Jak zoptymalizować wydajność produkcji na ograniczonej przestrzeni, łącząc różne maszyny, które są fizycznie oddzielone? VENTORA i LiSEC znalazły odpowiednie rozwiązanie. Stawiły czoło wyzwaniu, którym było przystosowanie do lokalnych warunków firmy VENTORA, owocem czego osiągnięto strategiczne cele w dziedzinie automatyzacji.
VENTORA, która do lipca 2023 roku była znana jako JELD-WEN Australasia lub STEGBAR, jest liderem w rozwoju oraz produkcji drzwi i okien. Dzięki ugruntowanej reputacji w zakresie innowacyjnego designu, niezrównanego kunsztu i doskonałej obsługi klienta, firma od ponad 50 lat dostarcza niezawodne drzwi i okna do domów, mieszkań i budynków komercyjnych.
VENTORA projektuje i produkuje szeroką gamę okien, drzwi ścianek działowych, pryszniców i produktów pokrewnych.
Dave Pakeman – od 2014 roku kierownik operacyjny w firmie VENTORA w Rowville w Australii, może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w branży szklarskiej. Wspomina, że kiedy zaczynał pracę w latach 80-tych miał do czynienia z ręcznymi procesami produkcyjnymi w zakresie wykańczania szkła. Z czasem, gdy podjął zatrudnienie związane z produkcją okien, odkrył, że metody wykańczania szkła znacznie się rozwinęły - stały się zmechanizowane i zintegrowane. Obecnie celem jest wytwarzanie produktów w wysoce zautomatyzowanych procesach i dostarczanie ich do klienta tak szybko, jak to możliwe.
Aby to osiągnąć niezbędnym jest wysoce zintegrowany system, wspierający komórki maszynowe w procesie produkcyjnym przez logistykę wózków regałowych i automatyzację firmy LiSEC. W ten sposób zakład VENTORA (wówczas jeszcze JELD-WEN Australasia) stał się pierwszym wysoce zautomatyzowanym zakładem w produkcji drzwi prysznicowych i nie tylko.
Jak zwiększyć wydajność produkcji w ograniczonej przestrzeni produkcyjnej?
Nie ma rzeczy niemożliwych! Maksymalne wykorzystywanie ograniczonej przestrzeni wymaga dużego doświadczenia, wiedzy o produktach, a także kreatywności, nieszablonowego myślenia i niekonwencjonalnych pomysłów przy wdrażaniu rozwiązań.
– Dział Sprzedaży Technicznej LiSEC jest bardzo innowacyjny w swoich podejściach i rozwiązaniach i ma odpowiedni plan na każde wyzwanie – mówi Dave Pakeman, odpowiedzialny za kompleksową sieć systemów w VENTORA. Oprócz specjalistów z LiSEC, w planowanie i wdrażanie zaangażowany był również Matthias Schöbl, szef działu sprzedaży oprogramowania:
– Cieszy widok tego zautomatyzowanego systemu, który wymaga tak niewielkiej ingerencji manualnej. Maszyny, które pierwotnie były obsługiwane za pomocą wózków szczelinowych oraz różne warianty rozszerzeń pokazują elastyczność podstawowego produktu automatyzacji LiSEC. Rozbudowa zakładu przetwórstwa szkła o produkcję szkła izolacyjnego, była sporym wyzwaniem logistycznym. Zamiast konsekwentnie rozwijać istniejącą koncepcję wózków szczelinowych, połączyliśmy ją z innym rozwiązaniem buforowym. Ograniczenia przestrzenne zostały pokonane dzięki utworzeniu automatycznych obszarów buforowych na antresoli i automatycznemu połączeniu linii szkła izolacyjnego. Ponadto pojedynczy bufor do transportu szkła uelastycznił produkcję, ograniczył do minimum ręczne sortowanie i zwiększył wydajność produkcji. Ten system, którym mam zaszczyt zajmować się od ponad 15 lat, pokazuje udaną realizację rozbudowy i dostosowanie do wymagań dynamicznego rynku szkła, z którym nasi klienci mają do czynienia na co dzień”.
