Wysokie odsetki, niepewne warunki ramowe – istnieje wiele powodów, dla których renowacja energetyczna budynków często zatrzymuje się w martwym punkcie. A przecież nie zawsze musi to być renowacja całkowita: już sama wymiana okien daje lepszy rezultat, niż wielu z nas może się wydawać. Nowy symulator energetyczny SANCO umożliwia obliczenie oszczędności energii, kosztów i CO2. To cyfrowe narzędzie przeznaczone jest dla producentów szyb zespolonych i producentów okien, którzy chcą przedstawić swoim klientom przekonujące argumenty przemawiające za wymianą okien.
Niewiele jest produktów budowlanych, których efektywność energetyczna poprawiła się w ostatnich dziesięcioleciach tak bardzo, jak w przypadku szkła. Dlatego właściciele budynków często nie zdają sobie sprawy z tego, ile pieniędzy i CO2 mogą zaoszczędzić, instalując nowe okna – i jak szybko zwraca się taka inwestycja. Jeśli na przykład szyby zespolone pochodzą z lat 90., ich wymiana na nowoczesne okna z powlekanym szkłem zespolonym może zaoszczędzić tyle energii, że koszty zakupu zostaną zrekompensowane już po kilku latach. A po tym czasie zaczynają się prawdziwe oszczędności.
Realistyczne wartości dzięki szerokiej gamie ustawień
Działający w przeglądarce symulator energetyczny SANCO to praktyczne narzędzie do obliczania konkretnych korzyści wynikających z wymiany okien. Aby uzyskać jak najdokładniejsze szacunki, w obliczeniach właściwości fizykalnych budynku można uwzględnić nie tylko lokalizację i typ budynku, lecz także szczegóły takie jak wymiary okien, ewentualne zacienienia lub zwisy dachowe. Również wiek i stan okien referencyjnych można dostosować do danych warunków. Po wprowadzeniu rodzaju ogrzewania, stopnia wykorzystania i ceny energii symulator tworzy realistyczne oszacowanie zapotrzebowania na energię niezbędną do ogrzewania, chłodzenia i oświetlenia dla trzech wariantów przeszklenia. W pierwszym nacisk kładziony jest na izolację termiczną w zimie. Drugi uwzględnia również coraz ważniejszą izolację cieplną latem. Trzeci wariant opiera się na koncepcji „przeszklenia 360 stopni”, zgodnie z którą na różnych stronach budynku stosuje się różne rodzaje przeszklenia w celu dodatkowej optymalizacji efektywności energetycznej. W tzw. trybie eksperckim można również indywidualnie dostosować rodzaj przeszklenia. Znaleźć tam można również szczegółowe informacje i opcje edycji istotnych parametrów, takich jak współczynnik U lub g.
Symulator energetyczny SANCO jest dostępny pod następującym adresem: https://www.sanco.de/pl/service/sanco-energiesimulator. Pod adresem tym znajduje się również krótki film ukazujący najważniejsze funkcje symulatora.