stanowisku A60.

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.