Najważniejszym elementem produkcji VENTORA jest system magazynowania buforowego zainstalowany na antresoli, który może zasilać maszyny na parterze za pomocą podnośnika SHL firmy LiSEC, oferując w ten sposób więcej możliwości na ograniczonej przestrzeni. To w rezultacie otworzyło trzeci wymiar wykańczania szkła.
Dokładniej, proces w firmie VENTORA wygląda następująco: po systemie magazynowania szkła LiSEC PKL z przechowywaniem resztek tafli, występuje użycie urządzenia GFB do rozkroju szkła typu float oraz LiSEC ESL - stół do rozkroju z automatycznym systemem zdejmowania izolacji X, Y, Z, który z kolei jest połączony z urządzeniem LiSEC KSR i KSV, czyli okleiniarką do prostokątów i kształtów specjalnych.
Zamiast zwykłego systemu sortowania zainstalowano automatyczny system wózków magazynowych LiSEC (FWA), który jest zadokowany w różnych stacjach, takich jak LiSEC WSL, tj. system cięcia strumieniem wody LiSEC, a także różnych szlifierkach i piecach utwardzających. Piece te są automatycznie ładowane za pomocą wózków magazynowych, stół do hartowania jest automatycznie tworzony, przenoszony do pieca utwardzającego i automatycznie wyciągany za pomocą stołów rolkowych/łaźniowych LiSEC (RWF).
Dyski są następnie sortowane. W tym miejscu pojawia się innowacyjne rozwiązanie LiSEC dla firmy VENTORA.
Szyby są albo umieszczane w sekwencji pakowania na linii pakującej LiSEC GAL, która umieszcza szyby na stojaku za pomocą warstw sznurka, albo transportowane w górę za pomocą podnośnika LiSEC SHL na antresolę, gdzie znajduje się dodatkowa jednostka magazynowa. Zarówno linia szkła izolacyjnego LiSEC VSA, jak i linia na drugim końcu hali mogą być dostarczane w odpowiedniej kolejności przez antresolę. Drogi transportowe umożliwiają zatem połączenie obszarów maszyn na parterze przez antresolę bez zajmowania lub blokowania przestrzeni produkcyjnej. Bufory zostały optymalnie rozmieszczone.
Dogodne rozwiązania z wykorzystaniem odpowiedniego oprogramowania. Połączenie systemów i maszyn.
– Oprogramowanie LiSEC jest wyjątkowe. Umożliwia wysoce zautomatyzowaną pracę całego systemu, a integracja zewnętrznych maszyn jest możliwa bez żadnych problemów – mówi Dave Pakeman, opisując używane oprogramowanie LiSEC. Zainstalowane oprogramowanie LiSEC w dużej mierze obejmuje wszystkie etapy procesu i uwzględnia możliwość zamawiania – zarządzania zamówieniami lub wyceny i przetwarzania zamówień. Składa się na nie także oprogramowanie cadcam – rozwiązanie LiSEC CAD lub program projektowy do obróbki szkła płaskiego. Do tego posiada oprogramowanie do organizacji i planowania serii produkcyjnych oraz oprogramowanie do identyfikacji, które informuje użytkownika o istotnych szczegółach, takich jak raporty uszkodzeń i wykończenia. Oprogramowanie posiada także narzędzia LiSEC do zarządzania warsztatem, takie jak autofab, lineserver, perfectscan i mon.
– Kiedy opisuję unikalne punkty sprzedaży LiSEC komuś z branży, zawsze wspominam o pewnych istotnych kwestiach: automatyzacja i oprogramowanie z jednego źródła – mówi Dave Pakeman. – Wszystko jest połączone i mamy tylko jeden punkt kontaktowy. Od momentu złożenia zamówienia nie musisz się o nic martwić – serie produkcyjne są idealnie zaplanowane! Co więcej, systemy LiSEC są więcej niż tylko niezawodne.
VENTORA znalazła również kompetentnego partnera w LiSEC, jeśli chodzi o sprzedaż rzadko stosowanego systemu szkła laminowanego.